Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Puchar Panamerykański do lat 19 – Brazylia ze złotem

Puchar Panamerykański do lat 19 – Brazylia ze złotem

W Mexicali zakończył się I Puchar Panamerykański U-19. Złoty medal zdobyli Brazylijczycy, którzy przez cały turniej nie stracili nawet seta, w finale pokonując Portoryko. Brązowy medal przypadł Amerykanom po wygranej z Meksykiem.

W zawodach udział brało 6 reprezentacji narodowych, które początkowo podzielone zostały na dwie grupy. Zwycięzca każdej grupy automatycznie awansował do półfinałów, pozostałe drużyny grały w ćwierćfinałach. Przegrani ćwierćfinałów rozegrali mecz o 5. miejsce, zwycięzcy natomiast dołączyli do półfinalistów i rywalizowali o medale.

Z grupy A pewny awans uzyskali Brazylijczycy, w dwóch spotkaniach tracąc jedynie 68 małych punktów. Drugie miejsce zajęło Portoryko, które pewnie pokonało Kostarykę w setach kolejno do 9, 10 i 15. W grupie B mecz decydujący o pierwszym miejscu pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi zakończył się na korzyść gospodarzy dopiero po tie-breaku. Oba zespoły wcześniej pokonały Trynidad i Tobago.

Ćwierćfinały nie przyniosły większych emocji. Portoryko w trzech setach wygrało z Trynidadem i Tobago, Amerykanie natomiast rozbili Kostarykę do 19, 4 i 12. W meczu o 5. miejsce po pięciu partiach lepsi okazali się Kostarykanie.

W półfinałach doszło do pierwszej turniejowej niespodzianki. Portorykańczycy po 5-setowej walce wyeliminowali drużynę gospodarzy. Do finału nie zdołały awansować Stany Zjednoczone, które jedynie w drugiej partii stawiły opór Brazylijczykom.

W meczu o brązowy medal w trzech setach Amerykanie zrewanżowali się Meksykowi, głównie dzięki świetnie spisującemu się Aaronowi Russellowi atakującemu ze skutecznością 71,43% oraz błędach własnych popełnionych przez przeciwników (w trzech setach popełnili ich 36). Po meczu trener gospodarzy Oscar Licea przyznał, że jego drużyna po porażce z Portoryko grała bez motywacji. Dumy nie ukrywał kapitan drużyny amerykańskiej, podkreślając, że oni również rozegrali dzień wcześniej bardzo wyczerpujące spotkanie z Brazylią.

W finale żadnych szans swoim przeciwnikom nie dali Brazylijczycy, którzy w nieco ponad godzinę ograli Portorykańczyków. Najlepiej punktującym brazylijskim zawodnikiem był João Ferreira (13), w zespole Portoryko natomiast najwięcej punktów zdobył Carlos Acosta (5). Na pomeczowej konferencji kapitan Carlos Acosta powiedział, że jego zespół dał z siebie wszystko, jednak to nie wystarczyło. Z meczu finałowego zadowolony był Thiago Veloso, kapitan reprezentacji Brazylii: – To było dla nas dobre spotkanie, ponieważ w każdym secie stosowaliśmy się do przyjętej taktyki. Mamy nadzieję, że jesteśmy dobrze przygotowani do zbliżających się mistrzostw świata.

Dla medalistów Puchar Panamerykański stanowił kolejny etap przygotowań do mistrzostw świata kadetów, które odbędą się w Argentynie w dniach 19-28 sierpnia.