Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Więcej szkół mistrzostwa sportowego dla siatkarzy i siatkarek

Więcej szkół mistrzostwa sportowego dla siatkarzy i siatkarek

fot. archiwum

„Piłka siatkowa narodowym sportem Polaków" - pod takim hasłem odbyła się wczoraj konferencja ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz prezesa PZPS Mirosława Przedpełskiego. Wiceszef rządu zapowiedział przygotowanie programu rozwoju i promocji siatkówki.

Program zakłada powołanie w każdym województwie siatkarskich szkół mistrzostwa sportowego dla dziewcząt i chłopców. W sumie powstałyby 32 takie placówki, 16 żeńskich i 16 męskich. Ministerstwo Gospodarki na projekt PZPS zamierza przeznaczyć z budżetu państwa około 50 mln złotych. – Już teraz odnosimy znaczące sukcesy w tej dyscyplinie sportu, widać, że możemy wygrywać z największymi światowymi potęgami i zajmować miejsca na podium. Mamy wspaniałą PlusLigę i wielkie osiągnięcia w Lidze Światowej, a we wrześniowych mistrzostwach Europy będziemy obrońcami tytułu mistrzowskiego. Poprzez takie działania chcemy jeszcze wzmocnić siatkówkę. Mam nadzieję, że będziemy mogli doprowadzić skutecznie do realizacji naszych planów – mówił wicepremier Waldemar Pawlak. Zwrócił on również uwagę na rolę, jaką w promocji siatkówki mogą odegrać polscy przedsiębiorcy. – Liczymy na wsparcie sponsorskie krajowych firm. Propagowanie tak szlachetnej dyscypliny z pewnością korzystnie wpłynie na wizerunek ich marek – powiedział.

– Bardzo się cieszę, że nasz pomysł będzie realizowany. Siatkówka jest w Polsce bardzo popularna, sukcesy, które udaje nam się osiągać dają możliwość dotarcia do dużej rzeszy młodzieży, nakłonienia jej do wysiłku fizycznego, pokazania, że warto grać w siatkówkę. Trzeba wykorzystać tę chwilę popularności i tego, że młodzież garnie się do tego sportu, bo potem może być już za późno – komentował z kolei projekt prezes PZPS Mirosław Przedpełski.

Pomysł powstania kolejnych ośrodków szkoleniowych tego typu poparł i komplementował też Alojzy Świderek, szef Akademii Polskiej Siatkówki. – Ta idea ma same plusy – mówił. – Naprawdę jest to rzecz, która może zmienić oblicze naszej siatkówki. Większa masowość to oczywiście więcej talentów, więcej możliwości wyławiania ich do reprezentacji, a reprezentacja powinna mieć zaplecze i to bardzo szerokie. Takie szkoły mistrzostwa sportowego istnieją np. w Niemczech i we Francji, choć tam siatkówka nie stoi na tak wysokim poziomie, jak u nas, od strony organizacyjnej, medialnej, ale też od strony wartości sportowej – powiedział nowy selekcjoner reprezentacji siatkarek.Jak dotąd w Polsce istnieją tylko dwa siatkarskie SMS-y. Chłopcy mogą szkolić się w Spale, dziewczęta zaś w Sosnowcu. To mało, jak na kraj wicemistrzów świata i mistrzów Europy, co podkreślał obecny na konferencji były trener i zawodnik Waldemar Wspaniały. – W tych szkołach uczy się aktualnie po 32 uczniów i uczennic. Dla przykładu: co roku odbywają się nabory. We wrześniu odbywa się tzw. Turniej Nadziei Olimpijskich. Na ten turniej przyjeżdża ok. 220 – 240 dzieci w wieku 15 – 16 lat. My niestety z tej grupy możemy wybrać do tych szkół od 10 do 12 dzieci. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co się dzieje z tymi pozostałymi setkami, które niestety zostają w tych małych klubach, nie mających tak naprawdę za dużo pieniędzy. Taki program to będzie rewolucja w polskim sporcie, w polskiej siatkówce. Chodzi o masowość, o to, żeby ta nasza siatkówka była takim sportem narodowym, jak np. w Finlandii hokej. Myślę, że to jest główne przesłanie tego projektu. Mamy siatkówkę, która jest w czołówce światowej, ale jeżeli będziemy mieć jeszcze większe podstawy, to podejrzewam, że będziemy grać na jeszcze wyższym poziomie – zakończył Wspaniały.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-07-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved