Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Doug Beal: Siatkówka zmieniła się całkowicie

Doug Beal: Siatkówka zmieniła się całkowicie

fot. archiwum

Podczas turnieju finałowego Ligi Światowej, Gdańsk odwiedziło wiele znakomitości ze świata siatkówki. Na ceremonii wręczania nagród był także Doug Beal, który należy do największych autorytetów tej dyscypliny sportu. Był wspaniałym siatkarzem i trenerem.

Reprezentację USA poprowadził do olimpijskiego złota igrzysk olimpijskich w 1984 roku.

Co myśli Pan o rozwoju siatkówki, jaki miała miejsce w ostatnich latach? Jak porównałby Pan ten sport z czasem, kiedy Pan odnosił największe sukcesy?

Doug Beal: – Dzisiejsza siatkówka to całkowicie inny, nowy sport. W wielu aspektach się przez te lata zmieniła. Przede wszystkim siatkarze są wyżsi i silniejsi. Dodatkowo jest to o wiele szybsza gra. Zmieniły się także zasady, według jakich się gra. Mecz siatkówki, to jest już dziś wielkie widowisko. Tak jak tutaj w Gdańsku – to był najprawdopodobniej najlepszy turniej w historii siatkówki. O wiele łatwiej jest porozmawiać o tym, co w siatkówce zostało bez zmian. Wciąż niezmienne jest to, że najlepszymi drużynami są zespoły, które dobrze grają we wszystkich siatkarskich elementach i utrzymują formę przez cały turniej. Moim zdaniem takimi drużynami w tym turnieju, które posiadają wiele umiejętności, były zespoły Argentyny i Brazylii. Obie drużyny, dzięki swoim umiejętnościom technicznym, mogą nawiązać walkę z zespołami silnymi fizycznie. Nadal jednak mamy też w siatkówce indywidualności, które odgrywają wielką rolę w swoich zespołach. FIVB wprowadziła teraz program FIVBHeros, który, poprzez pokazywanie światu utalentowanych siatkarzy, ma na celu popularyzację tego sportu. Jestem bardzo szczęśliwy z kierunku, jaki obrała światowa siatkówka. Sądzę, że szczególnie tutaj w Polsce, siatkówka cieszy się wielką popularnością i ma możliwości rozwijać się jeszcze bardziej.Co według Pana jest siłą dzisiejszej siatkówki?

– Myślę, że szybkość gry, jaka ma miejsce na boisku, na pewno sprawia, że siatkówka jest bardziej atrakcyjna. Czasami na trybunach kibice nie są w stanie zauważyć, jak szybko piłka została podana do danego gracza, a z perspektywy zawodników, to jeszcze większa prędkość. Dodatkowo połączenie umiejętności i techniki z siłą fizyczną zawodników, są ważne jak chyba w żadnym innym sporcie na świecie. Znaczącą rolę w siatkówce odgrywa także siła serwisu i ataku – szczególnie z drugiej linii. Z drugiej strony mamy wspaniałych zawodników grających w przyjęciu i w obronie. Moim zdaniem, siatkówka to wspaniały sport, który powinniśmy zawsze starać się ulepszyć i uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Co zatem można jeszcze zmienić w siatkówce, aby była bardziej atrakcyjna zarówno dla siatkarzy, jak i dla publiczności? Próbowano zmian w klubowych mistrzostwach świata w Dausze w 2009, wprowadzając zasadę „złotej formuły". Czy to był dobry pomysł Pana zdaniem?

– Złota formuła – pierwszy atak z drugiej linii – nie był rozwiązaniem, które przypadło mi do gustu. Zawsze można myśleć nad ulepszeniami i zmianami w zasadach gry. Możemy zastanawiać się nad wprowadzeniem zmian przy tak szybkiej grze. Ocenianie przez sędziów tak szybkich piłek jest przecież bardzo trudnym zadaniem. Podobnie trudno jest ocenić piłkę dotkniętą przez blok przeciwnika. Możemy używać nowoczesnej technologii. Wasza telewizja, relacjonując mecze, jest wyjątkiem na skalę światową. Pokazuje innym, że jest możliwa dokładna relacja meczu – powtórki, które w większości dają odpowiedź, jak było naprawdę z danym atakiem czy serwisem. To na pewno by pomogło. Wiele dyscyplin sportu korzysta z tego rozwiązania. Czemu nie mielibyśmy wprowadzić go także w siatkówce?

Wywołał Pan wilka z lasu. Na turnieju finałowym dało się słyszeć wiele głosów na temat decyzji sędziowskich, także wśród trenerów. Czy jest możliwość wprowadzenia do siatkówki nowoczesnej technologii, tak, aby nie było już tak wielu wątpliwości?

– Powinniśmy skorzystać z możliwości dzisiejszej technologii i wprowadzić je do naszego sportu, jak najszybciej. Wcześniej jednak powinniśmy wypróbować i sprawdzić, czy na każdych zawodach zadziała sprawnie. Moim zdaniem jest to dobry kierunek, w którym powinniśmy podążać.

* Rozmawiała Dorota Szturm de Hirszfeld (plusliga.pl)
* cały wywiad na plusliga.pl

źródło: plusliga.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2011-07-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved