Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Polacy wysoko w rankingach indywidualnych

Polacy wysoko w rankingach indywidualnych

Brązowy medal Polaków w Lidze Światowej został okraszony wyróżnieniami indywidualnymi dla Bartosza Kurka (najlepiej punktujący) i Krzysztofa Ignaczaka (najlepszy libero). Biało-czerwonych widać również w czołówkach innych klasyfikacji.

Lider polskiej drużyny – Bartosz Kurek, mimo nieco słabszej jak na niego postawy w meczu o trzecie miejsce („tylko" 14 punktów) utrzymał prowadzenie wśród najlepiej punktujących graczy Final Eight. Z dorobkiem 103 punktów wygrał tę klasyfikację i mógł cieszyć się z indywidualnej nagrody. Tuż za jego plecami znalazł się MVP imprezy – rosyjski atakujący Maksim Michajłow (102 punkty). Świetna postawa Facundo Conte też znalazła odzwierciedlenie w statystykach – 94 punkty pozwoliły Argentyńczykowi na zajęcie trzeciego miejsca w zestawieniu. Na 12. i 13. pozycji uplasowali się kolejni z Polaków – Piotr Nowakowski (44 punkty) i Jakub Jarosz (42).

Najskuteczniej w Ergo Arenie atakował Brazylijczyk Theo Lopes. Prawie 60% w tym elemencie (dokładnie 59,55%) to w dużej mierze efekt postawy w półfinale, w którym na punkty zamienił 76,92% piłek, jakie otrzymał od rozgrywającego. Kolejne miejsca należą do Conte (53,90%) i Michajłowa (52,90%). Najlepszy z Polaków jest w tej klasyfikacji Kurek. 45,51% efektywności zagrań pozwoliło mu na zajęcie 6. lokaty. 10. miejsce ze średnią 40,86% to zaś rezultat Jarosza.

Najlepiej blokującym finałów, z minimalną przewagą nad drugim w klasyfikacji Sebastianem Sole, okazał się Michajłow (0,84 bloków na set Rosjanina przy 0,83 Argentyńczyka). Trzecią pozycję zajął Dmitrij Muserskij (0,68), a trzy kolejne miejsca należą do biało-czerwonych: Kurka (0,65), Nowakowskiego (0,55) i Kosoka (0,50).

Nagroda dla najlepiej serwującego zawodnika turnieju finałowego powędrowała w ręce Muserskiego. Rosyjski środkowy uzyskał notę 0,63 asa na set. Drugą lokatę ze średnią 0,45 zajął w tym rankingu Kurek, a trzecią Conte (0,33). W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze dwaj Polacy. Siódmy jest Michał Ruciak (0,25 asa na set), a dziesiąty Jarosz (0,20).

Z wyróżnienia dla najlepszego rozgrywającego mógł się w niedzielny wieczór cieszyć Luciano De Cecco. Uzyskana przez niego nota 9,94 jest o ponad trzy punkty wyższa od tej, którą otrzymał drugi w klasyfikacji Bruno Rezende (6,90). Na trzecim miejscu uplasował się główny kreator gry zwycięzców Ligi Światowej Siergiej Grankin, a czwartą pozycję zajął Polak Łukasz Żygadło.

Palmę pierwszeństwa wśród przyjmujących Final Eight dzierży z wynikiem 66,46% Brazylijczyk Murilo Endres. Kolejne dwa miejsca należą do Argentyńczyków: Alexisa Gonzaleza (60,19%) i Rodrigo Quirogi (59,06%). Czwarty jest najlepszy w tym elemencie z Polaków – Krzysztof Ignaczak (58,17%). Wśród sklasyfikowanych w tej kategorii graczy znalazł się także Bartosz Kurek (48% i 7. miejsce).

Nagroda dla najlepszego libero turnieju finałowego trafiła do Krzysztofa Ignaczaka. Polak potwierdził bardzo dobrą formę z fazy interkontynentalnej, w której również pozostawił w pokonanym polu innych graczy na swojej pozycji. Średnia 9,40 skutecznej interwencji na set pozwoliła Igle wyprzedzić Aleksandra Sokołowa z Rosji (8,58), Alexisa Gonzaleza (8,00) i Sergio (7,35).

Polski libero okazał się też, podobnie jak w fazie interkontynentalnej, najskuteczniejszym broniącym zawodów w Ergo Arenie. Nagrody indywidualnej w tej kategorii nie przyznano, ale pozostaje satysfakcja. Dzięki znakomitemu meczowi o brązowym medal (7 obron na set) Ignaczak minimalnie wyprzedził swojego vis-a-vis z Rosji, uzyskując średnią 4,40 przy 4,37 Sokołowa. Kolejne lokaty także należą do zawodników libero: Gonzaleza (4,06) i Sergio (4,05). W pierwszej dziesiątce tej klasyfikacji znalazło się jeszcze miejsce dla Łukasza Żygadły (2,60 obrony na set i 8. pozycja). Na 11. miejscu uplasował się Bartosz Kurek z wynikiem 2,35.