Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Krzysztof Ignaczak najlepszy w Lidze Światowej

Krzysztof Ignaczak najlepszy w Lidze Światowej

fot. archiwum

Libero Asseco Resovii Krzysztof Ignaczak został najlepszym libero finałowego turnieju Ligi Światowej, który odbył się w Gdańsku. Polacy zajęli trzecie miejsce, a spory wkład w sukces oprócz Ignaczaka mieli też Grzegorz Kosok i Piotr Nowakowski.

Ignaczak i Kosok to siatkarze, którzy zdobywali już z Asseco Resovią medale w PlusLidze. Nowakowski po poprzednim sezonie postanowił podpisać kontrakt z rzeszowskim klubem. – Same pozytywy po tym turnieju. Krzysiek Ignaczak zagrał bardzo dobrze, zdobył tytuł najlepszego libero, ale trzeba przede wszystkim pochwalić Grześka Kosoka, który przebojem wdarł się do kadry. Najpierw do szerokiego składu, a teraz do pierwszej szóstki i zagrał bardzo dobrze – mówi Marek Karbarz, wiceprezes Asseco Resovii, który w Gdańsku na żywo oglądał zmagania w Final Eight Ligi Światowej. – Dobry turniej zagrał też Piotr Nowakowski, którego możemy już też liczyć jako naszego zawodnika – dodał.

Ignaczak i Nowakowski od początku turnieju finałowego rozpoczynali mecze w wyjściowym składzie Polaków. Kosok w pierwszym, wygranym przez Polaków spotkaniu z Bułgarią 3:2 pojawił się na boisku w końcówce meczu i… skutecznym atakiem zakończył spotkanie. W drugim pojedynku z Włochami (przegranym 0:3) dopiero w trakcie trwania meczu zastąpił Marcina Możdzonka. Kolejne trzy spotkania zaczynał już w „szóstce”.

W pierwszym pojedynku z Bułgarami Nowakowski zagrał znakomicie, zdobywając 16 punktów. W ataku miał 75% skuteczności (zdobywając 12 punktów), a do tego cztery razy skutecznie zablokował ataki rywali. Ignaczak w tym spotkaniu obronił 20 zbić Bułgarów, a ich zagrywki przyjmował z ponad 80 procentową skutecznością.Drugie grupowe spotkanie Final Eight z Włochami polskiej reprezentacji zupełnie nie wyszło. Polacy przegrali 0:3, a i „Resoviacy” nie błyszczeli. Nowakowski zdobył 5 punktów, a Kosok dwa. Pierwszy skończył trzy ataki na dziesięć, dorzucił do tego asa i blok, drugi zdobył po jednym „oczku” w ataku (na trzy próby) i w bloku. Ignaczak obronił osiem ataków, a zagrywki Włochów przyjmował z 48 procentową skutecznością.

O awansie Polaków do półfinałów zadecydował ostatni mecz grupowy z Argentyną, który biało-czerwoni wygrali 3:2. Tym razem to Grzegorz Kosok zdobył więcej punktów od Piotra Nowakowskiego, ale obaj zagrali nieźle. Kosok w ataku grał na 70 procentowej skuteczności, a Nowakowski na 40 procentowej. Do tego obaj dorzucili po trzy punkty w bloku, a „Kosa” dodatkowo zaserwował asa. „Igła” po raz kolejny znakomicie spisał się w defensywie, gdzie w obronie podbił 17 piłek, a w przyjęciu dograł do rozgrywającego perfekcyjnie 70 procent piłek.

W spotkaniu półfinałowym z Rosją Polacy przegrali 1:3, a rzeszowscy środkowi zdobyli łącznie 17 punktów. Nowakowski w ataku zanotował 50, a Kosok 44 procent skuteczności. Obaj zapisali na swoim koncie też po trzy bloki, a Kosok dorzucił jeszcze asa. Kolejne znakomite zawody zaliczył Ignaczak, który obronił aż 22 ataki Rosjan, a ich niezwykle trudną zagrywkę przyjmował z 38 procentową skutecznością.

Po niezłym, ale przegranym meczu z Rosjanami, w spotkaniu o trzecie miejsce Polacy zmierzyli się z Argentyną. Wygrali 3:0 odnosząc największy sukces w historii występów polskiej reprezentacji w rozgrywkach Ligi Światowej. Klasą światową popisał się w tym spotkaniu szczególnie Ignaczak, który obronił aż 21 ataków rywali, nie popełniając przy tym żadnego błędu! W przyjęciu dobrze dograł połowę kierowanych w niego zagrywek. Kosok z Nowakowskim zdobyli po siedem punktów, pierwszy cztery w ataku (na sześć prób) i trzy w bloku, a drugi sześć w ataku (na osiem prób) i jeden zagrywką.

W efekcie obaj środkowi Asseco Resovii uplasowali się odpowiednio na 5. (Nowakowski) i 6. miejscu (Kosok) w klasyfikacji najlepiej blokujących graczy turnieju. Jeszcze większy indywidualny sukces odniósł jednak Ignaczak. Libero reprezentacji Polski podczas wieczornej dekoracji odebrał nagrodę dla najlepszego libero turnieju i czek na 10 tys. dolarów. „Igła” zwyciężył także w klasyfikacji na najlepiej broniącego zawodnika Final Eight Ligi Światowej, zresztą podobnie jak w fazie interkontynentalnej. – Cieszę się ogromnie. Być lepszym od mojego guru Sergio [libero Brazylii – red.] to coś niesamowitego. Statystystycznie w tym turnieju byłem najlepszy. Sergio to dla mnie jednak nadal najszybszy siatkarz na świecie – mówił Ignaczak, który podczas dekoracji wymownym gestem wskazał na Brazylijczyka.

Teraz cała trójka „Resoviaków” dostała dwa tygodnie wolnego. Po nich, razem z pozostałymi kadrowiczami, spotkają się na kolejnym zgrupowaniu kadry.

Autor: Marcin Lew (sport.pl)

źródło: sport.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved