Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Pan American Cup: Złoty medal Brazylijek, USA z brązem

Pan American Cup: Złoty medal Brazylijek, USA z brązem

fot. archiwum

Mistrzynie olimpijskie Canarinhes zdetronizowały siatkarki Dominikany wygrywając finałowe spotkanie Pan American Cup. Na najniższym stopniu podium stanęły reprezentantki Stanów Zjednoczonych pokonując 3:0 Kubę.

Po trzysetowej walce reprezentantki Brazylii pokonały Dominikanki zdobywając złoty medal Pan American Cup. To trzeci złoty medal Brazylijek w historii rozgrywania tej imprezy. Podobne sukcesy Canarinhes odnosiły w 2006r. i 2009r. Dominikanki natomiast podtrzymały swoją dobrą passę, w każdej z 10 edycji reprezentantki Dominikany plasowały się w gronie najlepszej trójki, dodając do swojego dorobku piąte srebro. Swoją reprezentację do zwycięstwa poprowadziły Sheila Castro i Thaisa Menezes zdobywając po 13 punktów na przestrzeni całego spotkania. Po drugiej stronie siatki najjaśniejszą postacią swojego zespołu była Prisilla zdobywczyni 19. ‘oczek’ w tym 6 blokiem.

Praktycznie na przestrzeni całego spotkania podopieczne Jose Roberto Guimaraesa kontrolowały przebieg gry. Po pierwszym, wygranym 25:20 secie w partii kolejnej Dominikanki podjęły jeszcze walkę nie ustępując w niczym rywalkom w odsłonie kolejnej. Decydujące akcje partii drugiej należały jednak do Brazylijek, które w końcówce partii zaprezentowały wyższą skuteczność w kontratakach minimalizując ilość popełnianych niewymuszonych błędów własnych. Odsłona trzecia należała już do Canarinhes, które wygrywając 25:19 pewnie zakończyły spotkanie ciesząc się z kolejnego złota Pan American Cup. – Cieszę się z wyniku i zwycięstwa. Mecze z Dominikaną zawsze stoją na dobrym poziomie, jesteśmy zespołami grającymi podobną siatkówkę – mówił po meczu szkoleniowiec Brazylijek, Jose Roberto Guimaraes. – Graliśmy cały turniej bardzo dobrze, ale dziś Brazylijki pokazały więcej konsekwencji. Najwięcej problemów sprawił nam blok rywalek, zabrakło tez skuteczności w kluczowych akcjach. Jestem jednak dumny z wywalczonego srebrnego medalu – dodał Marcos Kwiek trener srebrnych medalistek z Dominikany.

Brazylia – Dominikana 3:0
(25:20, 25:22, 25:19)Składy zespołów:
Brazylia: Claudino (6), Lins (3), Peqeno (9), Menzes (13), Castro (13), Rodrigues (13), De Oliveira (libero) oraz Oliveira I De Souza
Dominikana: Vargas (2), Eve Mejia (4), Cabral (8), Echenique, Rivera (19), De la Cruz (10), Castillo (libero) oraz Marte Frica (1) I Nunez (3)


Nieco w cieniu finału rozgrywano spotkanie o brąz Pan American Cup. Naprzeciw siebie stanęły reprezentacje USA i Kuby, spotkanie nie przyniosło niespodzianki. Od pierwszych akcji meczu minimalną przewagę wypracowały Amerykanki. Po wygranej 25:21 partii pierwszej nic nie wskazywało na tak jednostronny przebieg odsłon kolejnych. W secie drugim przewaga podopiecznych Hugh Mc Cutcheon’a była już wyraźna, co najlepiej potwierdza wynik odsłony drugiej, wygranej 25:16. Tym samym set trzeci był już dopełnieniem formalności, ostatecznie Amerykanki zwyciężyły 25:13 a w całym spotkaniu 3:0. Najlepiej punktującą zawodniczką brązowych medalistek Pan American Cup była Nancy Metcalf, zdobywczyni 18. punktów. Po drugiej stronie siatki najjaśniejszą postacią swojej reprezentacji była Kenia Opon Carcace (16 ‘oczek’).

– Jestem zadowolony z wyniku, Nancy Metcalf miała trudne momenty w trakcie meczu, jednak wyciągniemy cenne wnioski. Naszym głównym celem było uzyskanie kwalifikacji do przyszłorocznego Grand Prix- zaznaczył szkoleniowiec Amerykanek Hugh McCutcheon, nie kryjąc zadowolenia z postawy swojego zespołu.

Kuba – USA 0:3
(21:25, 16:25, 13:25)

Składy zespołów:
Kuba: Salas (7), Santos (2), Cleger (3), Giel Ramos (4), Carcace (16), Silie (5), Borrell (libero) oraz Alvarez
USA: Glass A., Tamas (11), Larson (8), Metcalf (18), Akinradewo (13), Hodge (9) i Glass K. (1)


W meczu o 5. miejsce rywalizowały ze sobą siatkarki Portoryko i Argentyny. Już pierwsze akcje spotkania zapowiadały emocjonujący mecz. Po dwóch wyrównanych partiach bliskie sukcesu były siatkarki z Argentyny. Od walki punkt za punkt rozpoczęła się odsłona trzecia, wyraźnie zmobilizowane Portorykanki dążyły do przedłużenia swoich szans w spotkaniu, tym samym po wlace punkt za punkt utrzymując wyższą koncentrację w decydujących akcjach seta trzeciego. Siatkarki z Argentyny pozwoliły rywalkom przejąć kontrolę nad przebiegiem gry, dzięki czemu podopieczne Davida Alemana wyrównały stan rywalizacji, ostatecznie zwyciężając po emocjonującym secie piątym. Na przestrzeni całego spotkania widoczna była przewaga siatkarek Portoryko w elemencie ataku ( 68 ‘oczek’ przy 53 punktach rywalek), podczas gdy rywalki lepiej prezentowały się w elemencie bloku ( 16 bloków punktowych Argentyny przy 12. rywalek).

Argentyna – Portoryko 2:3
(25:23, 25:21, 23:25, 21:25, 13:15)


Niemal identyczny przebieg miały poszczególne partie meczu o 7. miejsce. Reprezentantki Peru nie sprawiły większych problemów swoim rywalkom z Kanady. W ekipie Kanadyjek pod względem ilości zdobytych punktów i efektywności zagrań wyróżniała się Sarah Pavan, która na swoim koncie zapisała 25. ‘oczek’. Analizując poszczególne elementy siatkarskiego rzemiosła najmocniejszym punktem Kanady była gra na siatce, atakujące Peru miały wyraźne problemy z przebiciem się przez blok rywalek. Przewagę reprezentantek Kanady najlepiej potwierdzają wynik poszczególnych partii, najbardziej wyrównany przebieg miała odsłona druga, w której niemal do ostatnich akcji zawodniczki Peru były bliskie wyrównania, a nawet zwycięstwa. Ostatecznie na tablicy wyników widniał rezultat 3:0, a z 7. miejsca w Pan American Cup 2011 mogły cieszyć się Kanadyjki.

Peru – Kanada 0:3
(21:25, 22:25, 19:25)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-07-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved