Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Kto zagrywa, ten wygrywa – statystyki po meczu Polska – Argentyna

Kto zagrywa, ten wygrywa – statystyki po meczu Polska – Argentyna

Po półfinale z Rosją, w którym Polacy raz za razem popisywali się skutecznymi zagrywkami, nie inaczej było w meczu o brązowy medal Ligi Światowej. Serwisem rozmontowali znakomicie dotąd działający argentyński mechanizm.

Polska zagrywka niezawodnie utrudniła rozgrywającemu Albicelestes – Luciano de Cecco kombinacyjną i finezyjną grę. A prawdziwym języczkiem u wagi okazała się w tym spotkaniu postawa Jakuba Jarosza. Polak świetnie spisał się w ataku. 15 punktów i 53,57% efektywności zagrań mówią same za siebie, co przy słabszej grze w tym elemencie Bartosza Kurka (10 punktów i 34,48%) miało istotne znaczenie dla wyniku meczu. Cały polski zespół skutecznym zbiciem kończył niemal co drugi swój atak (48,81%). Wynik o 10% gorszy odnotowali Argentyńczycy. Najlepszy z nich – Facundo Conte skończył 13 ataków na 29 prób, co daje rezultat na poziomie 44,83%. Łącznie argentyńska drużyna zdobyła atakiem 33 punkty, o 8 mniej niż Polacy.

W bloku oba zespoły dołożyły po 8 „oczek". W ekipie trenera Webera najskuteczniejsi byli w tym elemencie środkowi. Pablo Crer zatrzymując Polaków zdobył 3 punkty, a dwa dorzucił Sebastian Sole. Wśród biało-czerwonych najlepiej grę rywali czytali Grzegorz Kosok , którzy zanotowali po 3 punktowe bloki.

Wspomniany serwis, który otworzył Polakom drogę do brązowego medalu, przyniósł podopiecznym Andrea Anastasiego 6 „oczek". 2 asy posłał na stronę rywali Jarosz, po 1 dołożyli Nowakowski, Ruciak, Żygadło i Kurek. Zagrywka biało-czerwonych okazała się jednak na tyle trudna, że Argentyńczycy zanotowali jedynie 29,69% idealnego przyjęcia. Średnią tę znacznie jednak zawyżył libero Alexis Gonazalez, który zakończył mecz z wynikiem 52,94%. Nawet 30% nie przekroczyli w odbiorze Quiroga (28%) i Conte (23,53%).Cztery razy nie do przyjęcia zaserwowali zawodnicy z Ameryki Południowej. Sztuki tej dokonali De Cecco, Pereyra, Conte i Ocampo . Warto jednak też zauważyć, że zza linii 9 metra pomylili się 13 razy, Polacy – 9. Odbiór biało-czerwonych na kolana nie rzucał – 46,15%, ale i tak był zdecydowanie lepszy niż rywali. Najdokładniej piłki do rozgrywającego dogrywał Krzysztof Ignaczak – 48%. Powyżej średniej zespołu zagrał też w tym elemencie Ruciak – 46,67%. Wyraźnie odciążany był w przyjęciu Kurek, który przyjął tylko 7 zagrywek.

Oba zespoły pokazały nieprzeciętne umiejętności w grze obronnej. I tu jednak lepsi byli Polacy, którzy zapisali na swoim koncie 61 interwencji w polu. Ponad 1/3 z nich to zasługa Ignaczaka , który zakończył mecz z imponującą średnią 7 obron na set. Bardzo dobrze pokazał się w tym elemencie również Żygadło, który z 13 obronami okazał się skuteczniejszy od najlepszych w tym elemencie Argentyńczyków. Po 11 udanych interwencji zapisali bowiem na swoim koncie De Cecco, Quiroga i Gonzalez. Cały zespół trenera Webera wybronił 55 piłek.

W rozegraniu lepsi okazali się Albicelestes. Trudna zagrywka biało-czerwonych, a co za tym idzie słabsze przyjęcie sprawiły co prawda, że De Cecco nie błyszczał tak, jak w poprzednich meczach, ale i tak otrzymał za ten pojedynek notę wyższą niż Łukasz Żygadło. Argentyńczyk zakończył spotkanie z rezultatem 6,00, a Polak – 5,33.

W liczbie popełnionych błędów można mówić o względnej równowadze. 20 „oczek" bezpośrednio po swoich pomyłkach oddali podopiecznym Andrea Anastasiego Argentyńczycy, 18 razy pomylili się biało-czerwoni.

Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był Jakub Jarosz, który zdobył 17 „oczek". Status lidera graczy z Ameryki Południowej potwierdził zaś Conte, po raz kolejny wnosząc do dorobku swojej drużyny najwięcej punktów – 14.

        POLSKA    ARGENTYNA 
PUNKTY:
1. Jakub Jarosz 17 pkt 1. Conte Facundo 14 pkt
2. Bartosz Kurek 14 2. Pereyra Federico 8
3. Grzegorz Kosok 7 3. Crer Pablo 8
ATAK:
1. Jakub Jarosz 15 pkt 1. Conte Facundo 13 pkt
2. Bartosz Kurek 10 2. Pereyra Federico 6
3. Piotr Nowakowski 6 3. Crer Pablo 5
BLOK:
1. Grzegorz Kosok 3 pkt 1. Crer Pablo 3 pkt
2. Bartosz Kurek 3 2. Sole Sebastian 2
3. Michał Kubiak 1 3. Uriarte Nicolas 1
ZAGRYWKA:
1. Jakub Jarosz 2 pkt 1. De Cecco Luciano 1 pkt
2. Piotr Nowakowski 1 2. Pereyra Federico 1
3. Michał Ruciak 1 3. Conte Facundo 1

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-07-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved