Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Polki przegrały z Rosją w meczu towarzyskim

Polki przegrały z Rosją w meczu towarzyskim

Dziś w Jekaterynburgu rozpoczyna się Puchar Jelcyna. Reprezentacje Polski i Rosji, które dziś mają wolne w turnieju, rozegrały ze sobą mecz towarzyski. Podopieczne Wiesława Popika mimo zwycięstwa w pierwszym secie przegrały całe spotkanie 1:3.

Od porażki rozpoczęły polskie siatkarki swój pobyt w Jekaterinburgu. Polki po czterosetowym pojedynku przegrały z aktualnymi mistrzyniami świata Rosjankami 1:3. Polkom należą się jednak brawa za postawę w dzisiejszym meczu, ponieważ mimo znacznych osłabień w składzie i zawirowań, jakie panują w ostatnim czasie wokół naszej żeńskiej kadry, nie przestraszyły się rywalek i z wyjątkiem drugiej odsłony walczyły z Rosjankami jak równy z równym.

W wyjściowym składzie polskiej reprezentacji pojawiły się tylko dwie zawodniczki, które podczas ostatnich mistrzostw świata w Japonii stanowiły o sile polskiej reprezentacji, a więc Milena Radecka (dawniej Sadurek przyp. red.) i Berenika Okuniewska. Polki nie przestraszyły się jednak rywalek i od początku uzyskały kilkupunktową przewagę (5:2, 8:4). Rywalki próbowały odrabiać straty, ale Polki nie pozwoliły im na to, cały czas kontrolując to, co dzieje się na boisku. Efektem tego było nawet prowadzenie 21:13. Wówczas to Rosjanki zabrały się do odrabiania strat, ale biało-czerwone nie dały już sobie odebrać zwycięstwa, wygrywając 25:22. Podrażnione takim obrotem sprawy rywalki szybko zabrały się odrabiania strat. Na pierwszej przerwie technicznej Rosjanki prowadziły już 8:4 i później stopniowo powiększały swoją przewagę, która wynosiła już nawet 11 punktów. Polki nie miały pomysłu, jak zatrzymać rywalki i ostatecznie set zakończył się pogromem polskiego zespołu 25:11.

Kiedy wydawało się, że zawodniczki zza naszej wschodniej granicy złapały wiatr w żagle i nie pozwolą już na oddanie inicjatywy w dzisiejszym meczu, polskie siatkarki raz jeszcze pokazały, że nawet bez najlepszych zawodniczek ambicją i wolą walki są w stanie walczyć nawet z najlepszymi zespołami na świecie. Na przerwie technicznej podopieczne trenera Wiesława Popika prowadziły 8:4. Rosjanki jednak szybko zabrały się od odrabiana strat i po kilku kolejnych akcjach był już remis 10:10. Rywalki zaczęły budować przewagę, która na drugiej przerwie technicznej wynosiła już trzy punkty. Polki stać było jeszcze na jeden zryw w tym secie, który doprowadził do remisu 22:22. W końcówce jednak więcej zimnej krwi zachowały rywalki, które wygrały tego seta 25:22 i objęły prowadzenie w meczu 2:1. Czwartego seta lepiej rozpoczęły aktualne mistrzynie świata, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4. Później cały czas starały się kontrolować to, co dzieje się na boisku. Do drugiej przerwy technicznej udało się im ten plan zrealizować, ponieważ prowadziły już 16:13. Polki pokazały jednak raz jeszcze, że na tym turnieju „tanio skóry nie sprzedadzą” i przy stanie 24:22 obroniły dwie piłki meczowe. Niestety, kolejne dwie akcje na swoją stronę rozstrzygnęły Rosjanki, wygrywając partię 26:24 i całe spotkanie 3:1.

Po spotkaniu z Rosją trener Wiesław Popik nie miał zbyt zadowolonej miny, choć też nie miał powodów do zbytniej frustracji. Polki w walce z mistrzyniami świata zaprezentowały się z dobrej strony. – Na pewno nie wyszedł nam drugi set. zawodniczki pogubiły się, popełniły zbyt dużo prostych błędów. W trzech pozostałych walczyły jak równe z równymi z mocnymi siatkarkami Rosji, które imponowały warunkami fizycznymi – mówił po meczu polski szkoleniowiec cytowany przez stronę pzps.pl.

Rosja – Polska 3:1
(22:25, 25:11, 25:22, 26:24)

Rosja: Morozowa (8), Matijenko, Gonczarowa W., Gonczarowa N. (21), Fatiejewa (1), Koszeliewa (20), Czernowa (libero) oraz Starcewa (2), Ulakina, Pankowa (libero), Perepełkina (1) i Machno (7)
Polska: Radecka (2), Konieczna (8), Efimienko (6), Okuniewska (12), Kaczorowska (13), Kasprzak (8), Maj (libero) oraz Saad (libero), Kwiatkowska (11), Wołosz (1) i Kruk (3)