Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Po ostatniej kolejce rundy interkontynentalnej

LŚ: Po ostatniej kolejce rundy interkontynentalnej

fot. archiwum

Po ostatniej kolejce fazy grupowej LŚ znamy już wszystkich uczestników Final Eight. Obok Polaków w Gdańsku zagrają Brazylia, Rosja, Argentyna, Włochy, Kuba, Bułgaria i USA. Zabraknie Serbii, która miała najgorszy bilans z drużyn zajmujących drugie miejsca.

Grupa A

W dwumeczu z Brazylią nie udało się naszym siatkarzom przerwać niechlubnej passy porażek z tym utytułowanym rywalem w meczach o punkty. Nawet w środę, kiedy goście zdawali się bardziej walczyć z własnymi słabościami ( 31 błędów własnych, o 2 więcej, niż Polacy) niż z zawodnikami po drugiej stronie siatki, nie udało się nawet wyszarpać punktu i skończyło się na 1:3. Drugiego dnia było jeszcze gorzej, bo w dwóch pierwszych setach podopieczni Bernardo Rezende spuścili biało-czerwonym srogie lanie i dopiero w ostatniej partii zobaczyliśmy trochę walki. – Jesteśmy źli na siebie, ponieważ zagraliśmy najsłabsze spotkanie w tej edycji Ligi Światowej – powiedział po meczu Michał Bąkiewicz. Miejmy nadzieję, że słabiej już nasi siatkarze nie zagrają.

Na zakończenie fazy grupowej zmierzyły się ze sobą reprezentacje Stanów Zjednoczonych i Portoryko. Dla Amerykanów te mecze były niezwykle ważne, gdyż nie byli jeszcze pewni udziału w finałach, musieli zdobyć przynajmniej cztery punkty, by mieć lepszy bilans od Serbii. Wydawało się, że zgarnięcie kompletu punktów w konfrontacji z Portoryko będzie czystą formalnością, ale okazało się, że to jednak nie jest takie proste. W pierwszym meczu podopieczni Alana Knipe męczyli się okrutnie i wygrali dopiero w tie-breaku, a Portorykańczycy mogli zapisać na swoim koncie pierwszy, historyczny punkt zdobyty w Lidze Światowej. Dopiero w drugim spotkaniu aktualni mistrzowie olimpijscy rozbili rywala 3:0 i dzięki temu zagrają na turnieju w Gdańsku.Zobacz również:
Wyniki 6. kolejki oraz tabela gr. A Ligi Światowej


Grupa B

Wiele emocji dostarczyli swoim kibicom Bułgarzy, którzy rozegrali dwa mecze z Rosją w Warnie. Podopiecznym Radostina Stojczewa udało się pokonać niezwyciężonych do tej pory Rosjan i to w czterech setach. W drugim spotkaniu gospodarze wprawdzie przegrali, ale za to urwali „Sbornej" jeden punkt, który w dalszym rozrachunku okazał się bardzo cenny, gdyż dzięki niemu siatkarze z Bałkanów awansowali do turnieju finałowego. Patrząc na statystyki z tego dwumeczu rzuca się w oczy jedna rzecz: Rosjanie popełnili więcej błędów, niż rywale. W drugim meczu potrafili to jednak nadrobić w innych elementach, a zwłaszcza zagrywce (10 asów, podczas gdy rywal nie punktował w ogóle w tym elemencie).

Obok rosyjsko-bułgarskiej rywalizacji, toczyły się także mecze Niemców z Japończykami. W obydwu spotkaniach lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi, zwyciężając odpowiednio 3:1 i 3:0. Zwłaszcza to drugie spotkanie było bardzo jednostronne – gospodarze byli lepsi od rywala w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. – To był nasz najlepszy mecz w tegorocznej Lidze Światowej. Byliśmy obecni duchem na boisku od samego początku i pokazaliśmy dobrą grę – powiedział Raul Lozano. Na pewno jest to jakieś pocieszenie wobec faktu, że dla Niemców rozgrywki tegorocznej Ligi Światowej już się skończyły.

Zobacz również:
Wyniki 6. kolejki oraz tabela gr. B Ligi Światowej


Grupa C

Kluczowe dla końcowego układu w grupie C i oczywiście tego, kto awansuje do czołowej ósemki, okazały się mecze pomiędzy Serbią i Argentyną. „Plavi" przed tym weekendem mieli realne szanse nawet na wyprzedzenie siatkarzy z Ameryki Południowej, bowiem tracili do nich zaledwie cztery punkty. I po pierwszym meczu mogło się wydawać, że Serbowie zrealizują swój cel, gdyż wygrali z podopiecznymi Javiera Webera 3:1. Jednak w drugim spotkaniu podopieczni Igora Kolakovicia zagrali tak, jakby nie chcieli wygrać, z marną skutecznością w ataku (39%)i słabym przyjęciem. Wobec tej porażki musieli czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach, które okazały się dla nich niekorzystne. Serbów zabraknie w finałach Ligi Światowej po raz pierwszy od 2007 roku.

Przed meczami z Finlandią Portugalczycy mogli mieć nadzieję na przeskoczenie rywala w tabeli i uniknięcie tym samym rozgrywek o prawo do gry w przyszłorocznej edycji „światówki". Jednak Finowie dwukrotnie pokonali siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego, zachowując trzecie miejsce w grupie C. W pierwszym spotkaniu podopieczni Daniela Castellaniego potrzebowali pięć setów do zwycięstwa, w drugim już tylko trzech, notując przy tym wysoką, 59% skuteczność w ataku. Dobry dwumecz rozegrał nowy nabytek Trefla Gdańsk, Mikko Oivanen. Fin zdobył w sumie 42 punkty, atakując przy tym z 57% skutecznością.

Zobacz również:
Wyniki 6. kolejki oraz tabela gr. C Ligi Światowej


Grupa D

Włosi pokonując w środę Kubańczyków 3:0, zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie. Bohaterem meczu był Christian Savani, zdobywca 17 punktów, który zwłaszcza w pierwszych dwóch partiach błyszczał w ataku i zagrywce. Wobec takiego rozwoju wypadków, siatkarze z Karaibów musieli w piątkowym meczu postawić wszystko na jedną kartę, by móc awansować do czołowej ósemki. Podopieczni Orlando Samuelsa sprężyli się i wygrali w trzech setach, a pierwszoplanową postacią meczu okazał się Henry Bell, który zdobył 19 punktów. Wspierali go Hernandez (12 punktów) i Leon (10 punktów), którzy zagrali bardzo skutecznie w ataku.

Francuzi na zakończenie sprawili sobie miły prezent, pokonując dwukrotnie Koreańczyków (3:1, 3:0) i wyprzedzając ich w tabeli. Dzięki temu Trójkolorowi unikną baraży o Ligę Światową. Okazało się więc po raz kolejny, że Koreańczycy mocni są tylko na swoim terenie. Zdecydowanie bohaterem dwumeczu był Antonin Rouzier, który w sumie na swoim koncie zanotował 50 punktów. – Oczywiście czujemy satysfakcję no i ulgę po tych dwóch zwycięstwach odniesionych w miniony weekend. Zaczęliśmy rozgrywki nie do końca przygotowani – powiedział po ostatnim meczu Philippe Blain, szkoleniowiec „Les Bleus".

Zobacz również:
Wyniki 6. kolejki oraz tabela gr. D Ligi Światowej

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2011-07-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved