Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Studentki z Tarnopola i studenci z Lublina najlepsi w Białej Podlaskiej

Studentki z Tarnopola i studenci z Lublina najlepsi w Białej Podlaskiej

12 drużyn wystartowało w VIII Polsko-Ukraińsko-Białoruskim Festiwalu Siatkówki Studenckiej. Wygrały Ukrainki z Tarnopola, a wśród panów wreszcie Polacy - Politechnika Lubelska. Wyróżnienia MVP zawodów odebrali zaś Wojciech Gajosz z Lublina i Julia Łoniuk.

W związku ze zmniejszeniem liczby drużyn do sześciu wśród kobiet i mężczyzn zmieniono zasady rozgrywek festiwalowych na system "każdy z każdym". Szybko okazało się, że polskie zespoły, które w ostatnich latach wygrywały nie za często, należycie przygotowały się do zawodów. Już pierwszego dnia nasze ekipy sprawiły niespodzianki, które miały decydujący wpływ na ostateczną kolejność.

Siatkarki Politechniki Częstochowskiej pokonały po tie-breaku (grano do dwóch wygranych setów) wielokrotnego triumfatora festiwalu – Uniwersytet Wołyński z Łucka. Polki potrafiły się podnieść po pogromie w pierwszej partii i porażce do… ośmiu. Był to z resztą dopiero początek częstochowskiej serii. Prowadzone przez Adama Stępniaka zespoły kobiet i mężczyzn rozpoczęły bowiem zmagania od czterech zwycięstw, co zakończyło się dla nich jednym miejscem na podium.

Wyrównaną walkę z teoretycznie silniejszym zespołem z Równego stoczyli także gracze Politechniki Lubelskiej, którzy w decydującym secie obronili piłkę meczową, by wygrać ostatecznie do 16. Jak się potem okazało, ten mecz zadecydował o zwycięstwie w turnieju męskim. Ukraińcy i lublinianie wygrali bowiem wszystkie pozostałe spotkania, choć drużyna Norberta Kołodziejczyka potrzebowała do tego jeszcze dwóch tie-breaków. – Graliśmy je na własne życzenie, ale trzeba przyznać, że w porównaniu do ubiegłych lat poziom bardzo się wyrównał. Moi chłopcy byli wyjątkowo zdeterminowani i dzięki temu odnieśli wielki sukces – cieszył się lubelski szkoleniowiec z dopiero trzeciego w historii polskiego triumfu na festiwalu.

Do ostatniego gwizdka ważyły się losy turnieju pań, choć tu zwycięzca mógł być tylko jeden. Występujący na co dzień w ukraińskiej ekstraklasie Uniwersytet Ekonomiczny z Tarnopola nie przegrał ani jednego seta, choć w pierwszej partii meczu z Łuckiem to rywalki wygrywały 22:18. Podobnych zwrotów w żeńskich meczach było jednak więcej. Częstochowianki prowadziły z Ostrowcem 16:8, by przegrać na przewagi, podobnie jak i Ostrowiec, który w rywalizacji z Łuckiem miał w drugim secie piłki meczowe od stanu 24:21, by ostatecznie ulec w tie-breaku.

Mimo tego niepowodzenia to właśnie siatkarki Romana Murdzy wywalczyły drugie miejsce. Stało się tak zresztą już po raz czwarty w ośmioletniej historii festiwalu. Na pocieszenie dla zawodniczek z Ostrowca jedna z nich – Urszula Bejga – została wybrana miss festiwalu. Najważniejsze wyróżnienia MVP zawodów odebrali zaś Wojciech Gajosz z Lublina i Julia Łoniuk . Siatkarka z Tarnopola uhonorowana została także nagrodą im. Agaty Mróz, którą po raz kolejny ufundował klub z Ostrowca.

Ostatnie miejsca w festiwalu zajęły zespoły z Białorusi, które po kilku latach przerwy znów dołączyły do studenckich spotkań sąsiedzkich krajów. Siatkarki z Baranowicz nie wygrały ani jednego seta, ale ich koledzy rozegrali aż trzy tie-breaki, przegrywając m.in. z debiutującym w turnieju Uniwersytetem z Czerniowców. To właśnie Czerniowce mają być gospodarzem kolejnego polsko-ukraińskiego festiwalu.

Przed Ukraińcami nie lada wyzwanie i wysoko postawiona poprzeczka. Zawody zorganizowane przez AZS AWF Biała Podlaska w zgodnej opinii uczestników uzyskały bardzo pochlebne opinie. Baza sportowa, zakwaterowanie i wyżywienie mieściły się sąsiadujących ze sobą budynkach uczelni i wszystko było na najwyższym studenckim poziomie. Jedynie otwarcie, podczas którego pokaz ludowych tańców wykonał złożony ze studentów AWF Zespół Pieśni i Tańca Podlasie, odbyło się na bialskim Placu Wolności. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, uczelni, a także AZS.