Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > MŚ: Emanuel i Alison z tytułem mistrzowskim, brąz dla Niemców

MŚ: Emanuel i Alison z tytułem mistrzowskim, brąz dla Niemców

W walce o złoto Emanuel i Alison pokonali drugi brazylijski duet Ricardo/Marcio zdobywając tytuł plażowych mistrzów świata. W  meczu o brązowy  medal Julius Brink i Jonas Reckermann pokonali  duet Plavins/Smedins.

Już pierwsza akcja meczu była zapowiedzią emocji, jakie czekają na kibiców w meczu o brązowy medal mistrzostw świata. Zawodnicy z Łotwy, którzy pierwszy raz w karierze grali o tak wysoką stawkę bez kompleksów nawiązali wyrównaną walkę z dotychczasowymi mistrzami świata. Odpowiadali atakiem za atak, blokiem za blok. Niemcy, którzy z czasem zbudowali trzypunktową przewagę utrzymywali ją w dalszej fazie seta, lecz para Plavins/Smedins nie pozwalała im odskoczyć na większe prowadzenie. W końcówce Łotysze niespodziewanie doprowadzili po bloku Plavinsa do wyrównania (19:19). Wtedy jednak zaprocentowało ogromne doświadczenie Brinka i Reckermanna, którzy najpierw rozegrali atak całkowicie gubiąc rywali a następnie zakończyli seta punktowym blokiem (20:22).

Druga partia rozpoczęła się wyrównaną gra punkt za punkt. Finezja i lekkość w rozprowadzaniu akcji pomogła jednak Łotyszom objąć prowadzenie nad wyraźnie zmęczonymi trudami turnieju Juliusem Brinkiem i Jonasem Reckermannem (11:6). Łotysze zdobywali punkty ze zdumiewającą łatwością i często w bardzo ekwilibrystycznym stylu. Niemcy ze zmiennym szczęściem próbowali dojść rywali, redukując stratę w końcówce do jednego punktu. Jak się jednak okazało, o tym, kto znajdzie się na podium w Rzymie miał zdecydować tie – break, bo para Plavins/Smedins utrzymała znakomity poziom do końca seta, zwyciężając 21:19

Trzeci set, podobnie jak poprzednie, przyniósł w początkowej fazie walkę punkt za punkt, jednak ogromna ambicja Niemców, nie pozwalała wziąć góry zmęczeniu i wkrótce para Brink/Reckermann prowadziła już trzema punktami (2:5). Łotysze również nie zamierzali odpuszczać i skutecznie uniemożliwiali Niemcom zdecydowany marsz ku zwycięstwu. Weterani plażówki, na jakie miano z pewnością zasługują Brink/Reckermann, dali w końcówce pokaz swoich umiejętności i wygrali 15:11 oraz całe spotkanie 2:1, kończąc udział w mistrzostwach świata w Rzymie na trzecim miejscu.

Plavins/Smedins – Brink/Reckermann 1:2
(20:22, 21:19, 11:15)

Wielki finał mistrzostw świata w Rzymie pomiędzy niezwykle utytułowanymi parami brazylijskimi od początku starała się zdominować para Emanuel/Alison. Rywale nie pozwalali jednak na zbudowanie przewagi a po niezwykle celnej zagrywce Marcio Araujo i autowym ataku Alisona wyszli na prowadzenie (6:4). Po jednej i drugiej stronie zdarzały się jednak zbyt często zepsute zagrywki, co nieco obniżało poziom spotkania. Ricardo i Marcio prowadzili do stanu 15:14, kiedy po błędzie w ataku oddali prowadzenie Emanuelowi i Alisonowi, budującym z akcji na akcję coraz większą przewagę. Dominację na siatce udokumentowały dwa punktowe bloki Alisona , które zakończyły seta (16:21).

To, że Ricardo i Marcio Araujo nie złożą broni nie ulegało wątpliwości. Duetowi Ricardo/Marcio nie pomagał jednak sędzia, który najpierw, mimo sygnalizacji Emanuela, podarował punkt prowadzącym w całym meczu Emanuelowi i Alisonowi, a następnie ukarał Marcio czerwoną kartką. Przewaga Emanuela i Alisona powiększyła się więc do pięciu punktów i nadal rosła (10:5). Powoli do gry zaczęli wracać Ricardo i Marcio. Na nic zdały się jednak ich wysiłki wobec bardzo dobrej i równej gry rywali. Alison i Emanuel wkrótce mogli już cieszyć się pierwszym, w przypadku młodszego z pary, a trzecim dla Emanuela tytułem mistrzowskim, zwyciężając 21:15 i 2:0.

Obraz finału nieco psuje niezbyt sportowa postawa Marcio Araujo, który zaraz po meczu ponownie rzucił się w kierunku sędziego z zarzutami o akcję z początkowej fazy seta oraz słaba dyspozycja drugiego z pary Ricardo. Jednak zwycięzcy, złoci Brazylijczycy zrekompensowali kibicom te uchybienia radością gry i wspaniałą sportową dyspozycją.

Ricardo/Marcio – Emanuel/Alison 0:2
(16:21, 15:21)