Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Czesi ropoczynają przygotowania do mistrzostw Europy

Czesi ropoczynają przygotowania do mistrzostw Europy

fot. archiwum

Sześćdziesiąt pięć wspólnie spędzonych dni i piętnaście meczów czeka czeskich siatkarzy podczas przygotowań do mistrzostw Europy. Początkowym przystankiem drużyny będzie od poniedziałku Beneszów. Pierwsza część zgrupowania potrwa tam aż do 1 lipca.

Czeskim reprezentantom kończy się urlop i w Beneszowie zacznie się ostro: trzeba z powrotem odbudować kondycję. – W Beneszowie planujemy dwa zgrupowania poświęcone tylko pracy nad kondycją. Razem będą trwać niemal trzy tygodnie – opowiada trener naszych południowych sąsiadów, Jan Svoboda, któremu oprócz asystenta Milana Hadravy, pomagać będzie także włoski trener przygotowania fizycznego. Martin Poeder z czeską reprezentacją współpracował podczas przygotowań już przed zeszłorocznymi mistrzostwami świata, które zakończyły się dosyć niespodziewanie dziesiątym miejscem. – Cieszę się, że Poeder znowu z nami będzie. Przed rokiem okazał się nam niezwykle przydatny – mówi Svoboda.

Z niewielką przesadą można powiedzieć, że o ile siatkarze przeżyją pierwszy etap zgrupowania, to podczas reszty przygotowań będą mieć już z górki. Od połowy lipca zaczną się zajęcia z piłką. – Dwa zgrupowania w Nymburku już będą poświęcone grze – potwierdza trener Svoboda.

Pod koniec lipca reprezentacja zagra dwa pierwsze mecze, w Brnie z zapleczem reprezentacji Brazylii. Potem trzy spotkania przeciw Kanadzie na początku sierpnia, podczas pięciodniowego pobytu w Czeskich Budziejowicach. Po trzydniowym przystanku w Nymburku, drużyna pojedzie na Białoruś, gdzie rozegra kolejne dwa sparingi z gospodarzami (12 i 14 sierpnia) i jeden z Francją (13 sierpnia). Niecały miesiąc przed startem mistrzostw Europy, Czesi zagrają we Włoszech dwa spotkania z czwartą drużyną ostatniego globalnego czempionatu. – Przygotowujemy się też do mocno obsadzonego Memoriału Wagnera – dodaje Svoboda. W rozgrywanym w Katowicach pod koniec sierpnia turnieju ku pamięci wybitnego polskiego szkoleniowca, Czesi zmierzą się z Polską, Rosją i ponownie Włochami.Sześć dni przed startem europejskiego czempionatu drużyna uda się do Karlowych Warów, gdzie swoje mecze będzie rozgrywać „czeska" grupa. Szóstego i siódmego września w próbie generalnej przeciw Rosji, przetestuje warunki w KV Arena. Właśnie tam Czesi zagrają wszystkie mecze grupy B oraz play-off (oprócz ewentualnych meczów półfinałowych i potem spotkań o konkretne miejsca, które według planu zostaną rozegrane w Wiedniu).

– Przygotowania zaczęliśmy planować praktycznie natychmiast po zakończeniu zeszłorocznych mistrzostw świata. Mamy za sobą ciężkie dziewięć miesięcy, podczas których odbyliśmy dziesiątki rozmów telefonicznych i napisaliśmy setki e-maili. W rezultacie podczas przygotowań zagramy z zespołami z europejskiej i światowej czołówki. Z tego jestem naprawdę bardzo zadowolony – mówi Svoboda.

Bez mała trzymiesięczny maraton przygotowań startuje. A co ma być na jego końcu, podczas mistrzostw Europy? – Celem jest wyjście z grupy i kwalifikacja do następnego czempionatu, co oznacza piąte, szóste miejsce. Wszystko inne byłoby miłym bonusem – powiedział szef czeskiego związku piłki siatkowej, Zdeněk Haník.

A to właśnie Haník przed dziesięcioma laty, podczas turnieju rozgrywanego w Ostrawie, jako trener doprowadził czeską reprezentację aż do czwartego miejsca w europejskim czempionacie. Czy uda się jego następcy i jego drużynie  powtórzyć ten wynik?

źródło: idnes.cz, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-06-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved