Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Montreux Volley Masters: Japonki i Kubanki w finale

Montreux Volley Masters: Japonki i Kubanki w finale

fot. archiwum

Siatkarki z Japonii i Kuby zagrają o zwycięstwo w tegorocznym Montreux Volley Masters. Japonki w trzech setach pokonały Chinki, natomiast Kubanki w czterech partiach Amerykanki. O piąte miejsce zagrają Niemki z Holenderkami.

W azjatyckim półfinale Japonki można powiedzieć nadspodziewanie łatwo poradziły sobie ze swoimi odwiecznymi rywalkami – Chinkami pokonując je w trzech setach. Nie można jednak powiedzieć, że było to dla nich łatwe spotkanie, bowiem Chinki mimo problemów z przyjęciem zagrywki przeciwniczek i świetnej postawy libero Japonii, Kotoki Zayasu stawiały zacięty opór. Tylko w drugim secie Chinkom nie udało się przekroczyć granicy dwudziestu punktów, a w pozostałych losy zwycięstwa ważyły się do samego końca. Japonki miały ogromną przewagę w ataku zdobywając tym elementem 47 punktów, przy 29 oczkach rywalek. Chinki natomiast brylowały w bloku (13:3). W zagrywce minimalnie lepsze okazały się zwyciężczynie pojedynku (8 asów, przy 5 rywalek). Oba zespoły oddały sobie 17 punktów po własnych błędach.

Chiny – Japonia 0:3
(22:25, 19:25, 23:25)

Składy zespołów:
Chiny: Yang Jie (5), Hui Ruoqi (9), Wei Qiuyue (6), Yang Junjing (3), Ma Yunwen (4), Fan Linlin (7), Zhang Xian (libero) oraz Wang Yimei (6), Yin Na (1) i Xu Yunli (6)
Japonia: Nakamichi (2), Iwasaka (5), Araki (6), Shinnabe (12), Ebata (23), Kano (9), Zayasu (libero) oraz Yamamoto, Matsuura, Ishida (1) i Ishii
Po dwóch pierwszych setach spotkania przeciwko Amerykankom Kubanki prowadziły już 2:0. Bardzo pewnie wygrały premierową odsłonę, natomiast o zwycięstwo w drugim secie musiały solidnie zawalczyć. Taka zaliczka być może nieco rozluźniła siatkarki z Kuby, które partię numer trzy przegrały w bardzo przekonywujący sposób. Zwycięstwo pozwoliło uwierzyć wicemistrzyniom olimpijskim, że są w stanie doprowadzić do tie-breaka, i robiły co mogły, aby tak było. Ostatecznie to jednak ich przeciwniczki okazały się lepsze po grze na przewagi i to Kuba wygrywając tę partię przypieczętowała awans do finału. Kubanki wygrały, chociaż popełniły więcej błędó własnych od przeciwniczek (25, przy 18 Amerykanek). Lepiej jednak grały w ataku i bloku. Tym pierwszym elementem zdobyły 57 punktów (USA 50), natomiast blokiem zatrzymały 14 ataków rywalek, które odpowiedziały im tym samym dziewięciokrotnie. W polu serwisowym Kubanki zapunktowały czterokrotnie, a ich rywalki były w tym aspekcie o jedno oczko lepsze.

Kuba – USA 3:1
(25:18, 25:22, 17:25, 26:24)

Składy zespołów:
Kuba: Salas (11), Santos (17), Rojas (5), Giel (4), Carcaces (11), Silie (19), Borrell (libero) oraz Palacios i Castañeda (8)
USA: Haneef-Park (17), Forsett (7), Glass A. (1), Tamas (12), Glass K. (4), Harmotto (1), Davis (libero) oraz Crimes (5), Larson (10), Fawcett, Spicer (3) i Richards (4)


Poza półfinałowymi spotkaniami rozegrano też mecze, które wyłoniły pary, jakie zagrają o miejsce piąte i siódme.

W pierwszym secie spotkania przeciwko czwartej drużynie ostatnich ME Włoszki nie miały absolutnie nic do powiedzenia. Na boisku istniały tylko i wyłącznie Niemki, które nie pozwoliły przeciwniczkom zdobyć nawet dziesięciu punktów. W drugim secie sytuacja nieco uległa zmianie, bowiem aktualne mistrzynie Europy postanowiły podjąć walkę, ale na nic to się zdało, bowiem przeciwniczki ponownie okazały się lepsze, chociaż oczywiście nie miały takiej przewagi, jak w premierowej odsłonie. Jest jednak powiedzenie, że co się odwlecze, to nie uciecze, bo Włoszki nie zamierzały się łatwo poddać i po grze na przewagi wygrały partię numer trzy. "Kropkę nad i" Niemki postawiły za to w secie czwartym wygrywając pewnie tę partię i cały mecz. Śmiało można powiedzieć, że o losach pojedynku zadecydowała świetna zagrywka Niemek, które zaserwowały aż 11 asów, przy ani jednym punktowym serwisie przeciwniczek, a także błędy własne.Włoszki popełniły ich aż 34, przy zaledwie 19 pomyłkach rywalek. Obie ekipy stoczyły dość wyrównany pojedynek, jeżeli chodzi o atak (40 punktów Niemki, 38 Włoszki) i blok ( po 15 punktów).

Niemcy – Włochy 3:1
(25:8, 25:20, 25:27, 25:17)

Składy zespołów:
Niemcy: Weiß (2), Radzuweit (10), Furst (12), Beier (2), Kożuch (14), Brinker (19), Dürr (libero) oraz: Burchardt (5), Thieme, Möllers (1), Schaus (1)
Włochy: Stufi (11), Garzaro (6), Biccheri (2), Bechis, Partenio (15), Saccomani (13), Leonardi (libero) oraz: Di Iulio, Corna, Cagninelli, Okaka (6)


Spotkanie Holenderek z Peru śmiało można uznać za siatkarską wojnę. Obie ekipy zaciekle walczyły o zwycięstwo. W pierwszym i drugim secie minimalnie lepsze okazały się Holenderki, ale w trzeciej odsłonie po grze na przewagi triumfowały siatkarki z Ameryki Południowej, które tym samym pozostały w grze. Porażka w tym secie wyraźnie zmobilizowała "Pomarańczowe", które w czwartym secie zwyciężyły już pewniej i to one zagrają o piąte miejsce z reprezentacją Niemiec. Peruwianki zaś będą w niedzielę walczyły w Włoszkami o miejsce siódme. Można chyba powiedzieć, że o porażce siatkarek z Peru zadecydowały ich błędy własne, których popełniły aż 33, przy zaledwie 18 pomyłkach przeciwniczek. Peruwianki okazały się lepsze od Holenderek w elementach czysto siatkarskich. Zdobyły atakiem 58 punktów, przy 53 przeciwniczek, a dodatkowo 12 razy zatrzymały atak rywalek, przy 10 blokach Holenderek. Siatkarki z Peru były też minimalnie lepsze w zagrywce zdobywając tym elementem 5 punktów, przy czteropunktowej zdobyczy przeciwniczek.

Holandia – Peru 3:1
(25:23, 26:24, 24:26, 25:20)

Składy zespołów:
Holandia: Stoltenborg (2), Huurman (8), de Kruijf (15), Blom (15), Pietersen (6), Buijs (19), van Tienen (libero) oraz: Grothues, Steenbergen, Dijkema, Koolhaas (2)
Peru: Uribe (16), Soto (11), Zamudio (17), Rueda (12), Keldibekova (9), Ortiz (10), Palacios (libero) oraz: Aquino, Garcia, La Rosa

źródło: inf. własna, volleymasters.ch

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-06-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved