Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. B: Zwycięski tie-break Bułgarów

LŚ, gr. B: Zwycięski tie-break Bułgarów

"Nowa, świecka tradycja" w starciach reprezentacji Bułgarii i Niemiec. W grupie B rozgrywek Ligi Światowej drugi pojedynek tych zespołów znalazł rozstrzygnięcie dopiero w tie-breaku. Jednak po pasjonującej walce tym razem górą była ekipa Bułgarii.

Już pierwszy set zapowiadał zacięte spotkanie. Na pierwszej przerwie technicznej na prowadzenie wysforowali się Niemcy i utrzymali je do stanu 19:16. W końcówce jednak podopieczni Raula Lozano zupełnie się pogubili. Wprowadzony na boisko Patrick Steuerwald nie radził sobie pod siatką, a jego koledzy nie potrafili skończyć niedokładnie wystawionych piłek. Nie mylił się natomiast Vlado Nikołov, który doprowadził swój zespół do zwycięstwa 25:21.

Druga partia miała podobny przebieg, początek należał do gości, którzy kilka razy zaatakowali ze środka, czym zaskoczyli bułgarskich blokujących. Do drugiej przerwy Niemcy zwiększyli przewagę do czterech oczek i wydawało się, że wyciągnęli wnioski z pierwszego seta. Jednak znakomite zagrywki Nikołova ponownie rozbiły niemiecką drużynę. Na blok nadział się Jochen Schoeps, a Schwarz zaatakował w aut i po przewadze nie było śladu (18:18). Mimo to podopieczni trenera Lozano nie stracili głowy i końcówkę rozegrali po mistrzowsku. Pipe w wykonaniu Roberta Kromma dał im piłkę setową, a atak Tischera zakończył partię wynikiem 25:23.

Kolejna odsłona była najbardziej wyrównana i nie przyniosła tak dramatycznych zwrotów akcji. Na pierwszej przerwie minimalnie prowadzili Bułgarzy, ale przyjezdni szybko dogonili rywali. Dopiero po drugim czasie gospodarzom udało się zbudować trzypunktową przewagę, której nie oddali już do końca i wygrali 25:22. – Rywale zagrali dziś znacznie lepiej, niż wczoraj – tłumaczył po spotkaniu Raul Lozano. – Mój zespół popełnił dziś o wiele więcej błędów, niż zwykle i to w dużej mierze zadecydowało o naszej porażce.

Czwarty set był dla niemieckiego zespołu ostatnią szansą na zdobycie choć punktu w drugim starciu w Warnie. Dobrze rozpoczęli tę partię (8:5), ale seria znakomitych zagrywek Josifova pozwoliła Bułgarom wyrównać (11:11). Niemcy grali jednak uważnie i nieustępliwie, as Gunthora dał im trzypunktowe prowadzenie (17:14), a gospodarze pomagali im swoimi błędami. Dwa ostatnie punkty dla gości zdobył Kromm, a o wyniku meczu miał zadecydować tie-break (25:20).

Ten należał do gospodarzy pod każdym względem. Bułgarzy znakomicie rozpoczęli piątą partię i po błędach rywali prowadzili 3:0. Wtedy błąd przydarzył się sędziom tego spotkania, którzy nie zauważyli, jak piłka dotknęła bułgarskiego zawodnika. Ta sytuacja zupełnie wytrąciła z równowagi Niemców, którzy raz za razem mylili się na parkiecie. Gospodarze wysoko wygrali 15:9 i zanotowali na swoim koncie ważne dwa oczka. Również niemiecki zespół powinien być zadowolony z bułgarskiej wyprawy, przywozi z niej bowiem cenne trzy punkty.
– Cieszę się bardzo, przede wszystkim z uwagi na moich zawodników – mówił po meczu Radostin Stojczew. – Wydaje mi się, że oni dorośli już do tego, by wziąć na swoje barki odpowiedzialność przed całym naszym narodem. Selekcjonerowi wtórował kapitan Bułgarów, Vlado Nikołov. – Odczuwam satysfakcję, bo wygraliśmy ciężki mecz. Mieliśmy w nim wzloty i upadki, ale ostatecznie pokonaliśmy drużynę, która walczyła o każdą piłkę.

Bułgaria – Niemcy 3:2
(25:21, 23:25, 25:22, 20:25, 15:9)

Bułgaria: Żekow (4), Kazijski (15), Nikołow (27), Josifow (6), Todorow (7), Aleksjew (12), Iwanow (libero) oraz Cwetanow, Mitew (1), Penczew (1) i Sokołow
Niemcy: Schwarz (5), Tischer (7), Boehme (11), Schops (22), Kromm (21), Gunthor (8), Tille (libero) oraz Popp (6), Kaliberda (3), Dunnes (1) i Steuerwald