Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Startuje Liga Europejska

Startuje Liga Europejska

fot. archiwum

Nieco w cieniu rozgrywek Ligi Światowej już dziś rozpocznie się Liga Europejska. Reprezentacje narodowe siatkarzy będą rywalizować w trzech grupach o miano najlepszej drużyny, podobnie wygląda rozkład spotkań w kategorii kobiet. Poza stałymi uczestnikami, w tym roku nie zabraknie debiutantów.

12 zespołów podzielonych na 3 grupy już dziś rozpocznie walkę o tytuł zwycięzcy Ligi Europejskiej 2011 r. rozgrywek siatkarzy, identycznie wygląda sytuacja w zestawieniu reprezentacji żeńskich. W zeszłym roku w meczach siatkarzy najlepsi okazali się Portugalczycy, pokonując w spotkaniu rozstrzygającym reprezentację Hiszpanii 3:1. Triumfatorzy Ligi Europejskiej w tym sezonie wystąpią na parkietach Ligi Światowej, poza samym zwycięstwem w turnieju Ligi Europejskiej to właśnie szansa gry w popularnej "światówce" jest tym, co szczególnie przyciąga uwagę uczestników. W przypadku kategorii żeńskiej przed rokiem z wygranej mogły cieszyć się siatkarki z Serbii.

W gronie uczestników nie ma szczególnie egzotycznych zespołów, większość z tych reprezentacji ma za sobą występy na parkietach Ligi Światowej, poszczególne zespoły przed laty były te z jednymi z liczących się na arenie europejskiej. I tak w gronie faworytów tegorocznych zmagań na pewno należałoby wymienić zeszłorocznych finalistów – Hiszpanów, równie groźne mogą być reprezentacje Belgii, Holandii czy gospodarza Final Four – Słowacji. Ostatni z ekip zmaga się co prawda z urazami kluczowych zawodników, w pierwszej fazie spotkań nie wystąpią min. Matej Hukel, Milan Bencz, Julius Sabo czy Martin Nemec, jednak jako organizator Final Four Słowacy już mają zapewniony udział w turnieju finałowym. Podopieczni trenera Znaniniego w swojej grupie zmierzą się min. z Rumunią, Białorusią i Turcją.

Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się rywalizacja w grupie B, gdzie obok wymienianych jako faworyt numer jeden Hiszpanów naleźli się Holendrzy, Grecy i Austriacy. To właśnie dzisiejszy mecz Austrii z Grecją zainauguruje całe zmagania. Przedstawiciele poszczególnych reprezentacji nie ukrywają, ze Liga Europejska nie jest imprezą docelową 2011 r., kadry narodowe mające zapewnione kwalifikacje do tegorocznych Mistrzostw Europy traktują tego typu rozgrywki jako mecze przygotowawcze, a szkoleniowcy mają możliwość testowania różnych wariantów taktycznych podczas tego typu spotkań. Już od kilku sezonów mecze Ligi Europejskiej w zestawieniu w Ligą Światowa traktowane są w pewnym stopniu jako mniej ważne, czy tez mniej prestiżowe, z roku na rok nie brakuje jednak chętnych do uczestnictwa.W gronie 12 reprezentacji siatkarek znalazły się zeszłoroczne triumfatorki- Serbki. Równie groźne będą z pewnością Bułgarki i Turczynki, które w poprzedniej edycji plasowały się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji. Aspirujące do walki o najwyższe tytuły zawodniczki będą szukały rewanżu za zeszłoroczne porażki. Podobnie jak w przypadku zespołów męskich również w tym przypadku imprezą docelowa są Mistrzostwa Europy. W tegorocznych rozgrywkach w grupie A znalazły się Hiszpania, Francja, Serbia i Grecja. To właśnie obrończynie tytułu mają największe szanse na awans w tej grupie. W kolejne grupie rywalizować będą Izrael, Węgry, Czechy i Bułgaria. Również w tym przypadku nie trudno wskazać na faworyta zmagań, czyli siatkarki Bułgarii. Stawkę zespołów uzupełnia grupa C, w której znalazły się: Rumunia, Chorwacja, Turcja i Białoruś. W pierwszych spotkaniach siatkarek spotkają się Rumunia z Chorwacją, Izrael z Węgrami, Czechy z Bułgarią, Hiszpania z Bułgarią i Francja z Grecją. W porównaniu z rozgrywkami męskimi rywalizacja siatkarek wystartuje dzień później. Pierwsze mecze rozegrane zostaną w dniu jutrzejszym

Zasady rywalizacji grupowej poszczególnych ekip zbliżone są do reguł obowiązujących w Lidze Światowej. Każdy zespół rozgrywa po dwa mecze u siebie oraz dwa na wyjeździe. Do Final Four awansują zwycięzcy poszczególnych grup, jednak gdy gospodarz Final Four zajmie drugie miejsce w swojej grupie do finałów awansuje również zespół, który w drugiej grupie zajął drugie miejsce. A w przypadku, gdy organizator Final Four zajmie pierwsze miejsce do turnieju awansują oba zespoły z drugich miejsc. W przypadku identycznej liczby punktów zdobytej przez zespoły z drugich pozycji w ostatecznie istotny będzie stosunek setów, natomiast gdyby to nie pomogło, pod uwagę brany będzie stosunek małych punktów.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2011-05-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved