Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Najnowszy pomysł Avii – poszerzenie I ligi

Najnowszy pomysł Avii – poszerzenie I ligi

fot. archiwum

Zdegradowana Avia Świdnik jest za zwiększeniem ilości drużyn w I lidze do 14, a nawet 16. Stosowne pismo władze klubu wysłały już do Wydziału Rozgrywek PZPS. Powiększenie ligi zdaniem Dziennika Wschodniego poparły również kluby z Wyszkowa i Wrześni.

W czwartek odbędzie się spotkanie prezesów klubów w tej sprawie. Niewykluczone, że mimo spadku do niższej ligi świdniccy kibice jesienią znowu zobaczą „żółto-niebieskich” na zapleczu PlusLigi. Mimo sportowej degradacji do II ligi działacze Avii nie poddają się. Chcieli zająć miejsce GTPS Gorzów Wlkp., który boryka się z problemami organizacyjnymi, jednak po deklaracji władz gorzowskiego klubu zapewniających, że GTPS wystartuje w lidze, ta koncepcja upadla. Świdniczanie szukają więc innych „kuchennych drzwi”, którymi mogliby powrócić do I ligi.

Najnowszym pomysłem jest powiększenie I ligi (liga została decyzją władz PZPS właśnie zmniejszona do 12 zespołów). – „Jesteśmy klubem z dużymi tradycjami, sięgającymi czasów Tomasza Wójtowicza i Lecha Łasko… Klub był zawsze wypłacalny wobec zawodników i taki też jest obecnie. Posiadamy stabilny budżet, pozwalający na grę na poziomie I ligi. Poprzemy wniosek powiększenia ligi do 14, a nawet 16 drużyn…” – cytuje pismo Avii do Wydziału Rozgrywek PZPS Dziennik Wschodni.

Avia proponuje I ligę, złożoną z 16 ekip. Mają one rywalizować w dwóch grupach, po osiem zespołów. Podział na grupy wynikałby z podziału terytorialnego kraju: wschód i zachód. W pierwszym etapie, w każdej grupie, odbyłoby się 14 spotkań (mecz i rewanż). W drugiej fazie, cztery najlepsze drużyny z każdej z grup, z zaliczeniem dorobku punktowego, utworzą grupę finałową, np. A (8 drużyn). Tu planowane jest kolejne osiem spotkań (mecz i rewanż), z czterema ekipami z przeciwnej grupy. Identyczny scenariusz przewidziany jest dla grupy B, która będzie grać o utrzymanie.Ilość kolejek w sezonie zasadniczym nie zmieni się. Nadal będą 22 serie. Żadna z drużyn nie będzie pauzować. Do I ligi awansują mistrzowie czterech grup II ligi, a nie jak dotychczas, tylko dwa zespoły z turnieju finałowego. SMS Spała nadal utrzyma status I-ligowca. – Zyskamy na atrakcyjności i co najważniejsze, w pierwszym etapie skrócimy długość i koszty wyjazdów – wylicza wiceprezes Avii Roman Lis. Świdnicki projekt popierają już Krispol Września i Camper Wyszków. Nic dziwnego, to zespoły, które w sportowej walce o awans do I ligi musiały uznać wyższość rywali.


Komentarz:

Pozasportowa walka Avii o I ligę musi budzić mieszane uczucia. Jeśli PZPS zgodzi się na propozycję powiększenia tej klasy rozgrywkowej, ulegając namowom zdegradowanego klubu i zespołów, które przegrały walkę o awans, całkowicie zaprzeczy sensowi rozgrywania spotkań ubiegłego sezonu. Istotą ligowej walki jest, by najsłabsze zespoły spadały o klasę niżej, najlepsze zaś awansowały.

Powiększenie ligi tylko dlatego, że ktoś chce w niej grać, a nie potrafił zapewnić sobie utrzymania lub awansu na drodze sportowej, byłoby kolejnym przykładem na dominację aspektów finansowych nad sportowymi w polskiej siatkówce. Od tego już tylko krok do organizowania przetargów na grę w odpowiednich klasach rozgrywkowych przed kolejnymi sezonami. Kto da więcej, ten gra wyżej. A sport? A kogo to dzisiaj obchodzi…

źródło: Dziennik Wschodni, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-05-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved