Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Fenerbahce Stambuł z tytułem mistrzowskim

Fenerbahce Stambuł z tytułem mistrzowskim

Trzech spotkań potrzebowała drużyna Fenerbahce Stambuł, aby powtórzyć sukces z poprzedniego sezonu i zdobyć mistrzostwo kraju. Podopieczni Daniela Castellaniego pokonali Arkas Spor Izmir, a Leonel Marshall został wybrany MVP turnieju finałowego.

Oba zespoły spotkały się ze sobą trzy razy w ciągu sezonu. Dwukrotnie w lidze oraz w finale Pucharu Turcji. W każdym z tych meczów to drużyna z Izmiru mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Jednak Fenerbahce już w ćwierćfinałach pokazało, że mimo piątego miejsca po rundzie zasadniczej, będzie liczyć się w walce o złoto. Pokonując wyżej notowanego przeciwnika, jakim było B.şehir Belediyesi SK, a następnie w półfinale lidera tabeli, ekipę Ziraat Bankasi Ankara, zawodnicy ze Stambułu pokazali, że są w znakomitej dyspozycji.

W pierwszym meczu finałowym drużyna Arkas Spor, która była gospodarzem tego spotkania, wystąpiła bez jednego ze swych podstawowych zawodników, Joao Paulo Bravo. Zawodnicy z Izmiru dobrze rozpoczęli ten pojedynek, prowadząc przez większą część pierwszej partii. Jednak nie wykorzystali szansy na zwycięstwo i tracąc trzypunktową przewagę (21:18), doprowadzili do wyrównanej końcówki, którą ostatecznie przegrali 25:27. W kolejnej odsłonie sytuacja ta nie powtórzyła się i schodząc na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:11, nie pozwolili, aby przeciwnicy odrobili straty. W trzecim secie od remisu 15:15 żadnej drużynie nie udało się wyjść na chociaż dwupunktowe prowadzenie. Tak wyrównana walka trwała do wyniku 20:20, a o zwycięstwie Fenerbahce zadecydowały dwa punktowe serwisy. W czwartej odsłonie na boisku dominowali goście. Ich trudna zagrywka spowodowała duże problemy w przyjęciu siatkarzy Arkasu. Przełożyło się to na słabą skuteczność w ataku i aż sześć bloków drużyny ze Stambułu.

Arkas Spor Izmir – Fenerbahce Stambuł 1:3
(25:27, 25:17, 22:25, 16:25)

Arkas Spor: H. Koc (2), Tocoglu (6), Agamez (28), Subasi (10), Meszaros (10), Hascan (5), Sahin (libero) oraz Tendar i Kandemir
Fenerbahce: Kayhan (11), Marshall (11), Eksi (3), Coskovic (7), Miljkovic (21), Batur (9), Kilic (libero) oraz Yavuz i Durgut

Drugi mecz finałowy został rozegrany w Stambule i podobnie jak pierwszy, zakończył się czterosetowym wynikiem. Pierwszą partię wygrała drużyna Arkasu, która bardzo dobrze czytała grę przeciwnika i mimo wysokiej skuteczności w przyjęciu drużyny Fenerbahce, znakomicie radziła sobie w bloku. Dziesięciopunktowa porażka w secie pierwszym nie zdeprymowała gospodarzy. Już na początku kolejnej partii wypracowali sobie przewagę, którą utrzymali do samego końca. W trzeciej odsłonie to zespół z Izmiru jeszcze na drugiej przerwie technicznej prowadził 16:13, jednak tuż po niej gospodarze odrobili straty, dzięki trudnej zagrywce w wykonaniu Kemala Kayhana, a ostatni punkt w tej partii skutecznym atakiem zdobył Leonel Marshall. Ostatni set tego spotkania był podobny do partii numer dwa. Powadzenie Fenerbahce utrzymywało się od początku do końca i wygrywając to spotkanie, podopieczni Daniela Castellaniego prowadzili w finale 2:0.

Fenerbahçe Stambuł – Arkas Spor Izmir 3:1
(15:25, 25:20, 25:22, 25:19)

Fenerbahce: Batur (9), Coskovic (13), Eksi (2), Kayhan (4), Marshall (22), Miljkovic (16), Kilic (libero) oraz Kartaltepe i Yavuz
Arkas Spor: Agamez (19), Tocoglu (10), Bravo (11), Hascan (10), H. Koc, Subasi (5), Sahin (libero) oraz Tendar i Meszaros (2)

Również w trzecim meczu zespół Fenerbahce występował w roli gospodarza. Pierwsza odsłona spotkania okazała się być bardzo emocjonująca. Od samego początku obie drużyny walczyły punkt za punkt, aż do stanu 17:17. Wtedy to, po kontrowersyjnej decyzji podjętej przez sędziego, żółtą kartkę zobaczył Liberman Agamez. Chwilę później Kolumbijczyk dostał również czerwoną, a kolejne dwie kary w postaci żółtych kartoników otrzymali Huseyin Koc oraz zawodnik znajdujący się na ławce rezerwowych, Bulent Kandemir. Niestety nie był to koniec negatywnych emocji. Po wznowieniu gry, Tomislav Coskovic skacząc do bloku doznał kontuzji, po której musiał opuścić boisko, a kolejną żółtą kartkę zobaczył rozgrywający Fenerbahce, Arslan Eksi. W drugiej partii, kontuzjowanego przyjmującego drużyny ze Stambułu, zastąpił Soner Mezgitci. Set ten przebiegał już znacznie spokojniej, a gospodarze wypracowując sobie kilkupunktową przewagę, nie pozwolili na wydarcie zwycięstwa z rąk. Podobny przebieg miała trzecia odsłona. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły przy wyniku 16:13 dla gospodarzy. Zawodnicy ze Stambułu z każdą kolejną akcją powiększali prowadzenie, kończąc set wynikiem 25:16. Wygrywając trzecie finałowe spotkanie, Fenerbahce powtórzyło sukces z ubiegłego sezonu. Po nie najlepszym starcie w rozgrywkach ligowych i dopiero piątym miejscu po rundzie zasadniczej, przegranych dwóch finałach w walce o Superpuchar i Puchar Turcji, w końcu przyszło upragnione zwycięstwo i złoty medal.

Fenerbahçe Stambuł – Arkas Spor Izmir 3:0
(25:20, 25:17, 25:15)

Fenerbahce: Batur (8), Coskovic (1), Eksi (2), Kayhan (6), Marshall (14), Miljkovic (14), Kilic (libero) oraz Durgut, Kartaltepe, Mezgitci (2) i Yavuz
Arkas Spor: Agamez (9), Tocoglu (3), Bravo, Hascan (1), Meszaros (9), H. Koc (2), Sahin (libero) oraz Kapan, Kandemir, Tendar, Gok (2) i Subasi (9)