Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Serbowie wywalczyli mistrzostwo Europy kadetów

Serbowie wywalczyli mistrzostwo Europy kadetów

Finał mistrzostw Europy kadetów rozgrywany w Ankarze był niezwykle emocjonujący. Dopiero po tie-breaku zwyciężyli młodzi Serbowie. Srebrne medale zawisną na szyjach Francuzów. Natomiast na najniższym stopniu podium uplasowali się Rosjanie.

Lepszego zakończenia mistrzostw nie wymyśliłby znakomity scenarzysta. Finałowe spotkanie dostarczyło emocji i przed rozpoczęciem tie-breaka trudno było wskazać, która z drużyn zdobędzie złoto. Francuzi wygrali pierwszego seta do 20. Kolejne dwa padły łupem Serbów. Trójkolorowi zdołali wyrównać, jednak w tie-breaku zabrakło im sił, wczoraj również rozegrali pięć partii. Serbów do zwycięstwa poprowadzili Uros Kovacević i Luka Medić. We francuskiej drużynie zabrakło lidera, który w najtrudniejszym momencie wziąłby ciężar gry na swoje barki. – Ten puchar jest prezentem dla Serbii. Osiągnęliśmy sukces grając w wielkim stylu. Po pierwszym przegranym secie wiedzieliśmy, że jeszcze możemy odwrócić losy spotkania. Finał był najtrudniejszym spotkaniem w całym turnieju – podsumował na gorąco trener Serbów, Milan Djuricić.

Francja – Serbia 2:3
(25:20, 22:25, 17:25, 25:17, 6:15)

Francja: Jouffroy (7), Brizard (1), Clevenot (11), Rossard (15), Wendt (14), Falafala (11), Richard (libero) oraz Pauly (1), Kaba (1) i Henry (5)

Serbia: Kovacević (29), Medić (24), Brdjović (3), Katić (8), Okolić (3), Blagojević (6), Ilincić (libero) oraz Veljović i Zarković

Mecz o brązowy medal przysporzył niewiele mniej emocji. Raz Rosjanie, raz Bułgarzy wychodzili na prowadzenie. W końcówce pierwszej partii mniej błędów własnych popełnili siatkarze Sbornej i to oni triumfowali. Drugą partię wygrali Bułgarzy. W kolejnych setach lepsi byli podopieczni Władimira Kondry, którzy w ostatecznym rozrachunku stanęli na najniższym stopniu podium. – To bardzo miłe uczucie zdobyć brązowy medal na tak wielkiej imprezie – powiedział szczęśliwy kapitan Rosji Władimir Manerow.

Rosja – Bułgaria 3:1
(25:19, 18:25, 25:20, 25:21)

Rosja: Manerow (14), Pankow (6), Anoszko (3), Chivel (15), Nikitin I. (7), Masilew (13), Minin (libero) oraz Demakow, Nikitin S. (1) i Kochetow

Bułgaria: Iwanow (13), Seganow, Welichkow (14), Marinkow (2), Nenkow (6), Georgiew K. (6), Dramow (libero) oraz Bairew, Georgiew N., Iliew (11) i Topałow (5)

Na dalszy plan zeszła rywalizacja o miejsca piąte i siódme. Tuż za wielką czwórką uplasowała się Hiszpania. Młodzi siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego wygrali 3:1. Najbardziej zacięty był drugi set, w którym to 27:25 triumfowali Grecy. Natomiast na siódmym miejscu uplasowali się Belgowie, którzy pokonali po tie-breaku gospodarzy turnieju finałowego.

Grecja – Hiszpania 1:3
(22:25, 27:25, 22:25, 20:25)

Belgia – Turcja 3:2
(18:25, 25:14, 25:17, 24:26, 15:13)

Wyróżnienia indywidualne:
MVP: Uros Kovacević (Serbia)
Najlepiej punktujący: Uros Kovacević (Serbia)
Najlepiej przyjmujący: Thibault Rossard (Francja)
Najlepiej serwujący: Andres Jesus Villena (Hiszpania)
Najlepszy środkowy: Peter Nenkow (Bułgaria)
Najlepszy libero: Quentin Richard (Francja)
Najlepszy rozgrywający: Paweł Pankow (Rosja)
Najlepszy atakujący: Uros Kovacević (Serbia)