Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kadetów: Porażka z Bułgarami, koniec marzeń

ME kadetów: Porażka z Bułgarami, koniec marzeń

Po dzisiejszej porażce z Bułgarią reprezentacja Polski kadetów ostatecznie straciła szanse walki o medale mistrzostw Europy. Czwartkowy mecz z Niemcami zdecyduje, czy Polacy będą walczyć o miejsca 5-8, czy tez już zakończą zmagania w Ankarze.

Inauguracja spotkania zwiastowała rozwój wypadków pomyślny dla biało-czerwonych – podopieczni Macieja Zendeła odskoczyli rywalom na dwa oczka (5:3). Wówczas jednak ekipa Bułgarii, dzięki skutecznej grze w zagrywce i na kontrze, a także pomyłkom polskich zawodników, doprowadziła do remisu, a następnie wysunęła się na trzypunktowe prowadzenie (8:5). Polacy usiłowali zniwelować straty, ale drużyna z Półwyspu Bałkańskiego spokojnie kontrolowała przebieg gry. Po udanej akcji Stanisława Weliczkowa Bułgaria udała się na drugą przerwę techniczną z zapasem czterech oczek (16:12). Siatkarze Wiktora Karagyozowa zdecydowanie dyktowali warunki, polski zespół nie był w stanie dotrzymać im kroku w żadnym elemencie gry. Bułgaria zdecydowanie zwyciężyła 25:18.

Początek drugiej partii przyniósł zmiany w polskim składzie – w pierwszej szóstce wybiegł Maciej Muzaj i Marcin Janusz. Jednak inicjatywa nadal była po stronie reprezentacji Bułgarii, która na pierwszej przerwie technicznej prowadziła 8:6. Polscy siatkarze poprawili pracę bloku oraz skuteczność w ataku, co pomogło im uzyskać remis 14:14. Siatkarze bułgarscy nie byli w stanie sforsować polskiego bloku, zaczęli też popełniać błędy w ataku i w efekcie w krótkim czasie Polacy oddalili się na cztery oczka (20:16). Mimo dużych wysiłków zespół Bułgarii nie zdołał już nawiązać walki i reprezentacja Polski rozstrzygnęła tę partię na swą korzyść 25:20.

Porażka wyraźnie zmobilizowała drużynę Bułgarii, którzy w trzeciej partii szybko wypracowali dwupunktową przewagę (6:4). Biało-czerwoni, wykorzystując skuteczną grę w bloku i na kontrze, jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną zdążyli zniwelować straty i wyjść na prowadzenie (8:7). Po powrocie na boisko przestój w szeregach polskiego zespołu pomógł Bułgarom odskoczyć na dwa oczka (11:9). Ekipa trenera Zendeła nie zamierzała ustępować i na tablicy wyników pojawił się ponownie remis (13:13). Z akcji na akcję reprezentacja Bułgarii grała coraz lepiej, natomiast biało-czerwoni zaczęli popełniać błędy, w efekcie czego dystans między zespołami zwiększył się do pięciu punktów (21:16). Do końca seta drużyna z Półwyspu Bałkańskiego spokojnie kontrolowała grę i bez kłopotów wygrała 25:21.

W czwartym akcie od początku pierwsze skrzypce grali Bułgarzy, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:5. Niezbyt dokładne przyjęcie w polskim zespole mocno utrudniało dalszą budowę gry. Skuteczne bloki Bułgarów pozwoliły im zwiększyć przewagę do pięciu oczek (13:8). Polacy, mimo prób, nie byli w stanie nawiązać walki ze znakomicie spisującym się podopiecznymi trenera Karagyozowa. Tak łatwo zdobyta przewaga wyraźnie rozluźniła Bułgarów, którzy w końcówce zaczęli popełniać błędy. Polacy zdołali zniwelować straty, jednak rywale szybko otrząsnęli się z przestoju i nie pozwolili na nic więcej. Set zakończył się zwycięstwem Bułgarii 25:22.

Bułgaria – Polska 3:1
(25:18, 20:25, 25:21, 25:22)

Bułgaria: Bajrew (13), Seganow (5), Weliczkow (14), Marinkow (12), Nenkow (8), Georgiew, Dramow (libero) oraz Iliew (5) i Topałow
Polska: Nowakowski (6), Kaczyński (15), Orczyk (6), Mucha (2), Łapszyński (5), Wolański (1), Wos (libero) oraz Muzaj (12), Grzechnik (10), Stolc (3), łukasik i Janusz (2)