Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Energetyk zostaje, Avia spada do II ligi

I liga M: Energetyk zostaje, Avia spada do II ligi

W kolejnym meczu o utrzymanie na zapleczu Plusligi Avia Świdnik uległa na własnym parkiecie zespołowi z Jaworzna, przegrywając 1:3, a w całej rywalizacji play-out 0:3, notując tym samym bolesny spadek do II ligi. Jaworznianie utrzymali się w I lidze.

Obie drużyny wyszły na boisko mocno zmotywowane, gdyż gra toczyła się o wysoką stawkę. Wynik otworzył Adamajtis, który zdobył premierowy punkt dla jaworznian. Następnie ataku Wójcickiego nie obronił Kwasowski, doprowadzając do remisu 1:1. Kolejne akcje to dobra dyspozycja Krzysztofa Fitrzyka, który popisał się skutecznymi blokami na Guzie i Wójcickim przy stanie 6:4 oraz Dominika Żmudy, którego kiwka zaskoczyła świdnickiego libero, doprowadzając do stanu 8:5. Jednak gospodarze konsekwentnie odrabiając straty doprowadzili do 10:9 poprzez atak Jarosza ze skrzydła i błąd serwisowy Adamajtisa. Następnie punktowymi akcjami na 12:9 popisali się Glinka i Kulkowski. Po przerwie na życzenie trenera Rysia, gra zaczęła przebiegać całkowicie pod dyktando gości. Skuteczny blok na Guzie zapisał sobie na koncie duet Fitrzyk i Adamajtis przy stanie 15:11. Dzięki postawie tego drugiego, punktowym ataku w boisko i mocnym serwisie, podopieczni trenera Gerymskiego wyszli na zdecydowane prowadzenie 17:12. Po przerwie dla jaworznian, siatkarze Avii zdołali odrobić straty, głównie dzięki atakom Pawłowskiego i Baranowskiego przy 22:21. Jednak błąd podwójnego odbicia oraz blok Fitrzyka na Wójcickim na 25:23 ostatecznie przechyliły szalę zwycięstwa w secie na korzyść gości.

Drugą partię zaczęli dobrze świdniczanie. Poprzez bloki Baranowskiego na Kulikowskim oraz Guza i Staniewskiego na Adamajtisie wyszli na prowadzenie 4:2. Następnie po atakach kapitana gospodarzy Guza i błędzie w przyjęciu drużyny gości doprowadzili do 9:5. Wtedy to lekkim atakiem ponad blok Baranowskiego i Wójcickiego, przy 10:7 popisał się Kulikowski, a następnie dwukrotny blok na swoim koncie odnotował Olszowski, doprowadzając do 10:9. Jednak podopieczni trenera Rysia nie pozwolili wydrzeć sobie prowadzenia w tej partii. Ponownie odskoczyli rywalom po błędach popełnianych po stronie gości oraz skutecznych akcjach Jarosza i Wójcickiego. Wynik ustalił ten ostatni, atakując po bloku Fitrzyka, na 25:22.

Pełni nadziei na przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę, świdniczanie przystąpili do trzeciej odsłony spotkania, zdobywając punkt po ataku Jarosza z lewego skrzydła. Jednak ten sam zawodnik nie zdołał obronić piłki posłanej przez Adamajtisa, co doprowadziło do remisu 1:1. Dzięki skutecznej akcji atakującego Energetyka i zdecydowanym serwisie Dominika Żmudy, siatkarze z Jaworzna wyszli na prowadzenie 7:5. Z czasem, przewaga gości jeszcze bardziej się pogłębiała, a wprost proporcjonalnie do niej rosła ilość błędów popełnianych po stronie świdniczan, zarówno w serwisie, jak i w ataku. Ostatecznie partię zakończył blok Fitrzyka na Gosiku przy stanie 25:18.

Czwarty, decydujący set swym punktowym atakiem otworzył Glinka. Następnie Adamajtisa zablokował Pawłowski, a atak Baranowskiego i mocny serwis Jarosza doprowadziły do 3:1 dla gospodarzy. Po przerwie dla trenera Energetyka, mylił się ten ostatni, a błąd przekroczenia linii po stronie niebiesko-żółtych poskutkował remisem 3:3. Wyrównany stan rywalizacji trwał aż do ataku Pawłowskiego po bloku jaworznian na 10:10. Goście zaczęli wyraźnie przejmować kontrolę nad setem, a w grę gospodarzy wkradła się niemała nerwowość, czego wyrazem był mocno autowy atak Guza przy 12:10. Skuteczne ataki Adamajtisa doprowadziły gości do 17:14. Serwisu Kulikowskiego nie przyjął Gosik, co skłoniło trenera Rysia do wzięcia przerwy, po której gospodarze doprowadzili do stanu 18:16. Następnie serwisu Guza nie przyjął Żmuda, a Glinka swym atakiem przebił się przez blok Makowskiego i Staniewskiego przy 19:17. Mocne i skuteczne ataki Wojciecha Pawłowskiego dla Avii zmniejszyły ich dystans do rywali na 21:20. Końcówka seta przyniosła wiele emocji i nerwowości, ale ostatecznie więcej zimnej krwi okazali siatkarze Energetyka, którzy po dosyć kontrowersyjnej decyzji sędziego, zdobyli ostatni punkt, ustalając wynik seta na 25:22, a całego meczu na 3:1

Avia Świdnik – Energetyk Jaworzno 1:3
(23:25, 25:22, 18:25, 22:25)

Stan rywalizacji: 3:0 dla Energetyka Jaworzno

Avia: Makowski, Jarosz, Guz, Baranowski, Staniewski, Wójcicki, Kowalski (libero) oraz Antoszak, Pawłowski, Michalski, Gosik, Kurek.

Energetyk: Kwasowski, Glinka, Żmuda, Kulikowski, Fitrzyk, Adamajtis, Sobczak (libero) oraz Olszowski, Nowak, Kozłowski, Jędryczka, Szlubowski