Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: AZS zwycięża Fart i pozostaje w lidze

PlusLiga: AZS zwycięża Fart i pozostaje w lidze

W meczu o miejsca 7-10 AZS UWM Olsztyn wygrał z Fartem Kielce 3:2 i zapewnił sobie utrzymanie w PLusLidze. Kielczanie będą musieli szukać swojej szansy na zachowanie ligowego bytu w meczach z Pamapolem Wieluń.

Zawodnicy AZS-u Olsztyn wykorzystali atut własnego boiska i po niezwykle emocjonującym spotkaniu, w którym przegrywali już 0:2, wygrali z Fartem Kielce 3:2. Zwycięstwo to dało podopiecznym trenera Cretu utrzymanie w PlusLidze.

Mecz rozpoczął się od udanej akcji siatkarzy z Kielc. Olsztynianie szybko odpowiedzieli atakiem ze środka Dawida Guni. Potem zawodnicy Farta po punktowej zagrywce Castarda odskoczyli na dwa punkty (5:3), a po błędzie w ataku Siezieniewskiego to podopieczni trenera Daszkiewicza schodzili na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem. Przy stanie 10:6 dla Kielczan o czas poprosił trener Cretu. Na nic się zdała zarówno przerwa, jak i zmiana rozgrywającego, gdyż przewaga siatkarzy Farta wciąż rosła (15:8) i na drugiej przerwie technicznej wynosiła sześć punktów. Mimo wielkiej waleczności olsztynian, wszystkie długie akcje wygrywali goście. Potem gra toczyła się punkt za punkt, proste błędy popełniali zarówno gospodarze, jak i zawodnicy Farta. As serwisowy Gromadowskiego dał jeszcze akademikom szanse na wyrównaną końcówkę, jednak na pogoń okazało się zbyt późno i seta zakończył popsutą zagrywką Samuel Tuia (25:20).

Początek drugiej odsłony to wyrównana gra obu drużyn, po technicznym ataku Gromadowskiego na prowadzenie 4:3 wyszli gospodarze, doskonałą formę po stronie kielczan prezentował Jungiewicz, dzięki któremu podopieczni trenera Cretu nie odskoczyli na więcej punktów. Udany atak ze środka Szczerbaniuka wyprowadził zawodników Farta na prowadzenie 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. W poczynaniach gospodarzy widać było sporo nerwowości, psuli dużo zagrywek i popełniali proste błędy. Punktowa zagrywka Haina, a następnie udana kontra atakującego wyprowadziła ich jednak na prowadzenie (11:10). Błąd Dobrowolskiego dał olsztynianom minimalną przewagę na drugiej przerwie technicznej. W dalszej części seta gra toczyła się punkt za punkt, przy stanie 19:18 dla kielczan o przerwę poprosił rumuński szkoleniowiec gospodarzy. Nie przyniosła ona jednak oczekiwanego rezultatu, goście po bloku Kapfera mieli piłkę setową (24:21), następne dwa punkty zdobyli jednak olsztynianie, w czym duża zasługa Gromadowskiego, lecz po akcji ze środka gości to oni wygrali drugą partię (25:23).

Trzeci set to od początku dobra gra podopiecznych Cretu, którzy po bloku na Jungiewiczu prowadzili 3:1, ale błąd w ataku Siezieniewskiego doprowadził do remisu (5:5). Chwilę potem na boisku pojawił się Winnik, a blok Haina dał akademikom dwa punkty przewagi na pierwszej przerwie technicznej. Po przerwie gra się wyrównała, mnóstwo ataków po stronie gości kończył Castard. Atomowe zagrywki Winnika dały olsztynianom dwupunktowe prowadzenie (14:12), które utrzymało się do drugiej przerwy technicznej. Dobra gra Mierzejewskiego w obronie i Toobala na rozegraniu pozwoliła na spokojną grę w końcówce. Udane bloki na Szczerbaniuku, Castardzie i Jungiewiczu dały olsztynianom prowadzenie 24:18, a chwilę potem gospodarze mogli cieszyć się ze zwycięstwa w trzeciej partii.

Czwarta odsłona to znowu wyrównana walka od początku, pełna długich akcji i ciekawych obron. Atak w siatkę Kapfera doprowadził do remisu 4:4, chwilę potem po olsztyńskiej stronie zadziałał blok, który tak świetnie funkcjonował w trzecim secie. Udane ataki Jungiewicza znowu sprawiły, że na tablicy wyników widniał remis, a akcja Kapfera dała gościom prowadzenie 8:7. W szeregach gospodarzy bardzo dobrze sprawiali się zmiennicy: Winnik i Tomczyk. Mocne zagrywki tego pierwszego zawodnika dały olsztynianom prowadzenie 14:13. Po dwóch blokach na Jungiewiczu i ataku w aut Łuki gospodarze prowadzili 19:16 i w tym momencie o czas poprosił trener Daszkiewicz. Kielczanie mieli szansę na zmniejszenie przewagi, jednak w ataku nie popisał się wprowadzony chwilę wcześniej Król. Dwie akcje później górnej taśmy przy ataku dotknął Winnik i na tablicy pojawił się wynik 20:19. Następne akcje to świetne obrony Mierzejewskiego i w rezultacie wynik 23:20 dla olsztynian. Piłkę setową dał gospodarzom udanym atakiem z lewego skrzydła Tomczyk. Następne trzy punkty padły jednak łupem gości, lecz czwartego seta, ku uciesze rozentuzjazmowanych kibiców zakończył Winnik i o losach spotkania miał zadecydować tie- break.

Początek piątej odsłony to efektowny blok na Tomczyku, gospodarze odpowiadają atakiem Gunii ze środka. Następne akcje to gra punkt za punkt, dobrze spisuje się przestawiony z przyjęcia na atak Castard. Błąd w przyjęciu libero AZS-u dał podopiecznym trenera Daszkiewicza prowadzenie 5:3. Następnie po efektownym ataku Winnika gospodarze doprowadzili do remisu 5:5. Pomyłka na zagrywce rozgrywającego Kozłowskiego, a potem Siezieniewskiego i kolejny remis 7:7. Przy zmianie stron minimalnie prowadzili gospodarze. As serwisowy Winnika wyprowadził ich na pierwsze w tym secie dwupunktowe prowadzenie. Potem atakujący olsztynian dołożył jeszcze jedną punktową zagrywkę i drugą przerwę wykorzystać musiał trener Daszkiewicz. Następnie w polu serwisowym pojawił się Tuia i on także zaskoczył przeciwników asem serwisowym (13:9). Atak ze środka Gunii dał olsztynianom piłkę meczową, która decydowała o utrzymaniu w PlusLidze. Udany atak Haina zakończył tego seta. Akademicy dali ugrać przeciwnikom 11 punktów.

AZS UWM Olsztyn – Fart Kielce 3:2
(20:25, 23:25, 25:19, 25:23, 15:11)

MVP meczu: Wojciech Winnik (AZS UWM).

AZS: Tuia (10 pkt.), Toobal (1), Gunia (12), Gromadowski (11), Siezieniewski (15), Hain (9), Mierzejewski (1) (libero) oraz Tomczyk (7), Jacobsen (1) i Winnik (13)
Fart: Jungiewicz (15 pkt.), Zniszczoł (8), Kapfer (11), Szczerbaniuk (6), Castard (24), Dobrowolski (6), Lambourne (libero) oraz Król (2), Kamiński, Staszewski, Łuka  (3) i Kozłowski