Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Siatkarki Azerrail Baku triumfatorkami Pucharu Challenge

Siatkarki Azerrail Baku triumfatorkami Pucharu Challenge

W finałowym dwumeczu Pucharu Challenge, który okazał się "derbami" stolicy Azerbejdżanu dwukrotnie lepsze okazały się siatkarki Azerrail. Zarówno w pierwszym spotkaniu jak i w rewanżu ich lokalne rywalki z Lokomotivu zdołały ugrać jedynie seta.

Siatkarki Lokomotivu od początku spotkania nadawały tempo gry, wychodząc na pierwszej przerwie technicznej na prowadzenie 8:5. Jednak zawodniczkom Azerrail udało się odrobić straty i po niekończącej się zaciętej końcówce seta, wygrały go 30:28.

Zawodniczki Lokomotivu jednak nie traciły nadziei na wygraną i w drugiej partii zagrały z dużą pewnością siebie, co dało im prowadzenie 16:11. Podopieczne Vugara Aliyeva zmniejszyły straty do zaledwie jednego punktu (22:21), jednak nie zdołały już odmienić losów seta, którego wygrały przeciwniczki 25:22.

To był jednak ostatni moment, w którym siatkarki Lokomotivu miały coś do powiedzenia. Dwie kolejne partie dosyć gładko wygrały zawodniczki Azerrailu, zdobywając pierwszy od dziewięciu lat tytuł w europejskich pucharach. MVP została wybrana libero zwycięskiej drużyny, Valeriya Korotenko.

– Mimo, że wygraliśmy pierwsze spotkania, to nadal musieliśmy wygrać także drugi mecz, by móc zdobyć puchar. Przygotowując moje zawodniczki do rewanżu, powtarzałem im, że nie możemy pozwolić sobie na porażkę, bo to by oznaczało konieczność rozegrania złotego seta. Przyrzekły mi więc, że będą o tym pamiętać i spełniły moje oczekiwania. Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy i jestem wdzięczny wszystkim zawodniczkom, które się przyczyniły do tego sukcesu. Te mecze były świetną reklamą siatkówki w Azerbejdżanie i jestem pewien, że teraz więcej dzieci będzie chciało uprawiać tę dyscyplinę sportu – skomentował Vugar Aliyev, trener Azerrail Baku.

Cała drużyna była bardzo skoncentrowana i byliśmy naprawdę bardzo blisko wygrania pierwszej partii. Po drugim secie miałem wrażenie, że to był punkt zwrotny meczu, ale to nie wystarczyło, zwłaszcza, że zaczęliśmy popełniać zbyt wiele błędów w przyjęciu. Oczywiście, zawsze chce się osiągnąć maksimum i trudno być w pełni usatysfakcjonowanym drugim miejscem, ale przegraliśmy z bardzo dobrą drużyną – powiedział po meczu Dragutin Baltić, trener Lokomotivu Baku.

Azerrail Baku – Lokomotiv Baku 3:1
(30:28, 22:25, 25:13, 25:17)
Pierwszy mecz: 3:1 dla Azerrail Baku

Azerrail Baku: Tomkom (2), Pereira (19), Hanikoglu (15), Tamas (9), Rahimoca (22), Petkowa (13), Korotenko (libero) oraz Todorowa, Matiasowska, Kiseliowa (1) i Karimowa
Lokomotiv Baku: Kamenowa (8), Kowalenko (6), Parkomenko (5), Richards (15), Metcalf (21), Keldibiekowa (3), Davis (libero) Filipowa, Klimowich, Mammadiarowa i Smak