Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Prima Aprilis: Niespodzianki Zaniniego…

Prima Aprilis: Niespodzianki Zaniniego…

fot. archiwum

Bydgoscy Słowacy nie znaleźli uznania w oczach selekcjonera reprezentacji, Emanuele Zaniniego. Włoch podał skład szerokiej kadry Słowaków na mecze Ligi Europejskiej i mistrzostwa Europy. Na próżno w nim szukać Martina Sopko oraz Michala Cervena i Masnego.

To duże zaskoczenie, tym bardziej, że cała trójka stanowiła trzon reprezentacji Słowacji. Przed rokiem w kadrze zabrakło co prawda Michala Cervena, ale jego absencja spowodowana była kontuzją, jakiej nabawił się w trakcie przygotowań do kwalifikacji mistrzostw Europy. – Po urazie nie ma już śladu. Po sezonie ligowym chętnie udałbym się na kadrę, ale najwyraźniej trener Zanini ma inną koncepcję budowania drużyny – mówi mocno zawiedziony brakiem powołania środkowy Delecty Bydgoszcz. Ale to nie koniec rewolucji u naszych sąsiadów. Początek zmian zapoczątkowany został w zeszłym roku, kiedy to po wywalczeniu biletów na mistrzostwa Europy, Emanuele Zanini pozwolił odpocząć najbardziej doświadczonym zawodnikom, a na Ligę Europejską wziął młodych i mało doświadczonych siatkarzy. Na ich czele stanął Lukas Divis. Przyjmujący Jastrzębskiego Węgla został kapitanem drużyny i wiodącą postacią słowackiej reprezentacji, która wiele w rozgrywkach Ligi Europejskiej nie zdziałała, zajmując odległe, szóste miejsce.

Wygląda na to, że siatkarska zmiana pokoleń w kadrze Słowaków trwa w najlepsze. Poza Cervenem, powołań nie otrzymali również dwaj klubowi jego koledzy – Michal Masny i Martin Sopko. Nieoficjalnie mówi się, że Włoch, prowadzący reprezentację Słowacji narzekał, że Masny i Sopko nie brali od początku udziału w przygotowaniach. Potwierdza to również asystent Zaniniego, Miroslav Palgut , który ze szkoleniowcem kadry rozmawiał w Bolzano, gdzie kilka dni temu rozgrywany był turniej Final Four Ligi Mistrzów. – Długo rozmawialiśmy z trenerem Zaninim o kształcie kadry i powołaniach do reprezentacji. On chce mieć wszystkich zawodników od początku przygotowań do sezonu. Tym bardziej, że przed nami w tym roku sporo grania – mówi drugi trener Jastrzębskiego Węgla. Słowacy, pomimo niepowodzeń w zeszłym sezonie, w tym roku bardzo poważnie traktują rozgrywki Ligi Europejskiej. – Tym razem nie spoczniemy na laurach. Mimo że mamy zapewniony udział w finałach, bo zostaną one rozegrane u nas w Koszycach, już w fazie grupowej zamierzamy zaprezentować się z dobrej strony – zapewnia Palgut.

Przedłużający się sezon w rozgrywkach PlusLigi to z pewnością jedna z przyczyn, dla których w szerokiej kadrze Słowacji zabrakło trójki bydgoszczan. – Władze Federacji nie mają wpływu na decyzje Emanuele Zaniniego. Trener od lat samodzielnie powołuje zawodników do kadry, a związek rozlicza go jedynie z osiągniętych wyników w sezonie reprezentacyjnym – tłumaczy Filip Hudec, rzecznik Słowackiego Związku Piłki Siatkowej. – Nikt z władz w sprawie powołań nie wywiera na niego nacisku – dodaje. Jak się okazuje PlusLiga na Słowacji będzie miała swoich przedstawicieli. Będą nimi wypożyczony z Farta Kielce do Slavii Svidnik Martin Sopko ml. oraz Lukas Divis, który najprawdopodobniej na początku kwietnia zakończy rozgrywki w polskiej ekstraklasie. O komentarz poprosiliśmy Michala Masnego, wieloletniego kapitana reprezentacji Słowacji. – To decyzja trenera Zaniniego. Nic nie poradzę na to, że sezon ligowy w Polsce trwa tak długo. Nigdy przed reprezentacją nie zamykałem drzwi, nigdy nie mówiłem „nie", dlatego pozostaję do dyspozycji szkoleniowca. Gdyby zmienił zdanie, zarówno ja, jak i moi koledzy chętnie udamy się na zgrupowanie reprezentacji – powiedział rozgrywający Delecty Bydgoszcz.Szeroka kadra Słowaków:
rozgrywający:
Juraj Zaťko, Tomáš Hollý, Bronislav Skladany, Martin Repák

przyjmujący:
Lukas Divis, Martin Sopko ml., Štefan Chrtiansky, Miroslav Jakubov, Milan Hriňák, Matej Kubš, František Ogurčák

atakujący:
Milan Bencz, Martin Nemec

środkowi:
Jozef Piovarč, Matej Hukel, Emanuel Kohút, Peter Michalovič, Peter Mlynarčík

libero:
Dominik Mračko, Roman Ondrušek

źródło: delectabydgoszcz.pl, inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-04-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved