Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > CSKA Sofia po raz kolejny z Pucharem Bułgarii

CSKA Sofia po raz kolejny z Pucharem Bułgarii

Siatkarze CSKA Sofia po raz trzeci z rzędu zdołali wygrać krajowy Puchar. Tym razem na drodze do zwycięstwa stanął zespół Pirin Balkanstroy Razlog, który łatwo się nie poddał i przegrał dopiero po tie-breaku.

W spotkaniach półfinałowych Pirin Balkanstroy Razlog pokonał 3:1 ekipę Ivkoni Dupnitsa (26:28, 25:20, 25:19, 25:20), a CSKA Sofia uporała się z LUKOIL Neftohimik Burgas w takim samym stosunku (25:20, 25:17, 20:25, 25:23).

Mecz finałowy od samego początku był bardzo równy i stał na wysokim poziomie. Pierwsze dwie partie na swoją korzyść rozstrzygnęli siatkarze ze stolicy Bułgarii (26:24, 25:19) pomimo absencji na boisku środkowego Ewgenija Iwanowa oraz rozgrywającego Nikołaja Iwanowa. W trzeciej odsłonie wszystko wskazywało na to, że już po trzech setach z jubileuszowego, dwudziestego Pucharu Bułgarii cieszyć się będą podopieczni Alaksandara Popowa, ponieważ CSKA od samego początku kontrolowało przebieg gry. Jednak w końcówce siatkarze z Razlog zdołali wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i zwyciężyli 25:23, przedłużając tym samym spotkanie o co najmniej jednego seta. W czwartej partii kibice zgromadzeni w hali imienia Hristo Botewa na brak emocji nie mogli narzekać. Obie ekipy walczyły o każdą piłkę z wielkim zaangażowaniem, ale ponownie lepsi w końcówce okazali się skazani na porażkę zawodnicy Pirin Balkanstroy. Tym razem wygrali oni 26:24 i niespodziewanie doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii gracze CSKA rozzłoszczeni porażkami w dwóch poprzednich setach pokazali, kto tak naprawdę zasłużył na zdobycie tego trofeum. Świetna gra kenijskiego atakującego Phillipa Mayo wydatnie pomogła w rozbiciu Pirin Balkanstroy 15:4. Tym samym Teodor Salparow i jego koledzy z zespołu mogli świętować zdobycie kolejnego Pucharu Bułgarii.

Po spotkaniu przyznano również nagrody indywidualne. Najbardziej wartościowym zawodnikiem finałowej potyczki został Phillip Mayo (zdobywca 22 punktów w meczu finałowym), natomiast Nikołaj Penczew, młody reprezentacyjny skrzydłowy grający w ekipie z Razlog otrzymał nagrodę dla najlepszego młodego zawodnika (U-20).

Po spotkaniu powiedzieli:
Teodor Salparow, libero CSKA: – Jestem bardzo zadowolony, bo zwycięstwo nie przyszło nam łatwo. Chłopaki z Pirin są mniej doświadczeni od nas, ale pomimo tego pokazali charakter i ambicję. Walczyli do końca każdej partii i doprowadzili do tie-breaka, w którym to my okazaliśmy się lepsi.

Nikołaj Penczew, przyjmujący Pirin: – Gratuluję CSKA zdobycia Pucharu. Byli dzisiaj zespołem lepszym, chociaż my też pokazaliśmy, że stać nas na walkę do samego końca. Otarliśmy się o wygraną i chcemy się zrewanżować w walce o mistrzostwo kraju. Nagroda, którą dzisiaj dostałem jest miłym akcentem, ale nie cieszy mnie, ponieważ przegraliśmy nasz mecz i nie zdobyliśmy trofeum.

źródło: bgvolleyball.com, inf. własna