Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > To będzie zupełnie nowa kadra – PS ujawnia szczegóły powołań

To będzie zupełnie nowa kadra – PS ujawnia szczegóły powołań

fot. archiwum

Wlazły, Winiarski, Zagumny, Pliński, Świderski i Gacek. Tak mogłaby wyglądać podstawowa szóstka reprezentacji w 2011 roku. Niestety, to tylko lista wielkich nieobecnych Ligi Światowej. - Anastasi będzie musiał budować zespół od nowa - mówi Ryszard Bosek.

Przegląd Sportowy ujawnia szczegóły 25-osobowej listy, którą Andrea Anastasi przesłał do Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Nie ma na niej aż sześciu zawodników, którzy w poprzednich sezonach byli filarami zespołu narodowego! Na liście nieobecnych znaleźli się: Mariusz Wlazły, Michał Winiarski i Daniel Pliński z PGE Skry Bełchatów oraz Paweł Zagumny, Sebastian Świderski i Piotr Gacek z ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle. – To oznacza, że przestała istnieć pierwsza szóstka i w dwóch pierwszych imprezach, Lidze Światowej oraz mistrzostwach Europy, Anastasi będzie musiał budować zespół od nowa – mówi mistrz świata i olimpijski Ryszard Bosek.

Powołania Anastasiego to efekt kompromisu między nowym selekcjonerem i najważniejszymi zawodnikami reprezentacji, z którymi Włoch odbył rozmowy. Od Zagumnego, Wlazłego, Winiarskiego i Plińskiego następca Daniela Castellaniego usłyszał, że potrzebują odpoczynku po sezonie ligowym. – Nie chodzi tylko o ten rok. Mariusz i Michał od dłuższego czasu mają spore kłopoty zdrowotne, przeszli operacje i ciągle odczuwają skutki różnych urazów. Daniel nie pojechał na mistrzostwa świata z powodu kontuzji barku. Te problemy się nawarstwiają, kumulują. Nie ma czasu, by im zaradzić – tłumaczy prezes PGE Skry Bełchatów Konrad Piechocki.

Anastasi ze zrozumieniem podszedł do sytuacji Zagumnego i siatkarzy Skry. Nie wiadomo, jak na nieobecność czołowych graczy zareagują działacze PZPS. – Jeśli ktoś nie zagra w Lidze Światowej, bo musi odpocząć, wyleczyć stare kontuzje, a potem wróci do kadry, jesteśmy w stanie to zrozumieć. Gorzej, gdy ktoś definitywnie mówi, że nie będzie występował w drużynie narodowej, bo ma ją w nosie. W takim przypadku zastanowimy się nad regulaminowymi możliwościami, łącznie z zabraniem licencji – grozi prezes PZPS Mirosław Przedpełski. Nazwisk nie podaje, ale nie jest tajemnicą, że najbardziej stanowczo gry w kadrze odmawia Wlazły. – Skład, który wytypował Anastasi, nie został jeszcze przez nas zaakceptowany. Będziemy rozmawiali i z trenerem, i z zawodnikami. Być może do czwartku coś się zmieni – dodaje.Kto zastąpi wielkich nieobecnych? Do kadry wraca Łukasz Żygadło, który został wyrzucony z reprezentacji po tym, jak podczas ubiegłorocznej Ligi Światowej na antenie Polsatu skrytykował trenera Castellaniego. Żegnało go niesympatyczne oświadczenie pozostałych kadrowiczów. Jak koledzy przywitają teraz syna marnotrawnego? Czy Żygadło będzie prowadził grę biało-czerwonych, czy może Anastasi postawi na młodych Fabiana Drzyzgę i Grzegorza Łomacza? Rozmawiałem z trenerem, wyjaśniliśmy sobie wszystkie sprawy, ale nie chcę o tym dyskutować – ucieka od tematu rozgrywający Trentino Volley.

W zespole narodowym znalazło się także miejsce dla Piotra Gruszki, mimo że 33-letni atakujący po operacji barku od kilku tygodni odpoczywa od siatkówki. Niespodzianką jest brak powołania dla Piotra Gacka, który w ostatnich latach rywalizował o miano pierwszego libero z Krzysztofem Ignaczakiem. Anastasi obok „Igły” postawił na tej pozycji na młodych graczy: Pawła Zatorskiego i Damiana Wojtaszka.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-03-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved