Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Dariusz Kopaniak: Nikt nie siedzi na ławce rezerwowych

Dariusz Kopaniak: Nikt nie siedzi na ławce rezerwowych

fot. archiwum

W Warszawie wystartowały nowe rozgrywki dla najmłodszych. Turnieje odbywać się będą przez cały rok szkolny w co drugą niedzielę. Rozgrywki o nazwie KIDS VOLLEY - Siatkarski Ranking Dzieci są dedykowane pamięci trenera Krzysztofa Kowalczyka.

Skąd wziął się pomysł na nowe rozgrywki?

Dariusz Kopaniak: Bo takich rozgrywek po prostu nie było. Od dwóch sezonów prowadzę weekendową Szkółkę Siatkarską miniVolley i widać było od początku, że dzieci oprócz treningów chętnie zagrałyby w jakichś zawodach. Niestety w Warszawie takich rozgrywek siatkarskich dla najmłodszych po prostu nie ma. Jedyne rozgrywki dla dzieci Kinder + Sport organizowane są tak rzadko, że właściwie jakby ich nie było. Przykładowo dzieci z rocznika 2000 swój pierwszy turniej w roku szkolnym 2010/2011 zagrały w dniu 19 marca tego roku. Jak łatwo policzyć po prawie siedmiu miesiącach od rozpoczęcia sezonu.

Czy to będą rozgrywki wyłącznie dla dzieci z pana Szkółki Siatkarskiej?Skądże! W rozgrywkach Kids Volley może wystartować dosłownie każde dziecko, które ma możliwość udziału w turniejach w Warszawie w co drugą niedzielę. Rozgrywki mają wyjątkowo uniwersalny charakter. Dziewczęta i chłopcy grają razem. Uczestnicy mogą prezentować dowolny poziom sportowy, nie muszą posiadać żadnych licencji i kart zawodniczych. Cały system opiera się o jedną główną tabelę rankingową na podstawie której dzieci dzielone są na turniejowe grupy w zależności od posiadanych umiejętności. Jedyna formalność to wypełnienie przez rodzica zgłoszenia na stronie internetowej oraz wykupienie karnetu umożliwiającego zapisywanie się na kolejne turnieje. Zapraszamy do udziału dzieci trenujące w klubach sportowych, w szkołach lub po prostu każde dziecko lubiące siatkówkę.

Jakie są koszty uczestnictwa?

Moim zdaniem symboliczne, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczamy na pokrycie kosztów związanych z wynajmem sali, obsługą internetową rozgrywek oraz przeprowadzeniem kolejnych turniejów. W zasadzie opłata wynosi 16 złotych za 90-minutowy turniej, w którym każde dziecko rozgrywa kilka setów tzw. małych gier.

System turniejów Kids Volley kończy się turniejem finałowym?

Może zabrzmi to dziwnie, ale rozgrywki Kids Volley nie mają właściwie końca. Wyniki kolejnych turniejów zapisywane są w tabeli i tworzą Siatkarski Ranking Dzieci. System jest trochę podobny do światowego rankingu tenisowego. Każde dziecko w kolejnych turniejach zdobywa punkty, których podliczenie daje mu miejsce w rankingu. Ranking jest dwa razy w roku, w grudniu i czerwcu oficjalnie prezentowany podczas tzw, sesji i wtedy najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymują nagrody i medale. Punkty jednak nie przepadają, a rozgrywki trwają dalej przez kolejne pół roku do czasu następnej sesji.

Rozgrywki już wystartowały?

Tak. W dniu 20 marca rozegraliśmy pierwszy turniej, w którym uczestniczyło 42 dzieci. W chwili obecnej tabela rankingowa liczy już ponad 50 nazwisk, a do udziału zapraszamy każde dziecko, bo lista startowa nie ma ograniczeń. Im więcej dzieci tym ciekawsza rywalizacja. Muszę podkreślić, że w tych rozgrywkach, każde dziecko reprezentuje wyłącznie siebie. Nie ma żadnych barw klubowych, reprezentowania szkół itp.

Jakie największe zalety mają rozgrywki Kids Volley?

Ważnym elementem rozgrywek jest stopniowanie poziomu sportowego. Najmłodsi i początkujący rozgrywają mecze singlowe na jedno odbicie dołem na małe boiska. Najlepsi natomiast grają gry deblowe, zawierające w sobie wszystkie elementy siatkarskiego wyszkolenia. Drugi ważny element to organizacja turnieju. Dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę i jest na sali dokładnie 90 minut. Kilkanaście minut rozgrzewki i dobra godzina grania. W tych rozgrywkach nikt nie siedzi na ławce rezerwowych, każdy gra. No i oczywiście regularność rozgrywek. W roku szkolnym od września do czerwca rozegramy co dwa tygodnie około 20 turniejów. Dodam, że dla wszystkich chętnych, którzy chcą podnosić swoje siatkarskie umiejętności, w wakacje organizujemy także siatkarski obóz sportowy.

Czego życzyć organizatorom?

Warto wszystkim zainteresowanym siatkówką dzieciom życzyć chęci do sportowej rywalizacji. By wyszły sprzed komputerów i telewizorów i miały odwagę stanąć do siatkarskiej walki z rówieśnikami. Zwyciężanie jest radością, ale nie każdy ma w sobie tyle siły by udźwignąć ciężar porażki. A sport to właśnie taka zabawa, w której trzeba o swój sukces ambitnie walczyć i zawsze ktoś przegrywa lub wygrywa. A wracając do życzeń dla organizatorów to życzyłbym sobie może najbardziej by nie było kontuzji dzieci podczas turniejów no i może jakiegoś sponsora, dzięki któremu będziemy mogli godnie nagrodzić uczestników podczas każdej sesji.

Jeszcze jedno pytanie o dedykowanie tych rozgrywek pamięci trenera Krzysztofa Kowalczyka?

Krzysiek był moim dobrym kolegą przez kilkanaście lat. Poznaliśmy się gdy zakładałem klub METRO. Prowadziliśmy wiele rozmów o szkoleniu młodzieży, zawsze wspierał moje siatkarskie pomysły. Krzyśka niestety nie ma już z nami , ale ja organizując rozgrywki Kids Volley czułem, że brakuje mi tych naszych rozmów. Jego najbliżsi pomysł dedykacji zaakceptowali i mam poczucie, że tak jak kiedyś robimy znów coś razem. A pamięć o Krzysiu Kowalczyku powinna być zawsze świeża, bo takich ludzi zapominać nie wolno.

Wszystkie informacje o rozgrywkach na stronie www.kids.volley.pl

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-03-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved