Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Minimalna przewaga Dynama w niemal każdym elemencie

Minimalna przewaga Dynama w niemal każdym elemencie

Wyższa efektywność zagrań w ataku, większa perfekcja w przyjęciu i lepsza gra w bloku były kluczem do sukcesu Dynama Moskwa w meczu o brązowy medal Ligi Mistrzów. Jastrzębianie w tych elementach minimalnie ustępowali rywalom.

Zdecydowanie lepiej, niż spotkanie półfinałowe, mecz o brąz rozpoczęli siatkarze Jastrzębskiego Węgla w elemencie ataku. W partii pierwszej w 25 próbach jastrzębianie zdobyli 16 punktów, zapisując na swoim koncie notę za efektywność zagrań na poziomie 64%. Odsłony kolejne to już nieco niższy procent skuteczności atakujących Jastrzębskiego Węgla, stąd też łączny wynik 50% za skuteczność w ataku na przestrzeni czterosetowych zmagań. Na taki rezultat jastrzębian wpłynęło 114 ataków, 57 punktów i tylko 11 bezpośrednich błędów własnych. Indywidualnie najlepiej, w tym elemencie, zaprezentował się Mitja Gasparini kończąc 22 z 40. ataków otrzymał notę 55%. Gasparini w dzisiejszym spotkaniu był również najlepiej punktującym swojego zespołu, kończąc mecz z dorobkiem 24. punktów. Równie dobrze zaprezentowali się Łukasz Polański i Lukas Divis , środkowy Jastrzębskiego Węgla zapisał na swoim koncie 9 ‘oczek’ przy 56% skuteczności, natomiast słowacki przyjmujący atakował z efektywnością 50%, zdobywając 12 punktów.

Średnia Dynama w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła wyniosła 58%, przy czym rezultat podopiecznych trenera Czerednika zawyżyły statystyki partii trzeciej, w której atakujący Rosjan kończyli 67% swoich zagrań. Imponujący rezultat efektywności zagrań w ataku odnotował zdecydowanie najlepszy zawodnik Dynama w dzisiejszym meczu – Dante Amaral, Brazylijczyk zdobył w ataku 16 ‘oczek’ w 26. próbach atakując ze średnią efektywnością 62%. Dante był również najlepiej punktującym swojego zespołu, dołączając do punktów zdobytych w ataku trzy punktowe bloki na jastrzębskich atakujących. Tylko dwa punkty mniej zdobył Peter Veres , kończąc spotkanie z notą 56% skuteczności w ataku.

O ile w przypadku ogólnego przyjęcia nie jest widoczna znaczna przewaga siatkarzy Dynama, wyraźna różnica uwidacznia się w przypadku odbioru perfekcyjnego. I tak siatkarze Jastrzębskiego Węgla przyjmowali na poziomie 56%, przy czym odbiór perfekcyjny stanowił tylko 38%, podczas gdy rywale otrzymali notę za przyjęcie 64%, przy 50% przyjęcia idealnego. Bardzo dobrą grę w tym elemencie zaprezentował duet przyjmujących wicemistrzów naszego kraju, Benjamin Hardy odbierał z 64% skutecznością, a w 46% przypadków po odbiorze perfekcyjnym dogrywał idealnie do swojego rozgrywającego. Drugi z jastrzębskiej pary przyjmujących – Lukas Divis – uzyskał w tym elemencie odpowiednio 58% i 50%. Najsłabiej w zestawieniu wypadł libero siatkarzy ze Śląska – Paweł Rusek, o ile średnie przyjęcie w granicach 40% jest rezultatem satysfakcjonującym, to 16% perfekcyjnego odbioru w znacznym stopniu zaniżyło ogólny wynik zespołu. W ekipie Dynama swoją znakomitą Dyspozycję potwierdził Dante Amaral, do wysokich not za grę w ataku Brazylijczyk dodał 67% w elemencie przyjęcia i identyczny wynik w przypadku odbioru perfekcyjnego. Równie wysoką średnią odnotował drugi z przyjmujących Dynama – Peter Veres przyjmując 67% kierowanych w jego stronę piłek, a 59% z nich dogrywając idealnie do swojego rozgrywającego.Kolejnym elementem, w którym przewagę uzyskali zawodnicy trenera Czerednika była gra w bloku. Dziewięciokrotnie Rosjanie zatrzymywali jastrzębskich atakujących w ten sposób, podczas gdy zawodnicy Jastrzębskiego Węgla odwdzięczyli się pięcioma blokami punktowymi. Najwięcej, po 3. Punkty w ten sposób zdobyli Dante i Veres, po drugiej stronie siatki trzykrotnie rywali powstrzymał Bartosz Gawryszewski, po jednym bloku dodali Łukasz Polański i Benjamin Hardy.

Podejmowane w polu serwisowym ryzyko przyniosło pożądane skutki, przynajmniej w przypadku ilości asów serwisowych. To właśnie w tym elemencie jastrzębianie wypracowali sobie przewagę, zapisując na swoim koncie 5 zagrywek punktowych przy trzech asach rywali. Kosztem podjętego przez podopiecznych Lorenzo Bernardiego ryzyka była ilość popełnionych w tym elemencie błędów, jastrzębianie oddali rywalom w ten sposób 19 punktów, podczas gdy rywale mylili się 12 razy. Najwięcej, po dwa asy serwisowe, zagrali Lukas Divis i Mitja Gasparini, jeden punkt do dorobku zespołu dodał Maciej Pawliński. W zespole Dynama punktowali Grankin ( dwie zagrywki punktowe) i Krugłow (jedno ‘oczko’ w tym elemencie). Uwagę zwraca jednak ilość błędów popełnionych przez obie ekipy, siatkarze Jastrzębskiego Węgla popełnili aż 32 niewymuszone błędy własne, siatkarze z Rosji odwdzięczyli się 22. błędami.

           JASTRZĘBSKI WĘGIEL        DYNAMO MOSKWA
PUNKTY
1. Mitja Gasparini 24 pkt 1. Dante Amaral 19 pkt
2. Lukas Divis 12 2. Peter Veres 17
3. Benjamin Hardy 10 3. Pavel Krugłow 11
ATAK
1 Mitja Gasparini 22 pkt 1. Dante Amaral 16 pkt
2. Lukas Divis 10 2. Peter Veres 14
3. Benjamin Hardy 9 3. Pavel Krugłow 10
BLOK
1. Bartosz Gawryszewski 3 1. Dante Amaral 3
2. Łukasz Polański 1 2. Peter Veres 3
3. Benjamin Hardy 1 3. Dmitrij Szczerbinin 2
SERWIS
1. Mitja Gasparini 2 1. Siergij Grankin 2
2. Lukas Divis 2 2. Pavel Krugłow 1
3. Maciej Pawliński 1

źródło: cev.lu, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-03-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved