Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > PlusLiga Kobiet: Niezwykle ważne zwycięstwo Budowlanych

PlusLiga Kobiet: Niezwykle ważne zwycięstwo Budowlanych

W Łodzi kibice, działacze i siatkarki z pewnością odetchnęli. Zwycięstwo, i to za trzy punkty, we własnej hali z Centrostalem Bydgoszcz może zapewnić podopiecznym Małgorzaty Niemczyk grę w play-off. Łodzianki nie zawiodły i zwyciężyły 3:1.

Faworyzowane bydgoszczanki gorzką pigułkę musiały przełknąć na początku premierowej odsłony, bowiem na pierwszą przerwę techniczną schodziły przy stanie 8:1 dla łodzianek. Duża w tym zasługa Julii Szeluchiny, która swoją zagrywką siała popłoch wśród przyjmujących Centrostalu. Świetnie w tym okresie seta, zwłaszcza na kontrach, spisywała się również Joanna Mirek. Brawa należały się również Małgorzacie Niemczyk, która ustawiła swój zespół z Karlą Echenique po przekątnej z Mirek oraz Luaną De Paulą na pozycji przyjmującej. Zaskoczone bydgoszczanki nie potrafiły w pierwszej partii znaleźć recepty na skutecznie grające łodzianki. Wprawdzie po ataku Katarzyny Mróz przewaga Budowlanych stopniała do czterech punktów (10:6), jednak miejscowe w porę wzięły się w garść i na drugą przerwę techniczną schodziły prowadząc 16:11. Duża w tym zasługa Karoliny Kosek, która w drugiej części inauguracyjnej odsłony wzięła ciężar gry na swoje barki, a seta zakończyła dwoma asami serwisowymi z rzędu (25:17).

Emocje w łódzkiej hali MOSiR zaczęły się dopiero w drugiej partii. Od początku seta żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na więcej niż dwa punkty. Dopiero przy stanie 5:5 trzy oczka z rzędu zdobyły gospodynie. Najpierw z lewego skrzydła Luana de Paula atakowała nad blokiem Jany Sawoczkiny, a chwilę później czujnie na siatce zachowała się Sylwia Wojcieska. W następnej akcji Patrycja Polak zaatakowała bez bloku w siatkę i na pierwszą przerwę techniczną w lepszych nastrojach schodziły łodzianki (8:5). Po bloku Szeluchiny na Polak Organika prowadziła 11:7. Wówczas o przerwę dla swojego zespołu poprosił Piotr Makowski. Bydgoszczanki wróciły na boisko zupełnie odmienione i w krótkim czasie nie tylko doprowadziły do remisu (14:14), ale wyszły na prowadzenie 15:14. Duża w tym zasługa świetnie spisującej się w polu zagrywki Moniki Naczk oraz Polak, która dominowała w kontrataku. Kiedy na tablicy wyników widniał rezultat 23:20 dla Centrostalu, wydawało się, że emocje w tym secie już się skończyły. Wtedy sprawy w swoje ręce wzięła Mirek, która zdobyła trzy punkty z rzędu. Jedno oczko dorzuciła Szeluchina i to łodzianki miały piłkę setową (24:23). Więcej zimnej krwi w końcówce zachowały jednak bydgoszczanki. Podopieczne Piotra Makowskiego najpierw doprowadziły do remisu (25:25), a chwilę później cieszyły się ze zwycięstwa w partii 27:25. Bohaterką tej odsłony była Polak, która zdobyła w końcówce trzy ostatnie punkty dla swojego zespołu.

Centrostal poszedł za ciosem i na początku trzeciej odsłony prowadził 5:2. Chwile później sytuacja zmieniła się niczym w kalejdoskopie. Katarzyna Mróz popsuła zagrywkę, Echeique zablokowała atak Polak z szóstej strefy, a Joanna Kuligowska posłała piłkę z lewego skrzydła w aut i zrobiło się 7:7. Kiedy w polu zagrywki pojawiła się Kosek, łodzianki wyszły na czteropunktowe prowadzenie (13:9). Bydgoszczanki po ataku Ewy Kowalkowskiej wprawdzie zmniejszyły stratę do dwóch oczek (16:18), lecz końcówka trzeciej partii to popis w wykonaniu Kosek, wspieranej na siatce przez Wojcieską. Seta zakończyła Szeluchina, zatrzymując na środku Mróz.

Przegrana w trzeciej odsłonie zupełnie podcięła skrzydła bydgoszczankom i sprawiła, że w czwartej partii podopieczne Piotra Makowskiego nie podjęły walki. Na pierwszej przerwie technicznej 8:3 prowadziły łodzianki, głównie za sprawą serii pięciu zagrywek w wykonaniu Wojcieskiej. W polu serwisowym równie dobrze radziła sobie Polak, dzięki czemu Cetrostal zmniejszył stratę do czterech punktów (11:7). Wówczas wyższy bieg wrzuciły gospodynie i na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:9. Końcówka czwartej odsłony to popis w wykonaniu całego zespołu Organiki. Po stronie przyjezdnych ciężar gry w ataku wzięła na siebie Kowalkowska. To było jednak za mało na podopieczne Małgorzaty Niemczyk, które po bloku Wojcieskiej na kompletnie wyczerpanej Polak cieszyły się z trzech punktów.

Statuetka MVP spotkania powędrowała w ręce łódzkiej przyjmującej Karoliny Kosek.

Budowlani Łódź – Centrostal Bydgoszcz 3:1
(25:17, 25:27, 25:20, 25:16)

Budowlani: Kosek (18), Szeluchina (11), Wojcieska (10), Mirek (13), Echenique (3), De Paula (12), Ciesielska (libero) oraz Bryda (2), Teixeira i Szymańska
Centrostal: Kowalkowska (20), Mróz (3), Polak (23), Spicer, Leys (2), Pelc (2), Kuehn-Jarek (libero) oraz Naczk (3), Skiba, Kuligowska (6) i Sawoczkina (2)