Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > ACH Volley Bled sięgnął po złoty medal ligi MEVZA

ACH Volley Bled sięgnął po złoty medal ligi MEVZA

Słoweńcy obronili tytuł mistrzowski wywalczony w ubiegłym sezonie. W meczu o pierwsze miejsce pokonali w trzech setach Hypo Tirol Volleyballteam Innsbruck. W półfinale byli lepsi od zespołu OK Mladost Marina Kastela, który ostatecznie zajął trzecie miejsce.

W lidze MEVZA, skupiającej drużyny z środkowej Europy, wystartowało w tym sezonie 10 zespołów. Po rundzie zasadniczej na pierwszym miejscu znalazł się ACH Volley Bled, który na swoim koncie miał tylko jedną porażkę z ekipą Hypo Tirol Volleyballteam Innsbruck. Zespół z Austrii zakończył tę rundę na drugiej pozycji, wyprzedzając swoich rodaków z Posojilnica AICH/DOB o dwa punkty. Stawkę czterech drużyn, które wywalczyły sobie prawo do udziału w Final Four, zamknął zespół z Chorwacji, OK Mladost Marina Kastela. Uplasował się on na czwartym miejscu, jednak strata punktowa do trzeciej ekipy wynosiła aż 13 oczek.

W pierwszym meczu półfinałowym spotkały się dwa zespoły austriackie. Gospodarz turnieju finałowego, Hypo Tirol pokonał 3:1 drużynę Posojilnica AICH/DOB. W ekipie zwycięzców najlepiej spisał się Paulo Victor Costa da Silva , który zapisał na swoim koncie 30 punktów. W drugim półfinale Słoweńcy potrzebowali zaledwie trzech setów, aby pokonać OK Mladost Marina Kastela. Najskuteczniejszym zawodnikiem był zdobywca 16 oczek, Kay Van Dijk . Warto również wspomnieć, że tacy zawodnicy drużyny z Bledu jak Alen Sket , Matevz Kamnik czy Dejan Vincic oglądali ten mecz z kwadratu dla rezerwowych.

Hypo Tirol Volleyballteam Innsbruck (AUT) – SK Posojilnica AICH/DOB (AUT) 3:1 (25:19, 23:25, 25:22, 25:19)

ACH Volley Bled (SLO) – OK Mladost Marina Kastela (CRO) 3:0
(25:16, 28:26, 25:23)

W meczu o trzecie miejsce do wyłonienia brązowego medalisty potrzebne było aż pięć setów. Trener AICH/DOB miał do swojej dyspozycji zaledwie ośmiu zawodników. Z powodu kontuzji nie mógł wystąpić m.in. Peter Divis i Gerald Reiser. Drużyna z Austrii mimo nie najlepszego początku zdołała objąć prowadzenie w meczu 2:1. Czwarty set, głównie dzięki dobrej grze w obronie, padł łupem zawodników z Chorwacji. W tie-breaku OK Mladost Marina Kastela wyszedł na prowadzenie 9:5, jednak podopieczni Igora Simuncica postanowili walczyć do końca. Doprowadzili do remisu 12:12, ale ostatecznie musieli uznać wyższość rywala. Dla zespołu z Chorwacji jest to pierwszy medal w rozgrywkach ligi MEVZA.

OK Mladost Marina Kastela (CRO) – SK Posojilnica AICH/DOB (AUT) 3:2
(25:14, 19:25, 18:25, 25:23, 16:14)

Na mecz finałowy trener Igor Kolakovic desygnował zawodników z podstawowego składu, a najskuteczniejszy zawodnik z meczu półfinałowego nie wyszedł w tym meczu na boisko. Dwie pierwsze odsłony spotkania o złoty medal wyglądały bardzo podobnie. Początek każdej z nich należał do zespołu z Innsbrucku, jednak od stanu 12:9 Słoweńcy zaczynali odrabiać straty i obie partie zakończyły się wynikiem 25:22. Najbardziej wyrównany i emocjonujący był set trzeci, również ze względu na decyzje sędziowskie, z którymi nie wszyscy zawodnicy się zgadzali. Ostatni punkt w tym spotkaniu zdobył Alen Sket , który w sumie uzbierał ich 19. – W połowie pierwszego i drugiego seta mieliśmy momenty słabszej gry – mówił po meczu libero Hypo Tirol, Frederick Laure . – Bled przegrał tylko raz w rundzie zasadniczej, tutaj w Innsbrucku. Mieliśmy nadzieję, że historia się powtórzy. Było bardzo blisko – zakończył.

ACH Volley Bled (SLO) – Hypo Tirol Volleyballteam Innsbruck (AUT) 3:0
(25:22, 25:22, 26:24)

ACH Volley Bled: Flajs (13 pkt.), Sket (19), Kamnik (6), Vincic (1), Kovacevic (5), Rasic (7), Lewis (libero)
Hypo Tirol Innsbruck: Cebron (3 pkt.), Carletti (2), Gavan (5), Mozer (4), Costa da Silva (17), Kankaanpaa (6), Laure (libero) oraz Chrtiansky (10), Koncal (1), Joscak (2) i Svoboda (1)