Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Częstochowianie skutecznie walczą o 3. miejsce

PlusLiga: Częstochowianie skutecznie walczą o 3. miejsce

Zgodnie z oczekiwaniami siatkarze AZS Częstochowa pokonali na własnym terenie Delectę Bydgoszcz. Podopieczni Marka Kardosa wygrali z o nic nie- walczącymi już w tej fazie rozgrywek bydgoszczanami i wciąż mają realne szanse na 3. miejsce przed play-off.

Sobotnie spotkanie bardzo dobrze rozpoczęło się dla akademików. Dzięki wysokiej skuteczności Krzysztofa Gierczyńskiego, a w szczególności dzięki jego silnemu serwisowi gospodarze wypracowali bowiem w otwarciu trzy oczka przewagi (4:1). Straty te bydgoszczanie próbowali odrabiać jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną, w czym na chwilę pomógł im czas, o który poprosił Waldemar Wspaniały. Sztuka ta im się jednak nie udała, bowiem dobra gra środkiem podopiecznych Marka Kardosa w połączeniu ze słabym przyjęciem siatkarzy znad Brdy pozwoliła gospodarzom na kontrolowanie przebiegu boiskowych wydarzeń. Dystans dzielący zespoły powiększył się jeszcze przed drugą przerwą techniczną, kiedy to po skutecznym zbiciu bezbłędnego w pierwszym secie Piotra Nowakowskiego akademicy prowadzili pięcioma oczkami (16:11). Dobra passa AZS-u trwała również po wznowieniu, kiedy to efektownym serwisem popisał się Dawid Murek, a po chwili akcję na siatce wygrał Nowakowski. Czas, o który poprosił wówczas Waldemar Wspaniały (18:11), nie odmienił już losów seta, którego gospodarze wygrali 25:18.

Podobnie jak w pierwszych minutach pierwszej odsłony, gospodarze kolejną partię rozpoczęli od budowania przewagi nad przeciwnikiem. As serwisowy Fabiana Drzyzgi oraz blok na Grzegorzu Szymańskim pozwoliły bowiem akademikom na prowadzenie 5:2. Siatkarzom znad Brdy udało się na chwilę doprowadzić do wyrównania, ale gdy Antti Siltala posłał piłkę w siatkę, to akademicy z punktową zaliczką schodzili na pierwszą przerwę techniczną. Po wznowieniu zbicie Drzyzgi oraz blok, na który nadział się Martin Sopko, zwiększyły dystans pomiędzy zespołami do trzech oczek (10:7). Taka sytuacja nie trwała jednak długo, bowiem błędy własne częstochowian znacznie ułatwiły bydgoszczanom doprowadzenie do remisu (10:10) oraz wyrównanej walki, która trwała już praktycznie do końca seta. Szczególnie zacięcie zespoły rywalizowały ze sobą w rozgrywanej na przewagi końcówce. Po częstochowskiej stronie siatki wysoką skuteczność zaprezentował wówczas Janeczek, który kończył większość posyłanych do niego piłek. Wśród bydgoszczan wiele ataków wykonywał zaś Grzegorz Szymański, któremu jednak nie udało się skończyć ostatniej piłki w secie, bowiem blok Łukasza Wiśniewskiego na atakującym Delecty dał akademikom zwycięstwo 29:27.

Otwarcie trzeciej partii bliźniaczo przypominało pierwsze akcje poprzednich setów, ponownie bowiem akademicy wypracowali w nim niewielki dystans dzielący ich od rywala (5:3). Po kilku chwilach goście na swoją korzyść odwrócili bieg boiskowych wydarzeń, a po ataku w aut Piotra Nowakowskiego prowadzili 8:6 na pierwszej przerwie technicznej. Korzystny dla Delecty rezultat utrzymywał się do przerwy, o którą przy stanie 12:9 poprosił Marek Kardos. Po powrocie na boisko bowiem jego podopieczni po kiwce Bartosza Janeczka oraz błędzie Michala Cervena doprowadzili do remisu oraz wyrównanej walki. Bydgoszczanie po drugiej przerwie technicznej próbowali zbudować przewagę nad przeciwnikami. Sztuka ta udała im się po asie serwisowym oraz skutecznym ataku Jurkiewicza, po którym Marek Kardos zdecydował się na prośbę o czas (19:16). Prowadzeni przez Słowaka siatkarze po powrocie na boisko zmniejszyli straty do jednego oczka, by po kilku chwilach atakiem Krzysztofa Gierczyńskiego wypracować sobie punktową przewagę nad przeciwnikiem (21:20). Goście próbowali jeszcze przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale po bloku Janeczka na Siltali to akademicy cieszyli się z wygranej za trzy punkty.

MVP meczu został wybrany Bartosz Janeczek.

AZS Częstochowa – Delecta Bydgoszcz 3:0
(25:18, 29:27, 25:23)

AZS: Gierczyński (10), Nowakowski (12), Murek (8), Drzyzga (4), Janeczek (20), Wiśniewski (10), Dębiec (libero) oraz Żuk, Gradowski i Hebda
Delecta: Jurkiewicz (6), Lipiński, Cerven (5), Szymański (18), Sopko (2), Siltala (10), Andrzejewski (libero) oraz Masny, Serafin (3) i Owczarz