Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Sensacyjne zwycięstwo Gazpromu Surgut

Sensacyjne zwycięstwo Gazpromu Surgut

Zespół Łukasza Kadziewicza sprawił ogromną niespodziankę w meczu otwierającym 20. kolejkę rosyjskiej Superligi. Gazprom wygrał w Moskwie z tamtejszym Dynamem, nie pozwalając ugrać uczestnikom FF Ligi Mistrzów nawet seta.

Mecz rozpoczął się zgodnie z oczekiwaniami. Dynamo szybko wyszło na prowadzenie 4:1, ale już na przerwie technicznej goście, wykorzystując błędy rywali, minęli gospodarzy (8:7), by po czasie systematycznie powiększać przewagę. Gdy ta wzrosła do sześciu oczek, stało się jasne, że miejscowym będzie bardzo ciężko wygrać set otwarcia (19:13). Udało im się co prawda odrobić dwa punkty, ale surgucianie nie pozwolili im na więcej i pewnie wygrali 25:20.

Drugi set od początku był bardzo wyrównany. To jeden, to drugi zespół wychodził na jedno czy dwupunktowe prowadzenie. O losach tej partii rozstrzygnęła dopiero zacięta końcówka, w której dwoma skutecznymi atakami popisał się Łukasz Kadziewicz. Goście mieli w górze kilka piłek setowych, ale dopiero w piątym uderzeniu udało im się zwycięsko zakończyć drugą odsłonę wynikiem 28:26. Tym samym surgucianie byli już pewni jednego punktu zdobytego na moskiewskim terenie.

Nie zamierzali na tym poprzestać. Co prawda na pierwszej przerwie w trzeciej partii Dynamo miało dwa punkty przewagi (8:6), ale tuż po czasie doszli do głosu goście. Podopieczni trenera Chabibullina zdobyli trzy oczka z rzędu i wyszli na prowadzenie 11:9 (atak Denisa Birjukowa i blok Kadziewicza). Miejscowym udało się jeszcze odrobić straty (11:11), ale był to ostatni remis w tym secie. Surgucianie spokojnie budowali swoją przewagę i nie zamierzali pozwolić odebrać sobie zwycięstwa i, co za tym idzie, bardzo ważnych trzech punktów w ligowym dorobku. Gazprom zwyciężył ostatecznie 25:21 i przedłużył swoje szanse na miejsce w czołowej ósemce Superligi.

Już w weekend zawodników z Surgutu czeka jednak kolejny ciężki bój. Tym razem przyjdzie im zmierzyć się z wiceliderem tabeli – Lokomotiwem Nowosybirsk. Kolejna niespodzianka w wykonaniu Gazpromu byłaby mile widziana w Surgucie, bowiem każde punkty zdobyte w ostatnich meczach rundy zasadniczej są dla zespołu na wagę złota.

Łukasz Kadziewicz rozegrał w Moskwie dobre spotkanie. Zdobył dla swojej drużyny osiem oczek, z tego trzy to skuteczne bloki. Czterokrotnie punktował w ataku, wykorzystując połowę rzuconych do niego piłek. Po raz kolejny polski środkowy bardzo dobrze spisywał się w polu zagrywki (najwięcej prób w zespole). Jego serw odrzucał rywali od siatki i utrudniał rozegranie skutecznej akcji. Raz udało się też Polakowi zdobyć punkt bezpośrednio z zagrywki.

Dynamo Moskwa – Gazprom-Jugra Surgut 0:3
(20:25, 26:28, 21:25)

Dynamo Moskwa: Grankin (2), Kazakow (6), Jakowlew (8), Veres (11), Szczerbinin (7), Dante (8), Stepanian (libero) oraz Ostapienko, Bragin, Zajcew i Korniejew
Gazprom-Jugra Surgut: Birjukow (17), Kadziewicz (8), Kobzar (2), Nosenko (13), Gucaljuk (10), Rodiczew (12), Martyniuk (libero) oraz Szulepow i Chabibullin