Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Coraz więcej klubów zapowiada bojkot europejskich pucharów

Coraz więcej klubów zapowiada bojkot europejskich pucharów

fot. archiwum

Większość polskich klubów ma dość dopłacania ogromnych pieniędzy do występów w europejskich pucharach, szczególnie w Pucharze CEV. Nie chodzi tu bynajmniej o dalekie wyjazdy, ale o konieczność dopłacania do występów w każdej kolejnej fazie.

Pomysł bojkotu wyszedł od prezesa BKS Stal Bielsko-Biała, mistrza Polski siatkarek. – Zastanawiam się, jaki jest sens gry w pucharach. Sportowo odbijają się na grze w lidze, finansowo tracimy ogromnie. Jeśli w przyszłym roku zakwalifikujemy się do europejskich rozgrywek, niewykluczone, że zrezygnujemy – zapowiada Czesław Świstak.

Prezesowi Świstakowi wtóruje szef MKS-u z Dąbrowy Górniczej. Siatkarki z Zagłębia śrubują swój rekord w europejskich rozgrywkach, dotarły już do najlepszej czwórki Pucharu CEV. Niewykluczone, że ograją Dynamo Krasnodar i znajdą się w finale. – Sportowo jest super. Co jednak z tego, skoro finansowo mamy ogromne straty. Do tej pory wpakowaliśmy już około dwustu tysięcy złotych, a przed nami kolejne 60 tys. zł na dwumecz z Miluzą. Na horyzoncie nie widać żadnych zysków – rozkłada ręce prezes Robert Karlik przed ćwierćfinałem rozgrywek.

Co gorsza, nie mamy jak się pokazać sponsorowi, bo z naszych występów nie ma transmisji telewizyjnych. CEV sprzedał prawa do tych transmisji firmie, która teraz żąda kroci, i dlatego Polsat nie pokazuje naszych meczów. Jeśli w następnej edycji nic się nie zmieni i kluby nic z tego nie będą miały, nie wystartujemy – przyznaje Karlik.Do startu w europejskich pucharach dokłada także Jastrzębski Węgiel, który awansował do męskiego Final Four Ligi Mistrzów. – Zysków nie mamy, ale to żadna nowość. Zgłaszając się, wiedzieliśmy, w co się pakujemy – mówi prezes Zdzisław Grodecki.

Co można zrobić, by sytuacja klubów się zmieniła? – Wielkie federacje krajowe, w tym polska, powinny wzmóc presję na CEV [Europejska Federacja Siatkówki]. A kluby muszą się zjednoczyć i tupnąć nogą. Bez tego nic się nie zmieni – przekonuje Grodecki. Czy polskie kluby stać na taki solidarny ruch? – Nie wierzę. Każdy ma inne interesy – dodaje prezes.

Już kilka tygodni temu rezygnację z pucharów zapowiedział prezes Tytana AZS Częstochowa Konrad Pakosz.

W Polskim Związku Piłki Siatkowej wiedzą o rozżaleniu klubów. – W pełni popieram kluby. Tak dalej nie może to wyglądać. Na forum krajowych federacji w jednej grupie z Włochami i Rosjanami walczymy o zmiany. Liczę, że uda się znaleźć dobre rozwiązania, konieczne jest przede wszystkim znalezienie sponsora – tłumaczy Mirosław Przedpełski, szef PZPS.

Autor tekstu: Piotr Płatek
Więcej w serwisie sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2011-03-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved