Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga mężczyzn po rundzie zasadniczej

I liga mężczyzn po rundzie zasadniczej

W ostatniej kolejce rundy zasadniczej I ligi mężczyzn w większości ze zwycięstw cieszyć się mogli gospodarze. Mecze, choć stały na niezłym poziomie, nie były zbyt zacięte. Nie doszło też do żadnego zaskakującego rozstrzygnięcia. Teraz czas na play-off.

Lider tabeli, zespół Jadaru Radom, na własnym parkiecie podejmował ekipę Pekpolu Ostrołęka. Mniej więcej do połowy pierwszego seta toczyła się wyrównana walka. Potem jednak gospodarze, w dużej mierze dzięki dobrej grze blokiem i w ataku, „odjechali" rywalom, ostatecznie wygrywając tę partię do 18. Druga odsłona należał do drużyny gości, ale to było wszystko, co udało im się ugrać tego dnia. W trzecim secie radomianie ponownie udowodnili swoją wyższość, pokonując Pekpol do 16. Wydawało się, że kolejna partia będzie już tylko formalnością, ale przyjezdni zdołali się pozbierać stawiając znaczny opór ekipie Jadaru. Drużyna z Ostrołęki za wszelką cenę starała się doprowadzić do tie-breaka. Ostatecznie jednak, po niezwykle zaciętej końcówce, ze zwycięstwa cieszyli się miejscowi. Podopieczni Dominika Kwapisiewicza wygrali do 32 i całe spotkanie 3:1.

W kolejnym pojedynku zmierzyły się ekipy Trefla Gdańsk oraz MKS MOS Będzin. Pierwszą partię dość pewnie wygrali gospodarze. Przebieg drugiej odsłony był bardzo zbliżony do tego, co działo się w poprzednim secie, w końcówce jednak gdańszczanie popełnili kilka błędów. Przyjezdni, dorzucając skuteczną grę blokiem, skrzętnie wykorzystali ten prezent i wygrali do 22. Podopieczni Dariusza Luksa wyciągnęli wnioski z porażki i w następnych partiach nie pozwolili przeciwnikom zbytnio się rozegrać – ekipa z Wybrzeża zwyciężyła zdecydowanie, odpowiednio do 17 i 15.

Niewielu emocji spodziewano się w konfrontacji Avii Świdnik z Energetykiem Jaworzno. Gospodarze w czterech setach ulegli drużynie prowadzonej przez Sławomira Gierymskiego. Pierwsza partia, mniej więcej do połowy była dość wyrównana, potem jednak miejscowa ekipa zaczęła powiększać swoją przewagę. Prowadzenia nie oddała do końca tej odsłony, wygrywając do 19. W drugim secie, po w miarę zaciętym początku, to Energetyk zaczął wysuwać się na znaczniejsze prowadzenie. Świdniczanie momentami odrabiali nieco straty, ale drużyna z Jaworzna nie dała wyrwać sobie zwycięstwa. W kolejnych odsłonach, już mniej zdecydowanie, ale ponownie lepsi byli przyjezdni, triumfując ostatecznie 3:1.

Udany rewanż zanotowała ekipa Ślepska Suwałki, która na wyjeździe pokonała MUKS Jokera Rodło Piła. Goście rozpoczęli spotkanie od dobrej gry blokiem, a dzięki łatwym punktom zdobytym po błędach rywali, szybko wyszli na prowadzenie. Gospodarzom nie udało się zniwelować tego dystansu i przyjezdni wygrali do 17. W kolejnym secie oba zespoły grały ze zmiennym szczęściem. Po emocjonującej i zaciętej końcówce, minimalnie lepsza była drużyna z Suwałk. Trzecią partię lepiej zaczęli pilanie. Przyjezdni jednak dość szybko odrobili straty i zdobyli kilkupunktową przewagę. Podopieczni Jarosława Kubiaka próbowali jeszcze ratować sytuację, ale nie udało im się znaleźć skutecznego sposobu na ekipę Adama Aleksandrowicza. Ślepsk wygrał tego seta do 19 i całe spotkanie 3:0.

Rundę zasadniczą zakończył pojedynek Rajbudu GTPS Gorzów Wlkp. ze Stalą AZS PWSZ Nysa. Pierwszy, całkiem wyrównany set padł łupem przyjezdnych, którzy wygrali minimalnie – do 23. Podrażnieni porażką gorzowianie w drugiej partii niemalże „zmietli" rywali z parkietu, wygrywając do 11. Kolejna odsłona ponownie rozpoczęła się od wysokiego prowadzenia gospodarzy. Mimo starań, ekipa Stali nie zdołała odrobić strat. Goście znów musieli uznać wyższość przeciwników, tym razem od 18. W czwartej partii nysanie próbowali jeszcze odwrócić losy spotkania, najwyraźniej jednak nie był to ich najlepszy dzień. Akademicy doznali porażki także i w tym secie, przegrywając cały mecz 1:3. Mają jednak szansę, żeby się zrewanżować, bowiem w fazie play-off ponownie zmierzą się z gorzowską ekipą.

Ostatnia kolejka rundy zasadniczej nie przyniosła znaczących zmian w układzie tabeli. Na pierwszym miejscu umocniła się drużyna Jadaru Radom. Tuż za nią uplasował się Rajbud GTPS Gorzów Wlkp. Trzecią lokatę zajmuje Trefl Gdańsk. W kolejnym etapie rozgrywek zagrają też zespoły Ślepska Suwałki, MUKS Joker Rodło Piła, Pekpolu Ostrołęka, Stali AZS PWSZ Nysa oraz BBTS Bielsko-Biała.

Ślepsk Suwałki – Joker Piła

Play-out:
I runda: Avia Świdnik – SMS PZPS Spała

II runda: Energetyk Jaworzno – wygrany z I rundy

I ligę mężczyzn opuści wycofany już zespół Orła Międzyrzecz oraz przegrane zespoły z I i II rundy play-out. Awans do I ligi uzyskają dwie najlepsze drużyny turnieju finałowego II ligi i bezpośrednie zaplecze PlusLigi od przyszłego sezonu będzie liczyć 12 zespołów.