Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębianie rozbili Pamapol Wieluń

PlusLiga: Jastrzębianie rozbili Pamapol Wieluń

Jastrzębianie uskrzydleni ostatnimi sukcesami w Lidze Mistrzów szybko rozprawiają się z kolejnym ligowym przeciwnikiem. Podopieczni Lorenzo Bernardiego w trzech setach pokonali siatkarzy z Wielunia i w rywalizacji o utrzymanie w PlusLidze prowadzą już 1:0.

Spotkanie efektownym atakiem z lewego skrzydła rozpoczął Mitja Gasparini, wyprowadzając gospodarzy na prowadzenie (1:0). Początkowe akcje meczu to zdecydowanie lepsza gra jastrzębian oraz mnożące się błędy własne siatkarzy z Wielunia. Autowe zagranie Radosława Rybaka, atak Benjamina Hardyego z 2. linii oraz punktowa zagrywka Bartosza Gawryszewskiego wyprowadziły jastrzębian na pięciopunktowe prowadzenie (7:2). Do pierwszej przerwy technicznej goście zdołali jeszcze zniwelować dystans punktowy, po atakach Rybaka i Błońskiego oraz autowym zagraniu Mitji Gaspariniego (8:5). Po czasie nie najlepiej do gry wrócili podopieczni Lorenzo Bernardiego, a po autowym ataku Lukasa Divisa goście odrobili kolejne ‘oczko’. Dobra zagrywka Michała Błońskiego, problemy z przyjęciem jastrzębian i wykorzystywane przez zespół trenera Mizuno kontrataki pomogły siatkarzom gości wyrównać stan rywalizacji. Po niedokładnym przyjęciu Pawła Ruska atak z przechodzącej piłki skutecznie zakończył Serhiy Kapelus, dając swojej drużynie 10. punkt. Gospodarze nie pozwolili jednak odebrać sobie kontroli nad przebiegiem partii. Najpierw skuteczną kiwką prowadzenie dla swojego zespołu odzyskał Mitja Gasparini, a następnie przewagę jastrzębian, plasując za blok, zwiększył Lukas Divis (12:10). Siatkarze gości wykorzystywali jednak kolejne potknięcia atakujących jastrzębian, prowadząc jednym punktem na kolejnej przerwie technicznej – 16:15. Decydująca faza partii to walka punkt za punkt; po stronie Jastrzębskiego Węgla punktowali Lukas Divis (atakując z 2. linii), Benjamin Hardy (punktując w polu serwisowym) oraz Mitja Gasparini, kończąc kolejne ataki na skrzydłach. Po drugiej stronie siatki dobrze prezentował się środkowy wielunian – Martin Blanco Costa, zapisując na swoim koncie kolejne udane ataki, środkowego Siatkarza Wieluń wspierał duet Kapelus – Rybak . Wyrównana gra toczyła się do stanu 22:22. Końcówka partii to już zdecydowana gra podopiecznych Lorenzo Bernardiego, a seta efektownym atakiem po skosie zakończył Mitja Gasparini (25:23). Jastrzębski Węgiel ,wygrywając pierwszego seta, objął prowadzenie w całym meczu 1:0.

Odsłona druga zdecydowanie lepiej niż partia premierowa rozpoczęła się dla siatkarzy gości. Dobra gra w ataku Zajdera i Kapelusa pozwoliły wielunianom objąć dwupunktowe prowadzenie we wstępnej fazie partii (4:2). Jastrzębianie bardzo szybko odrobili straty punktowe, najpierw dobrą zagrywka popisał się Bartosz Gawryszewski, a w akcji kolejnej szansy na podwyższenie prowadzenia swojego zespołu nie wykorzystał Serhiy Antanovich i na tablicy wyników widniał już rezultat 5:5. Na tym etapie spotkania żadna z ekip nie zdołała wypracować wyższego prowadzenia, a efektowne zagrania w ataku przeplatały błędy własne popełniane w polu serwisowym. Minimalne, bo jednopunktowe prowadzenie do stanu 12:13 utrzymywali podopieczni trenera Mizuno. Później coraz lepiej prezentowali się siatkarze gospodarzy, a szansę na odzyskanie przewagi wykorzystał Mitja Gasparini, kończąc kontratak swojego zespołu (14:13). Skuteczna gra w ataku Gawryszewskiego i Gaspariniego utrzymały korzystny dla jastrzębian wynik na kolejnej przerwie technicznej (16:14). Po czasie do efektownych zagrań na skrzydła podopieczni Lorenzo Bernardiego dodali punktowe bloki, powstrzymując kolejne zagrania rywala. Na tym etapie seta zarówno w elemencie ataku, jak i bloku bardzo dobrze prezentował się Lukas Divis, to właśnie efektowny atak słowackiego przyjmującego broniącego barw Jastrzębskiego Węgla dał 20. punkt ekipie wicemistrzów naszego kraju (20:15). Końcówka partii to już pewna gra jastrzębian, którzy mimo kolejnych udanych, jednak tylko pojedynczych akcji wielunian, doprowadzili partię do końca, pewnie wygrywając 25:17. Ostatni punkt jastrzębianom dał autowym atakiem Mikołaj Sarnecki.

Partię trzecią w polu serwisowym rozpoczął Serhiy Kapelus, a po dobrej zagrywce wielunianie wykorzystali swoją szansę w kontrataku (0:1). Akcja kolejna to punktowy atak Antanovicha i podwyższenie prowadzenia ekipy gości na 2:0. Jastrzębianie nie pozwolili rywalom długo cieszyć się z przewagi, Grzegorz Łomacz kolejne piłki posyłał na środek do Bartosza Gawryszewkiego, a jastrzębski środkowy kończył ataki (2:2). Do stanu 6:7 z jednego punktu przewagi wciąż mogli cieszyć się goście, jednak dwie kolejne akcje należały już do podopiecznych Lorenzo Bernardiego (8:7). Wypracowanej na tym etapie seta przewagi wicemistrzowie naszego kraju nie pozwoli już sobie odebrać, niemal wszystkie próby podejmowane przez jastrzębskich atakujących kończyły się sukcesem. W odpowiedzi na dobrą grę Jastrzębskiego Węgla wielunianie popełniali kolejne błędy własne, to właśnie po autowym ataku Antanovicha gospodarze schodzili na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:13. Po przerwie najpierw efektownym atakiem dłuższą wymianę zakończył Divis, a następnie piłkę w aut posłał Sarnecki (18:13). W reakcji na poczynania swoich podopiecznych trener Mizuno poprosił o czas. Po przerwie obraz gry gości nie uległ znacznej poprawie, jastrzębianie kontynuowali swoją dobrą grę, a seta zakończył punktowy blok Lukasa Divisa. Jastrzębski Węgiel wygrał 25:18, a w pierwszym meczy fazy play out 3:0.

Przewagę siatkarzy Jastrzębskiego Węgla w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła potwierdzają statystyki. Wyższa efektywność zagrań w ataku oraz lepszy procent perfekcyjnego przyjęcia przemawiały na korzyść gospodarzy. Podopieczni Lorenzo Bernardiego na przestrzeni trzysetowego spotkania w 68. atakach zdobyli 38 punktów notując skuteczność na poziomie 56%, przy 42% wielunian. Indywidualnie najlepszy wyniki odnotowali środkowi Jastrzębskiego Węgla, Łukasz Polański i Bartosz Gawryszewski zdobyli odpowiednio 4 i 5 punktów w tym elemencie, kończąc mecz z notami 100% i 80%. Kolejne dobre spotkanie rozegrał Mitja Gasparini , Słoweniec skutecznie zakończył 14 z 22. akcji (64% efektywności). Po drugiej stronie siatki wyróżniającą się, w tym elemencie, postacią był Maciej Zajder 71%. Również w przyjęciu lepsze noty uzyskali siatkarze wicemistrzów naszego kraju – 55%, w tym 43% odbioru perfekcyjnego, przy 51% rywali i 31% przyjęcia idealnego. Najlepiej punktującym zawodnikiem, w zespole jastrzębian był Mitja Gasparini, zdobywca 15 ‘oczek’, równie dobrze zaprezentował się Lukas Divis, zdobywca 12. Punktów. Najwięcej, bo 11. punktów, w ekipie z Wielunia zdobył Serhiy Kapelus, zawodnik nie miał jednak większego wsparcia ze strony swoich kolegów.

MVP spotkania wybrany został Grzegorz Łomacz (Jastrzębski Węgiel)

Jastrzębski Węgiel – Pamapol Siatkarz Wieluń 3:0
(25:23, 25:17, 25:18)

Stan rywalizacji play-off 1:0 dla Jastrzębskiego Węgla.

Składy drużyn:
Jastrzębski Węgiel: Divis (12), Łomacz (2), Polański (8), Gawryszewski (10), Hardy (7), Gasparini (15), Rusek (libero) oraz Pawliński, Yudin, Przybyła
Pamapol Siatkarz Wieluń: Stelmach, Blanco Costa (4), Kapelus (11), Zajder (7), Rybak (3), Milczarek (libero) oraz Sarnecki (3), Antanovich (7), Matejczyk, Babkov, Buniak