Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Ostatni gwizdek: Ratunku, regulaminy w nas biją

Ostatni gwizdek: Ratunku, regulaminy w nas biją

fot. archiwum

Przeglądając wczorajszą i dzisiejszą prasę można doznać swoistego uczucia „deja vu". Okazuje się, że największą bolączką polskiej siatkówki są... regulaminy rozgrywek. Tak było na mistrzostwach świata, tak jest i teraz w Lidze Mistrzów.

Po przegranych reprezentacji Polski w mistrzostwach świata z Bułgarią i Brazylią głosów krytycznych było mnóstwo. Co ciekawe nie krytycznych wobec naszych siatkarzy, którzy w kiepskim stylu przegrali dwa ważne mecze. Nie, winnych szukano gdzie indziej, przede wszystkim w FIVB i włoskiej federacji. Dziennikarze, siatkarze, ba, nawet trenerzy, zgodnym chórem orzekli, że winnym tak niskiej pozycji Polski w tym turnieju jest system rozgrywek. Fatalny, niesprawiedliwy, chory – negatywnymi przymiotnikami wszyscy przerzucali się na wyścigi. Rzadko kto wspominał, że regulamin ten był znany sporo czasu przed mistrzostwami, że obowiązywał wszystkich i że to również polska federacja go zaakceptowała. Niestety (dla regulaminu) okazał się on przeszkodą w zdobyciu mistrzostwa świata przez Polaków, dlatego też został przez nich okrzyknięty niesprawiedliwym.

Zapewne był on o wiele bardziej sprawiedliwy dla Brazylijczyków, Kubańczyków i Serbów, którzy sięgnęli po medale, albo może po prostu siatkarze z tych krajów grali po prostu trochę lepiej… Nie wiem i nie zamierzam o tym nikogo w tym kraju przekonywać, bo Polacy i tak wiedzą swoje. Sięgając po gazety wczoraj i dziś, po raz kolejny dowiedziałem się, że polska drużyna przegrała… z regulaminem rozgrywek. Niesprawiedliwym, chorym, „snem pijanego idioty” itd. Ze zdziwieniem czytam, że Skra nie przegrała i odpadła z Zenitem Kazań, ale z działaczami CEV. To oni, „pijani idioci”, nie pozwolili bełchatowianom na awans do czołowej czwórki Ligi Mistrzów, wymyślając regułę „złotego seta”. Szybko spojrzałem na gazety z środy, czy ktokolwiek napisał, że ci sami działacze, wymyślając tę regułę, podarowali awans siatkarzom z Jastrzębia. Nie, ci byli dzielni, rozegrali spotkanie mądrze taktycznie i awans wywalczyli sobie sami, pokonując rywali po tie-breaku we własnej hali i wygrywając zdecydowanie dodatkową partię w Maaseik. Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a ocena systemu rozgrywek od tego, kto awansował dalej.

Nietrudno sobie wyobrazić tytuły gazet i ocenę „złotego seta”, gdyby to Skra triumfowała w Kazaniu. „Złoty sen(t) Skry”, „wykorzystali regulamin, który pozwala na emocje do końca”, „dobrze, że jest złoty set” – zapewne tak wyglądałyby nagłówki gazet. Skra jednak przegrała, więc przegrał w naszych polskich głowach również system rozgrywek. Nie sprawdził się, bo Polacy znów odpadli. Co ciekawe nie tylko dziennikarze upatrują przyczyn porażki w regulaminie – również siatkarze Skry natychmiast podchwycili temat jako doskonałe usprawiedliwienie. Dużo lepsze niż niesprawiedliwi sędziowie.Czasem zastanawiam się, jaki byłby idealny system rozgrywek wymyślony przez Polaków. Refleksja, niezbyt ciekawa, nasuwa się sama, i dobrze, że to nie my wymyślamy reguły gry. Moralność Kalego oraz poczucie bycia „Chrystusem narodów” wiecznie krzywdzonym przez cały świat, wciąż są żywe w naszej mentalności. Tylko cały czas czegoś nam brakuje, by wygrywać. Przepraszam, nie wszystkim – Jastrzębski Węgiel i ZAKSA wygrywają i na regulaminy nie narzekają. Może właśnie dlatego?

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary, Ostatni gwizdek

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-03-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved