Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Czy ZAKSA zdobędzie Puchar CEV?

Czy ZAKSA zdobędzie Puchar CEV?

fot. archiwum

Przed historyczną szansą staną w najbliższą sobotę siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Po środowym zwycięstwie już tylko krok dzieli ich od zdobycia Pucharu CEV, pierwszego trofeum w klubowej kolekcji i ledwie drugiego w historii polskiej siatkówki klubowej.

Przeciętny kibic myśli pewnie, że skoro kędzierzynianom udało się wygrać we Włoszech, to tym bardziej drugie spotkanie, rozgrywane przed własną publicznością, powinno także paść ich łupem. I tak, i nie. Po pierwszym meczu podopieczni Krzysztofa Stelmacha na pewno uwierzyli w swoje umiejętności, bo tzw. fachowcy nie dawali im szans, przynajmniej na ziemi włoskiej, pokazując przykład Resovii, która w tym sezonie pokonała ZAKSĘ kilkukrotnie, jednak Włochom uległa dwa razy. Teraz to podopieczni Roberto Piazzy są pod presją, bo każda porażka powoduje, że przypadnie im tylko drugie miejsce. Z drugiej strony, pod ogromnym ciśnieniem będą także kędzierzynianie, bo zdobycia pucharu oczekuje od nich nie tylko 3-tysięczna publiczność, ale przede wszystkim całe siatkarskie środowisko. Poza tym, jak pokazuje przykład polsko-rosyjskiego starcia w Kazaniu, nawet Rosjanie nie są już tak groźni przed swoją widownią, co do niedawna było nie do pomyślenia. To aspekt psychologiczny tego meczu, ale ciekawe, czy drugi raz z rzędu na poziom nieosiągalny dla innych rozgrywających wzniesie się Paweł Zagumny. Włoski wystawiacz (tylko na takie miano zasługuje Dante Boninfante, porównując jego grę ze swoim vis-à-vis) powinien obejrzeć sobie płytę z środowego meczu z zagraniami Polaka, a następnie umieścić ją na honorowym miejscu swojego domu z dopiskiem: poezja. Dzięki Zagumnemu Brazylijczyk Idi szalał na skrzydłach niczym Sebastian Świderski, a Jurij Gladyr zdominował środek siatki bardziej niż Luigi Mastrangelo za najlepszych czasów. Wielkie mecze wygrywają wielcy zawodnicy i tak było właśnie w tym przypadku. – Finału pucharu nie gra się dla piękna siatkówki, ale po to, by wygrać i zdobyć puchar. Interesuje mnie zwycięstwo, nie piękno. W siatkówce wygrywa ten, kto zdobędzie trzy sety, a nie ten kto gra efektownie, pięknie. Nie interesują mnie piękne porażki – nie pozostawia złudzeń swoim pracobiorcom prezes Kazimierz Pietrzyk.

Jeśli zaś chodzi o Włochów, to nie wydawali się oni być zdruzgotani po środowej porażce i to jest właśnie najbardziej niepokojące. Trudno przypuszczać, by przemawiała przez nich boiskowa pewność siebie, ale takie stare lisy jak Samuele Papi czy Alessandro Fei zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze nie wszystko stracone. To chyba największy atut Włochów w starciu z Polakami. Oni „takich” spotkań rozgrywali już tysiące, dla większości podopiecznych Krzysztofa Stelmacha to debiut w meczach o największym ładunku emocjonalnym. Nie da się ukryć, że Sisley ma także dłuższą ławkę rezerwowych. Poza Feim, każdy zawodnik ma zmiennika, który jest w stanie zagrać na podobnym poziomie, co pokazał środowy pojedynek. Oczywiście, najprościej byłoby wyłączyć z gry reprezentanta Włoch, ale biorąc pod uwagę jego niepodważalną klasę, łatwiej byłoby chyba zatrzymać pozostałych zawodników wszystkich razem. ZAKSA ma jednak także swoją tajną broń – to Sebastian Świderski, który w decydujących momentach meczu powinien podpowiedzieć kolegom, jak się zachować, nawet z ławki, co zresztą robił już w środę. – Włosi przyjadą z nożem na gardle. Nie będzie to łatwe spotkanie. Dodatkowo tutaj już nie ma wyjścia. Trzeba to spotkanie wygrać, a jeśli nie to złotego seta, ponieważ powtórki już nie będzie. Wyjdziemy na to spotkanie na pewno bardziej zmotywowani i skoncentrowani. Przede wszystkim przed własną publicznością powinno nam się grać troszeczkę lepiej i łatwiej – kończy skrzydłowy.

Również firma bukmacherska Unibet daje minimalnie większe szanse na zwycięstwo polskiemu zespołowi. Za każdą złotówkę postawioną na wygraną  ZAKSY płaci 1,75 zł, natomiast za triumf drużyny z Treviso – 1,95zł.źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-03-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved