Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga turecka: Gładkie wygrane Fenerbahce i Vakifbanku

Liga turecka: Gładkie wygrane Fenerbahce i Vakifbanku

fot. archiwum

Powody do radości mają po 16. kolejce Katarzyna Skowrońska-Dolata oraz Małgorzata Glinka. Zespoły polskich siatkarek nie miały bowiem wielu kłopotów z pokonaniem niżej notowanych przeciwników, pewnie kończąc spotkania po rozegraniu trzech setów.

W pojedynku sklasyfikowanej na 6. pozycji w tabeli tureckiej ekstraklasy drużyny Nilüfer Belediye Bursa z ekipą Fenerbahçe obyło się bez niespodzianki. Po „godzinie z prysznicem" podopieczne Ze Roberto dołączyły do swej kolekcji kolejne zwycięstwo. W pierwszym składzie po krótkiej przerwie spowodowanej urazem pleców pojawiła się Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Od początku spotkania inicjatywa spoczywała w rękach zespołu ze Stambułu. Mistrzynie Turcji szybko wypracowały bezpieczną przewagę (8:4). Gospodynie nie zamierzały się poddawać i nieustannie usiłowały zniwelować straty, jednak zespół Fenerbahçe, dzięki udanym zagrywkom oraz skutecznej pracy w bloku, spokojnie kontrolował rozwój wypadków na boisku (16:13, 21:16). W końcówce siatkarki znad Bosforu, pewne zwycięstwa, wypadły z rytmu gry, co natychmiast wykorzystały rywalki, odrabiając straty. Ostatecznie jednak wynik seta na swą korzyść rozstrzygnęły zawodniczki Fenerbahçe, wygrywając 25:22.

Druga partia to absolutna dominacja ekipy gości. Siatkarki ze Stambułu za sprawą mocnych zagrywek spowodowały duże zamieszanie w szeregach Bursy. Zawodniczki Sahin Catma były kompletne bezradne w przyjęciu, co utrudniało dalsze konstruowanie gry. Klubowe Mistrzynie Świata z łatwością zmiażdżyły gospodynie 25:14.

W trzeciej odsłonie siatkarki z Bursy nareszcie stanęły do walki. Rozpoczęło się „jak zwykle", czyli od prowadzenia mistrzyń Turcji, co utrzymało się do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Gospodynie poprawiły skuteczność w ataku, a także pracę w bloku, co pozwoliło im doprowadzić do remisu, a następnie wyjść na prowadzenie (16:13). Nie nacieszyły się nim jednak długo. Zawodniczki Ze Roberto przypomniały sobie o swej najgroźniejszej broni – zagrywce – i chwilę później prowadziły 21:19. Końcówka była popisem Fenerbahçe, które bez kłopotów zwyciężyło 25:20.

Katarzyna Skowrońska-Dolata z dorobkiem 14 punktów była najskuteczniejszą zawodniczką zespołu Fenerbahçe. Polska zawodniczka osiągnęła 40% skuteczności w ataku, na 20 prób wykorzystując osiem. Świetnie spisywała się w bloku – zanotowała cztery udane „czapy" – oraz na zagrywce ( 2 asy serwisowe).

Nilüfer Belediye Bursa – Fenerbahçe Stambuł 0:3
(22:25, 14:25, 20:25)


Niespodzianki nie było również w meczu Vakıfbanku Güneş Stambuł przeciwko Karşıyaka SK Izmir. Zespół Magłorzaty Glinki-Mogentale nie miał bowiem wiele kłopotów z pokonaniem plasującej się na przedostatniej lokacie w tabeli ekipy z Izmiru.

Rozgrywane w Stambule spotkanie było praktycznie widowiskiem jednostronnym. W pierwszych minutach każdego z setów Vakifbank budował kilkupunktową przewagę, z którą schodził już na pierwszą przerwę techniczną. Wypracowanych w ten sposób zaliczek punktowych siatkarki aktualnie trzeciej ekipy ligi nie oddawały już do końca partii, a wręcz przeciwnie, z każdą kolejną minutą ją powiększały, wygrywając kolejno do 19,16 i 14.

W szeregach Vakifbanku nie pojawiła się Małgotrzata Glinka-Mogentale. Podczas nieobecności polskiej skrzydłowej bardzo dobrze spisywała się Bahar Toksoy, która zapisała na koncie zespołu czternaście oczek, z czego aż sześć zdobyła, blokując ataki rywalek. Mocnymi punktami zespołu ze Stambułu była również Jelena Nikolić, Seray Altay oraz kapitan, Gozde Sonsirma.

Ekipa ze Stambułu praktycznie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła była lepsza od zawodniczek znajdujących się po drugiej stronie siatki. Różnica ta szczególnie uwidoczniła się w skuteczności ataku oraz sile serwisu, które były kluczem do zwycięstwa Vakifbanku.Vakıfbank Güneş Stambuł – Karşıyaka SK Izmir 3:0
(25:19, 25:16, 25:14)

Zobacz również:
Wyniki 16. kolejki oraz tabela ligi tureckiej kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved