Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębianie zwycięstwem kończą rundę zasadniczą

PlusLiga: Jastrzębianie zwycięstwem kończą rundę zasadniczą

Podopieczni Lorenzo Bernardiego na zakończenie drugiej fazy rundy zasadniczej pokonali na własnym parkiecie zespół Pamapolu Siatkarz Wieluń 3:0 . Goście stoczyli w Jastrzębiu zacięty bój, ale w wyrównanych końcówkach skuteczniejsi bylii gospodarze.

Spotkanie od zagrywki w środek siatki rozpoczął Andrzej Stelmach, dając pierwszy punkt dla Jastrzębskiego Węgla. Zdecydowanie lepiej w kolejnej akcji w polu serwisowym zaprezentowali się wicemistrzowie Polski , a dokładniej Igor Yudin. Wielunianie nie przyjęli zagrywki Australijczyka, dając kolejne ‘oczko’ gospodarzom. Początek spotkania to lepsza gra podopiecznych Lorenzo Bernardiego, którzy po ataku Lukasa Divisa z lewego skrzydła i wykorzystanym przez Mitję Gaspariniego kontrataku zwiększyli swoje prowadzenie do trzech punktów (4:1). Kolejne udane ataki i dobra gra w bloku gości pozwoliła zniwelować dystans punktowy i na pierwszej przerwie technicznej jastrzębianie prowadzili już tylko 8:6. Po przerwie swoją dobrą grę kontynuowali siatkarze wicemistrza Polski, a kolejne błędy w polu serwisowym zawodników z Wielunia utrzymywały różnicę punktową między ekipami. Dopiero atak Igora Yudina w antenkę dający podopiecznym trenera Mizuno 11. punkt pozwoliło gościom odzyskać kontakt punktowy (12:11). Kolejny etap partii to wyrównana gra z rywalizacją punkt za punkt, dopiero punktowe zagranie Yudina oraz autowy atak Sarneckiego dały gospodarzom dwa ‘oczka’ prowadzenia na kolejnej przerwie technicznej (16:14). Uzyskanej na tym etapie przewagi zawodnicy z Jastrzębia nie pozwolili sobie odebrać już do końca partii. Wielunianom nie pomógł nawet czas, o który poprosił Schuichi Mizuno (22:18). Po przerwie efektownie akcje w ataku zakończył Lukas Divis, losów seta nie odwróciły nawet dobre zagrania Michała Błońskiego , partię asem serwisowym zakończył Bartosz Sufa (25:21).

Atakiem z prawego skrzydła odsłonę kolejną rozpoczął Mitja Gasparini. Słoweniec od początku seta zmienił na pozycji atakującego Igora Yudina. W tej partii goście nie pozwolili rywalom na tak szybkie uzyskanie przewagi, prowadząc wyrównaną walkę. Po stronie siatkarzy z Wielunia na tym etapie seta punktował przede wszystkim Babkov, w ekipie gości w elemencie ataku wyróżniał się przede wszystkim Mitja Gasparini. Tym razem, po asie serwisowym Zajdera, na pierwszej przerwie technicznej z prowadzenia mogli cieszyć się wielunianie (7:8). Po przerwie rezultat przemawiający na korzyść gości utrzymywał się, a kolejne błędy popełniali jastrzębianie: Divis, atakując w taśmę, czy Gasparini posyłając piłki po ataku w aut. W szeregach Siatkarza Wieluń coraz lepiej prezentował się Michał Błoński, kończąc ataki nawet na podwójnym bloku przeciwników (13:15). Jastrzębianie zdołali jeszcze szybko wyrównać stan rywalizacji, a po asie serwisowym Gaspariniego odzyskać prowadzenie 17:16. Końcówka seta to wyrównana walka, obfitująca w efektowne zagrania siatkarzy obu ekip. Przy stanie 23:23 trener Bernardi ponownie zdecydował się desygnować na zagrywkę Bartosza Sufę w miejsce Bartosza Gawryszewskiego. Zmiana okazała się niezwykle udaną, podobnie jak w odsłonie pierwszej Sufa zanotował na swoim koncie zagrywkę punktową (24:23). Partię punktowym blokiem zakończyli jastrzębianie (26:24), obejmując prowadzenie w całym spotkaniu 2:0.

Błędy własne wielunian i kolejne kontrataki Jastrzębskiego Węgla pozwoliły gospodarzom na szybkie uzyskanie prowadzenia w odsłonie trzeciej (6:2). Skuteczny blok na Gasparinim, atak w antenkę Słoweńca i dobra gra obronna wielunian pozwoliły gościom doprowadzić do remisu (7:7). W decydujących akcjach partii coraz lepszą skuteczność w ataku prezentował Benjamin Hardy. To właśnie kolejne zagrania w ataku MVP meczu oraz as serwisowy wyprowadziły gospodarzy ponownie na prowadzenie (10:9). Walka punkt za punkt, przy minimalnej przewadze jastrzębian utrzymywała się. Na drugą przerwę techniczną, mając jedno ‘oczko’ na koncie więcej, schodzili wicemistrzowie naszego kraju (16:15). Ostatni remis w spotkaniu padł przy stanie 20:20, atak Divisa i as serwisowy Gaspariniego przybliżyły gospodarzy do pozytywnego rozstrzygnięcia partii, zwiększając dystans między ekipami (22:20). Seta i mecz efektownym atakiem zakończył Lukas Divis (25:22). Jastrzębski Węgiel wygrał 3:0, zajmując najwyższe miejsce w klasyfikacji zespołów walczących o utrzymanie. O tym, z którą ekipą podopieczni Lorenzo Bernardiego zmierzą się w kolejnej rundzie rozgrywek, zadecyduje jutrzejsze spotkanie pomiędzy AZS-em Olsztyn i Fartem Kielce. W przypadku zwycięstwa kielczan za tydzień Jastrzębski Węgiel ponownie zmierzy się z Siatkarzem Wieluń.

MVP spotkania wybrany został przyjmujący jastrzębskiego zespołu, Benjamin Hardy.

Jastrzębski Węgiel – Pamapol Siatkarz Wieluń 3:0
(25:21, 26:24, 25:22)

Jastrzębski Węgiel: Divis (13), Łomacz (1), Yudin (6), Polański (6), Gawryszewski (6), Hardy (12), Rusek (libero) oraz Przybyła (1), Gasparini (9), Sufa (2) i Pająk (1)
Pamapol Siatkarz Wieluń: Sarnecki (8), Stelmach, Zajder (8), Babkov (7), Buniak (7), Błoński (8), Milczarek (libero) oraz Antanowicz (2) i Matejczyk (2)