Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga > Z Młodej Ligi do ekstraklasy

Z Młodej Ligi do ekstraklasy

fot. archiwum

Na piątym miejscu sezon debiutujących rozgrywek Młodej Ligi ukończył Indykpol AZS UWM. - Nawet czterech siatkarzy z naszej młodzieżowej drużyny ma szansę gry w zespole seniorów - mówi Mariusz Szyszko, prezes olsztyńskiego klubu.

Młodą Ligę zorganizowano z zamiarem wyławiania talentów, a także by umożliwić grę niedoświadczonym siatkarzom w jednym zespole z młodzieżowcami. Górną granicą wieku zawodników dopuszczonych do zmagań były 23 lata. Każdy klub, który bierze udział w PlusLidze (ekstraklasa mężczyzn) miał obowiązek utrzymania również młodzieżowego zespołu. Co ważne nie obciążało to budżetu klubów, które na ten cel, od organizatora PLPS otrzymały po 100 tys. zł. – Do interesu raczej nie dołożyliśmy – mówi Mariusz Szyszko, prezes Indykpolu AZS UWM. – Na początku miałem mieszane uczucia co do pomysłu Młodej Ligi, ale dzięki temu doszło do konsolidacji trenerów w Olsztynie. W przyszłości mamy w planach stworzyć dobrą bazę dla młodzieży. Na tyle dużą, że będą przyjeżdżali do nas adepci z całej Polski.

Piąta pozycja jaką zajęli młodzi akademicy to przyzwoity wynik. Tym bardziej, że ich wspólne treningi odbywały się zaledwie raz w tygodniu. Co więcej, ciężko te zajęcia było nazwać treningiem, ponieważ najczęściej miały one formę meczów kontrolnych. – Nie naciskaliśmy mocno na wynik – tłumaczy Sergiusz Salski, pierwszy trener zespołu. – Cztery ekipy, które wyprzedziły nas w tabeli [pierwsza Resovia Rzeszów, Skra Bełchatów, Delecta Bydgoszcz, Jastrzębski Węgiel – red.], regularnie trenowały w tych składach i to była ich przewaga. Przy większej koncentracji mieliśmy duże szanse na medal, ale nie to było naszym celem.

Przed sezonem nie brakowało pytań, czy takie rozgrywki będą w ogóle przydatne? Przypomnijmy, trzon olsztyńskiego zespołu złożony był z siatkarzy drugoligowych rezerw Indykpolu oraz wyróżniających się juniorów i kadetów. Tymczasem dla zawodników występujących na co dzień w PlusLidze (wiek młodzieżowca osiągnęli Wojciech Włodarczyk, Wojciech Ferens, Piotr Hain ) wiązało się to z dodatkowymi wyjazdami, których mają wystarczająco wiele w swoich docelowych rozgrywkach. Dlatego niektóre klubu, jak np. Delecta od razu zrezygnowały z młodzieżowej drużyny, która dotąd występowała w drugiej lidze. Z kolei Tytan AZS Częstochowa zdecydował się oddać miejsce w Młodej Lidze ekipie warszawskiego Metra.



Rezygnować nie mieli zamiaru olsztynianie, ale poważnie odbiło się to na postawie rezerw Indykpolu. W efekcie akademicy z zaplecza, po raz pierwszy od lat muszą walczyć o utrzymanie w drugiej lidze. – Dlatego warto dopracować szczegóły organizacyjne – przyznaje Andrzej Grygołowicz, drugi trener zespołu Młodej Ligi, szkoleniowiec rezerw Indykpolu. – Nie może być tak, że drużyny z niektórych miast powierzają rozgrywki całkiem innym klubom. Wychodzą z założenia, że mają pieniądze i mogą sobie każdego kupić. Nie zwracają uwagi na szkolenie młodzieży, bo jest im to całkowicie niepotrzebne.

Są już pierwsze pomysły jak poprawić jakość Młodej Ligi w przyszłym sezonie. – Chodzą słuchy, że obniżony ma zostać wiek do 21 lat, ale nie jest to dobrym rozwiązaniem – uważa Grygołowicz. – Korzystniejsze byłoby rozciągnięcie rozgrywek w czasie. Dla chłopców, którzy nie występują w drugiej lidze, czy juniorach, sezon kończy się zbyt wcześnie [18. kolejek Młodej Ligi rozgrywano od 2 października do 12 lutego – red.].

Należałoby takie spotkania rozgrywać tuż przed pojedynkami ekstraklasy, tak by młodzież miała okazję wstąpić przy dużej publiczności. To byłaby dla nich dodatkowa motywacja, a liga zyskałaby kolejnych zwolenników – dodaje Sergiusz Salski.

Najbliższą okazją by zobaczyć olsztyńskich siatkarzy z Młodej Ligi, będzie mecz seniorskiej drużyny z Fartem Kielce (5 marca). W hali Urania odbędzie się wówczas ich prezentacja. – Chcemy pokazać tych chłopców szerszej publiczności, bo nie ukrywam, że czterech z nich prawdopodobnie wzmocni pierwszy zespół – kończy prezes Mariusz Szyszko.

Autor: Maciej Nowocień – gazeta.pl

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Młoda Liga, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-02-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved