Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Kielczanie wracają z Wielunia z trzema punktami

PlusLiga: Kielczanie wracają z Wielunia z trzema punktami

Fart Kielce po czterosetowym spotkaniu pokonał Pamapol Wielton Wieluń. Wielunianie stali przed szansą wyrównania stanu rywalizacji i doprowadzenia do tie-breaka. Ostatecznie jednak po wyrównanej walce, w końcówce partii czwartej, triumfował Fart Kielce.

Początek spotkania to problemy w przyjęciu gospodarzy i tym samym z dokładną wystawą. Goście od pierwszych piłek zagrali bardzo dobrze w obronie, trzy skończone kontry Jungiewicza i na otwarciu był wynik 4:0. Skuteczne kontry Kapelusa i wielunianom udało się odrobić trzy oczka. (3:4). Po bloku Zajdera na Łuce był już remis 5:5. Jungiewicz pokazał się z dobrej strony także na zagrywce, po jego serwisie piłka wróciła na stronę Farta, a Miłosz Zniszczoł skończył przechodzącą i kielczanie zeszli na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem 8:6. Gdy Robert Szczerbaniuk skończył piłkę wracającą po obronie, bardzo zdenerwował się Martin Blanco Costa, który otrzymał od sędziego żółtą kartkę (12:8). Gospodarze w dalszym ciągu mieli duże kłopoty z kończeniem ataków w pierwszej akcji, Farciarze skrzętnie to wykorzystywali, punktując z kontry (17:11). Następnie toczyła się gra punkt za punkt do stanu 19:13. W zespole gospodarzy nastąpiła potrójna zmiana, na placu gry pojawili się Stelmach, Sarnecki i Babkov. Wielunianie seryjnie psuli zagrywki, a w ten sposób nie da się odrabiać punktów. W końcówce skuteczną grą w ataku popisywał się Jungiewicz i goście spokojnie dowieźli premierową odsłonę do końca (25:18)

Początek drugiej partii to niewielka przewaga gości, po bloku Zniszczoła na Blanco Coscie było 5:3. Trzy skuteczne ataki wielunian i po chwili kibice zgromadzeni w hali w Wieluniu mogli cieszyć się z jednopunktowego prowadzenia (6:5). Równa gra toczyła się po obu stronach siatki, Xavier Kapfer skończył atak z lewego skrzydła i na tablicy wyników był remis 9:9. Radosław Rybak kiwał w aut, a następnie Maciej Dobrowolski pocelował zagrywką Roberta Milczarka i goście ponownie prowadzili dwoma „oczkami” (11:9). Atak Kapfera w aut i ponownie był remis (11:11). Kapfer raz po raz silnie zagrywał w przyjmujących Siatkarza, gospodarze nie potrafili wyprowadzić skutecznej akcji. Na drugiej przerwie technicznej Fart prowadził już pięcioma punktami (16:11). Kontuzji doznał wtedy najlepszy na boisku zawodnik, Sławomir Jungiewcz, w jego miejsce pojawił się Jan Król. W ekipie gospodarzy w miejsce Antanovicha pojawił się Michał Błoński, który bardzo dobrze wprowadził się do gry, kończąc kilka ataków na lewym skrzydle. Wielunianom udało się zniwelować stratę do dwóch punktów (16:18). Błędy własne Pamapolu w ataku i goście ponownie prowadzili czterema punktami (21:17). W końcówce w pole zagrywki wszedł Kapfer, z którego serwisem duże problemy mieli zawodnicy Siatkarza, a seta asem zakończył właśnie Francuz (25:19).

Trzecia partia w odróżnieniu od dwóch poprzednich rozpoczęła się od prowadzenia gospodarzy, Andrzej Stelmach zablokował Jana Króla i było 3:1. Błędy własne Siatkarza i goście szybko doprowadzili do remisu (4:4). Walka punkt za punkt trwała do pierwszej przerwy technicznej, na którą z jednym oczkiem przewagi zeszli wielunianie (8:7). Skuteczna kontra Rybaka z pierwszej strefy oraz efektowny blok Kapelusa na Kapferze i wielunianie prowadzili 11:8. Goście popełnili błąd przejścia linii środkowej, ale z taką decyzją sędziów nie zgodził się Piotr Łuka, który po dyskusjach został ukarany żółtą kartką (13:9). W ataku nie do zatrzymania był Kapfer, po jego licznych, skutecznych kontrach goście doprowadzili do remisu 18:18. O czas poprosił trener Mizuno. Kapelus skończył na prawym skrzydle najdłuższą akcję spotkania, następnie Miłosz Zniszczoł zaatakował w aut i gospodarze ponowie byli na prowadzeniu (22:20) O czas dla Farta poprosił trener Daszkiewcz. Po czasie jednak punkty zdobywali już tylko wielunianie, najpierw zablokowany został Piotr Łuka, a następnie Kapelus dwukrotnie pocelował zagrywką Kapfera (25:20).

Czwarty set rozpoczął się od skutecznych bloków Martina Blanco Costy na Królu, gospodarze prowadzili 3:0. Zawodnicy Farta nie mogli wyprowadzić skutecznej akcji, co skutecznie wykorzystywali wielunianie, po kontrze Rybaka z sytuacyjnej pilki prowadzili 6:2. Po ataku blok-aut Michała Błońskiego siatkarze Pamapolu zeszli na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem 8:5. Wtedy można było przypuszczać, że historia lubi się powtarzać i kolejny raz wielunianie wyciągną mecz z 2:0. Po przerwie dwa razy skutecznie ze środka atakował Zniszczoł (9:7). W ataku po stronie Farta rozszalał się Kapfer, po jego skutecznej kontrze goście doprowadzili do remisu po 12. Równa gra toczyła się do stanu 15:15, wtedy to Castard trafił zagrywką Kapelusa i na drugiej przerwie to goście prowadzili jednym „oczkiem” (16:15). Gospodarze dwa razy z rządu popełnili błąd dotknięcia taśmy i oddali tym samym punkty z wygranych akcji (18:16). Skuteczny atak Kapfera z lewego skrzydła oraz punktowa zagrywka Zniszczoła i goście prowadzili przed końcówką trzema punktami (20:17). Skuteczny atak Rybaka z pierwszej strefy, autowa piłka Castrada i do odrobienia pozostał tylko punkt (19:20). Michał Błoński skończył sytuacyjną piłkę na lewym skrzydle i tym samym doprowadził do remisu (23:23). Kolejne dwa punkty zdobyli jednak goście, którzy mogli cieszyć się ze zwycięstwa za trzy punkty.

MVP meczu wybrany został Robert Szczerbaniuk (Fart Kielce).

Pamapol Wielton Wieluń – Fart Kielce 1:3
(18:25, 19:25, 25:20, 23:25)

Pamapol Wielton: Antanovich (5), Matejczyk (1), Blanco Costa (9), Kapelus (21), Zajder (4), Rybak (11), Milczarek (libero) oraz Sarnecki (1), Stelmach (3), Babkov i Błoński (8)
Fart Kielce: Jungiewicz (12), Zniszczoł (8), Kapfer (17), Łuka (7), Szczerbaniuk (7), Dobrowolski (2), Lambourne (libero) oraz Król (5), Castard (8) i Kozłowski