Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Derby Stambułu w Lidze Mistrzyń

Liga Mistrzyń: Derby Stambułu w Lidze Mistrzyń

fot. archiwum

Lorenzo Micelli i Givoanni Guidetti opowiadają o odczuciach z przygotowań do tureckiego derby w play-offach Ligi Mistrzyń. Już w marcu  br. w dniach 19-20 FenerbahceAcibadem Stambuł będzie gospodarzem Final Four Ligi Mistrzyń.

Final Four zostanie rozegrany w okazałej, niedawno otwartej hali ‘Burhan Felek’, zaś inny turecki klub – Eczacibasi VitrA lub VakifGunesTTelekom, w zależności kto zostanie zwycięzcą dwumecz w play-off, dołączy do elitarnego grona zespołów walczących o tytuł w tych prestiżowych rozgrywkach. FenerbahceAcibadem zmierzy się z drugim tureckim klubem w półfinałach. Jednakowoż zanim do tego dojdzie, w play-off zmierzą się w dwumeczu dwa tamtejsze kluby. Dodatkowym smaczkiem tureckich derby w tej fazie rozgrywek, będzie pojedynek dwóch włoskich szkoleniowców, którzy obecnie prowadzą tamtejsze drużyny – Lorenzo Micellego (Eczacibasi) i Giovanniego Guidetti (VakifGunes). Obaj niedawno odpowiedzieli o swoich opiniach i odczuciach w wywiadzie, który przeprowadził Haber Turk.

Obydwa zespoły grają pełnymi 12-osobowymi składami. Sposób prowadzenia obu zespołów jest podobny. Czy ma to jakiś związek z faktem, iż obaj pochodzicie z Włoch?

Gudietti: – Trener powinien mieć możliwość gry każdej z zawodniczek, w każdym momencie meczu, bo to jest właśnie gra zespołowa. Nie ma to związku z byciem Włochem, ale jest konieczne by grać na jak najwyższym poziomie.
Micelli: – Drużynę, która opiera swoją grę głównie na jednej czy dwóch zawodniczkach można łatwo zatrzymać. Musisz grać wszystkimi by móc zwyciężać.Czy fakt, że obie drużyny są z Turcji będzie ułatwiał ułożenie planu gry i odnalezienie słabych punktów przeciwnika?

Guidetti: – Sytuacja jest trochę inna. Przeciwnik zna słabe strony mojego zespołu i ja wiem o tym. Wiem też, że będzie chciał je wykorzystać. W rzeczywistości jednak obaj trenerzy motywują się nawzajem, by stworzyć coraz to lepszą drużynę.
Micelli: – Dla mnie byłoby łatwiej grać przeciwko zespołowi z innego kraju. Dobry trener przygotowuje zespół do 1-2 meczów. Przy ilości 3-4 sukces zależy bardziej od tego, czy zawodniczki grają na swoim możliwie najwyższym poziomie czy nie.

Prowadził pan w swojej karierze zespół z Bergamo. W tym roku musiał pan zmierzyć się z zawodniczkami wywodzącymi się z innej kultury, mówiące innym językiem. Jakby pan opisał tureckie siatkarki?

Micelli: – Bardzo lubię ludzi pochodzących z Turcji. Nie było mi trudno, ponieważ wszystkie dziewczyny grają z sercem. Dla mnie jest to bardzo ważne. Możesz być dobrym trenerem, możesz ułożyć plan taktyczny, ale ważniejsze jest, aby twój zespół grał z pełnym zaangażowaniem.

Czasem, także w sporcie, ciężko zrozumieć kobiety. Myśli pan, że rozumie dziewczyny, zwłaszcza te, ze swojej drużyny?

Guidetti: – W swoim życiu Lorenzo Micelii miał więcej do czynienia z kobietami: jest żonaty, ma córkę. Ja byłem zaskoczony, gdy pierwszy raz przyjechałem do Turcji, ponieważ tureckie zawodniczki zaakceptowały mnie i okazały wiele szacunku i pokory. Pracowałem z siatkarkami żądnymi wiedzy i chcącymi poprawić swoich zdolności. Czasem zdarza się, że dziewczyny biorą bardzo osobiście słowa mojej krytyki, ale to częste również u zawodniczek z innych krajów. Jestem szczęśliwy, że mogę pracować z Turczynkami i właśnie dlatego prowadzę VakifGunes już 3 lata.

Po raz pierwszy zdarza się, że do Final Four LM awansują 2 tureckie drużyny. Czy jedną z nich może być VakifGunes?

Guidetti: – Kiedy myślę o postępie jaki dokonał się w tureckiej siatkówce uważam, że zasługujemy by tam być. Ten sport uprawia się tu na wysokim poziomie, jest wielu doświadczonych trenerów i zawodników. Damy z siebie wszystko by zapewnić sobie uczestnictwo w FF.

Wygrywał pan trofeum LM przez 2 lata z rzędu, teraz chce pan kontynuować tę passę z zespołem Eczacibasi. A co potem?

Micelli: – Dla mnie mecz z VakifGunes jest bardzo ważny. Nie mamy żadnych taktycznych problemów, naszą siłą jest gra zespołowa. Uważam, że obydwa zespoły powinny zagrać w turnieju finałowym, ponieważ oba grają siatkówkę na najwyższym poziomie.

Poza prowadzeniem VakifGunes jest pan również selekcjonerem reprezentacji Niemiec. Może porównać obie drużyny?

Guidetti: – Niemcy wykonują i organizują wszystko z wielką dyscypliną i dokładnością. W Turcji jest nieco inaczej. Gdybym jeździł w Niemczech tak jak w Turcji spędziłbym cały dzień na tamtejszym posterunku policji.

Libero Gulden Kayalar nie będzie grała przeciwko VakifGunes. W jakim stopniu wpłynie to na mecz?

Miecelli:
– Nie będę zmieniał swojego systemu gry. Nasza nowa libero – Serpil – jest utalentowaną zawodniczką. Ale przykro mi ze względu na swój zespół, jak i reprezentacje, że Gulden nabawiła się kontuzji w meczu przeciwko RC Cannes.

Wasza przyjaźń trwa już ponad 10 lat. Co myślicie w momencie kiedy wasze drogi jako trenerów się krzyżują?

Guidetti: – Obaj troszczymy się o pracę, którą wykonujemy, co moim zdaniem jest najlepsze. Oczywiście mogą się pojawić konflikty na boisku, ale kończą się razem z końcowym gwizdkiem spotkania.

Jeśli zakwalifikujecie się do turnieju finałowego, jak oceniacie swoje szanse przeciwko FenerbahceAcibadem?

Guidetti: – Wierzę w swój zespół. Gramy siatkówkę na wysokim poziomie i możemy wygrywać z każdym na świecie. Eczacibasi będzie trudnym przeciwnikiem. W tej fazie obie drużyny czeka co innego. Eczacibasi gra w tej chwili lepszą siatkówkę niż Fenerbahce. Jednak to, że Fenerbahce nie gra w tej rundzie może także zadziałać na ich niekorzyść. To jest dobra drużyna, ale jeśli wygramy tę rundę możemy wygrać także z nimi.

Micelli: Wierzę, że moja drużyna da sobie radę w starciu z VakifGunes. Widzę nas o krok przed Fenerbahce w półfinałach. Nieobecność Fofao i Furst w ligowych rozgrywkach może wpłynąć na nie negatywnie. Oczywiście rozegrają kilka meczów towarzyskich w ramach przygotowań do FF, jednak mecz pod presją to zawsze coś zupełnie innego.

źródło: CEV, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-02-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved