Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Maciej Nowocień: Odwołanie WT w Mysłowicach? To duży krok w tył

Maciej Nowocień: Odwołanie WT w Mysłowicach? To duży krok w tył

fot. archiwum

- Mysłowice i kompleks Słupna to znakomity ośrodek siatkówki plażowej - uważa Maciej Nowocień, ekspert Gazety Wyborczej w siatkówce plażowej. Co stanie się, gdy turniej się nie odbędzie? Dziennikarz nie ma wątpliwości. - Byłby to duży krok w tył - dodaje.

W ostatnim czasie uwagę mediów skupiają problemy wokół mysłowickiego World Touru. Co to za impreza?

Maciej Nowocień:Jak powszechnie wiadomo, World Tour to imprezy z cyklu Pucharu Świata, czyli najbardziej prestiżowe turnieje, na które przyjeżdżają pary z całego świata. Cieszy fakt, że takie zawody mają również miejsce w Polsce, co znacznie zwiększa popularność siatkówki plażowej, która w Polsce jeszcze jest sportem niszowym. Warto jednak zauważyć, ze kibice z roku na rok coraz częściej śledzą wyniki zarówno turniejów w Polsce, jak i poza jej granicami. Rośnie również poziom polskiego beach-volleya, bo pragnę przypomnieć, że oprócz licznych sukcesów młodzieżowych, w ubiegłym roku na World Tour w Marsylii para Fijałek/Prudel jako pierwsza w historii naszego kraju zdobyła medal w Pucharze Świata. Takie turnieje przyciągają także rzesze kibiców, a przykładów daleko nie trzeba szukać. Wystarczy wspomnieć, że od kilku lat na World Tourach w Starych Jabłonkach podczas ścisłych finałów brakuje dla kibiców miejsc na trybunach.

Pana zdaniem World Tour to dobry sposób na promocję miasta i regionu?Moim zdaniem to doskonała promocja dla regionu. Rozmawiałem z wieloma siatkarzami spoza naszego kraju i zawsze są ciekawi miasta, w których będą mieli okazję powalczyć o kolejne punkty. World Toury odbywają się w największych miastach świata, takich jak Szanghaj, Rio de Janeiro, Moskwa, dlatego cieszy fakt, że w terminarzu znajdują się także polskie miejscowości. Z tego co wiem, zawodnicy chętnie przyjeżdżają do Polski znając mentalność naszych kibiców, którzy kibicują nie tylko swoim rodakom, ale także upatrzonym parom z zagranicy. To z kolei przyciąga sponsorów. Wystarczy podać przykład fanklubu Ricardo i Emanuela, których przedstawiciele zawsze meldowali się czy to w Starych Jabłonkach, czy w Mysłowicach. Mimo, że brazylijska para nie występuje już razem, dzielnie dopingują każdego siatkarzy. Plażowicze również to cenią i chętnie wracają do Polski – między innymi dla ich sympatyków.

Organizatorzy akcji „Obroń Worldtour w Mysłowicach" alarmują, że jeżeli nie znajdą się pieniądze na turniej, impreza będzie musiała zostać odwołana. Gdyby sprawdził się czarny scenariusz z jakimi skutkami musielibyśmy się liczyć?

Liczą się z tym sankcje finansowe ze strony FIVB. Nie znam dokładnych kwot, bo jest to tajemnica handlowa, jednak krążą pogłoski, że są to zbliżone pieniądze do tych, które trzeba byłoby wydać na organizację turnieju. Jednym słowem jest to kompletnie nieopłacalne. Dlatego organizatorzy powinni najpierw martwić się o fakt, czy podołają takiemu wyzwaniu, niż ślepo wysyłać swoje zgłoszenie. Warto to również skonsultować z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, który jest współorganizatorem i ewentualnie dopracować kwestie finansowe, bo także władze Polskiej Siatkówki są odpowiedzialne za ten ciężar.

Jeżeli World Tour zostałby odwołany, to czy w przyszłości możemy liczyć, że władze światowej siatkówki zgodzą się na zorganizowanie poza Starymi Jabłonkami jeszcze jednego tak prestiżowego turnieju?

Bardzo trudno jest zyskać zaufanie FIVB. Mysłowice z roku na rok organizowały coraz lepszą imprezę i przedstawiciele federacji tego nie ukrywali. FIVB to taki podmiot, któremu się nie odmawia. Wystarczy ponownie spojrzeć na Stare Jabłonki, które w 2010 roku po raz pierwszy zorganizowały prestiżowy Grand Slam. Jeśli któraś z miejscowości raz otrzyma zielone światło na taką imprezę, rzadko wypada z elity – chyba, że na własną odpowiedzialność. Moim zdaniem odwołanie turnieju w Mysłowicach to byłby duży krok w tył, jeśli chodzi o współpracę z FIVB, którą organizatorzy po prostu zawiodą. Kiedyś mieliśmy jeszcze World Tour w Warszawie, jednak brak popularności spowodował, że już się tam nie odbywa. Mysłowice i kompleks Słupna to z kolei znakomity ośrodek siatkówki plażowej, gdzie odbywają się różnej rangi turnieje młodzieżowe, czy zgrupowania kadry. Mimo to, szanse na organizację turnieju w innym mieście istnieją. Nie są jednak one wielkie, bowiem FIVB stawia na sprawdzone marki, ale nie jest to niemożliwe.

Gdyby impreza została odwołana byłoby to nie tylko policzek dla PZPS, ale również dla naszych par plażowych?

Polscy siatkarze bardzo lubią grać przed własną publicznością.Przez cały sezon jeżdżą po całym świecie w poszukiwaniu punktów, a tam rzadko spotykają swoich rodaków. Wystarczy wspomnieć na atmosferę podczas meczów naszych par w Starych Jabłonkach, czy Mysłowicach. W miejscowości na Mazurach podczas meczu Fijałek/Prudel – Herrera/Gavira na bocznym boisku zjawiło się blisko 2500 fanów, by wspierać naszą parę. To niespotykany widok. Z kolei do Mysłowic zawsze przyjeżdżają kibice z okolic Rybnika, który jest rodzinnym miastem Mariusza Prudla. Wsparcie fanów to ważny dla naszych siatkarzy aspekt, a tego w Polsce nie brakuje. Organizatorzy nie powinni więc zawieść także kibiców, bo także dla nich organizowany jest ten turniej.

World Tour to bardzo medialna impreza. Mimo wysokiej rangi turnieju, inwestowanie w sport w naszym kraju jest nieopłacalne?

Jak już wspomniałem, siatkówka plażowa nie jest jeszcze aż tak popularna w Polsce, jak jej odmiana halowa. Mimo to, zyskuje coraz więcej zwolenników. Z tego co wiem, retransmisje z World Tour z najdalszych zakątków świata w telewizji Polsat nie cieszyły się ogromną popularnością, dlatego media często rezygnują z beachvolleya. Mimo to, podczas turniejów organizowanych w Polsce, widzów jest o wiele więcej i nie ukrywajmy, to doskonały biznes dla naszych stacji telewizyjnych.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-02-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved