Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > 63 lata temu narodziła się polska siatkówka reprezentacyjna kobiet

63 lata temu narodziła się polska siatkówka reprezentacyjna kobiet

A gdyby tak przeprowadzić ankietę z pytaniem o to, co kojarzy się z datą 14 lutego? Gros ludzi jednym tchem odpowiedziałoby - święto zakochanych... Jednak mało kto wie, że dokładnie 63 lata temu zapisano pierwszą kartę historii żeńskiej siatkówki reprezentacyjnej.

Mowa oczywiście o reprezentacji Polski kobiet, która 14 lutego 1948 r. w Warszawie pod wodzą Walentego Kłyszejki rozegrała swój pierwszy mecz międzypaństwowy. A rywal na ówczesne czasy nie był byle jaki, bo nad Wisłę zawitała mocna w Europie i na świecie kadra Czechosłowacji. Do spotkania z tym niezwykle groźnym zespołem Polki przygotowywały się niezwykle starannie – pisze w książce „80 lat polskiej siatkówki” Krzysztof Mecner. Do występu kandydowało 15 najlepszych, polskich zawodniczek. Ostatecznie w reprezentacji znalazły się: Zofia Wojewódzka, Jadwiga Brześniowska, Aleksandra English, Irena Prószyńska, Emilia Szczawińska, Mirosława Zakrzewska, Małgorzata Felska, Leokadia Kaczmarczyk, Melania Sinoradzka i Elżbieta Kurtz.

Pierwsze sześć siatkarek pojawiło się na parkiecie w hali warszawskiego YMCA, a pierwszy set tego historycznego spotkania miał dramatyczny przebieg. Najpierw prowadziły Czeszki 2:0, potem Polki 7:2, końcówka seta należała jednak do przyjezdnych, wśród których rewelacyjnie grała Srutova. W drugiej partii Kaczmarczyk zastąpiła Brześniowską. Polki prowadziły wysoko 7:4, ale rywalki znów wyrównały, a następnie objęły prowadzenie 13:11. Nasz zespół się jednak nie poddał i za czwartym setbolem wygrał partię. W trzeciej odsłonie meczu ponownie zaczęła się zacięta walka, ale przy setbolu dla Polek, Srutova uderzyła w siatkę. Także set numer cztery, a w zasadzie jego końcówka, należał do naszych siatkarek. W ten sposób reprezentacja Polski kobiet odniosła pierwsze wielkie zwycięstwo. Po meczu najbardziej chwalone były Wojewódzka a także English i Zakrzewska.

Polska – Czechosłowacja 3:1
(9:15, 15:13, 15:12, 15:11)

Polska: Wójewódzka, English, Szczawińska, Prószyńska, Zakrzewska, Brześniowska oraz Kaczmarczyk, Felska, Sinoradzka i Kurtz

* więcej w książce Krzysztofa Mecnera „80 lat polskiej siatkówki”

źródło: 80 lat polskiej siatkówki, K. Mecner, inf. własna