Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Dreszczowiec w Żukowie, Gedania bliżej utrzymania

I liga K: Dreszczowiec w Żukowie, Gedania bliżej utrzymania

W ostatnim meczu rundy zasadniczej w Żukowie siatkarki Gedanii postarały się o niesamowity dreszczowiec. Podopieczne Pawła Kramka pokonały znacznie wyżej notowaną drużynę Silesia Volley 3:2, w tie-breaku wygrywając 22:20.

Gedania potrzebowała nieco czasu, aby znaleźć się w nowym ustawieniu. Na przyjęciu zagrała Emilia Reimus, a na pozycji atakującej Laura Tomsia, a takie przesunięcia wymusiła kontuzja Moniki Bryczkowskiej. Ponadto tym razem szkoleniowiec postawił na środku bloku na Justynę Łukasik, co bardzo dobrze zmotywowało… Annę Łozowską. Dotychczas podstawowa środkowa weszła do gry od początku drugiego seta i spisywała się na miarę oczekiwań. – Wejście Anki do gry poprawiło nasz blok oraz pozwoliło nam na częstsze ataki ze środka. Bardzo dobry mecz rozegrała też Tomsia – chwalił swoje nastoletnie podopieczne trener Paweł Kramek.

Pierwszy set uciekł gedanistkom, gdy od 10:10 przegrały trzy kolejne akcje po własnych błędach w ataku. W drugiej partii gospodynie zebrały premie za konsekwencje i unikanie przestojów. Natomiast w trzeciej odsłonie już niepodzielnie panowały na parkiecie głównie dzięki bardzo dobrej zagrywce. Na ogół każda wchodzących w pole serwisowe gedanistek nie opuszczała jego zanim nie drużyna nie zdobyła 2-3 punktów.

Szansa na wygranie meczu za trzy punkty, co bez względu na wyniki spotkań własnych i rywalek do końca sezonu, dałoby już w sobotę utrzymanie, była do wyniku 20:20 w czwartym secie. Ostatecznie żukowskiej tradycji stało się zadość i trzeba było zagrać szóstego tie-breaka. Przypomnijmy, że wcześniej po pięciu setach gedanistki wygrywały u siebie z Chemikiem Police i SMS PZPS Sosnowiec, a uległy Piecobiogazowi Murowana Goślina, Eliteskom Skawa AZS UEK Kraków i AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Ponadto zwycięski tie-break rozegrały w Sosnowcu.

Tym razem decydująca partia rozpoczęła się po myśli przyjezdnych, które prowadziły z przewagą 1-2 punktów. Zmiana boisk następowała też przy prowadzeniu Silesii 8:6. Kontrowersyjna sytuacja miała miejsce przy 10:12. – Wygraliśmy akcje, ale sędziowie nakazali ją powtórzyć, bo… pomylił się komisarz zawodów. Najpierw odgwizdał błąd ustawienia rywalek, a potem wycofał się z tej decyzji. Dobrze, że następną piłkę skończyła Łozowska, choć była w bardzo trudnej sytuacji – relacjonuje trener Kramek.

Gedania objęła nawet prowadzenie 14:13 i zaczęły się problemy ze skończeniem pojedynku. Gdy kolejne piłki meczowe były marnowane, niepokoiliśmy się, czy nie będzie powtórki z meczu z Ostrowcem Świętokrzyskim, który gedanistki przegrały, mimo że miały aż cztery piłki meczowe! – Tym razem w grze na przewagi właściwie kontrolowaliśmy sytuację. Rywalki miały tylko jedną piłkę meczową, przy 18:17. A tak cały czas były matchballe po naszej stronie. Nie kończyliśmy, bo na przykład Kucharska została blokowana, a Łozowska zepsuła zagrywkę, bądź piłka po rękach i palcach naszych zawodniczek spadała w aut lub nasze boisko – ocenia szkoleniowiec gospodyń.

Wreszcie po ponad dwugodzinnej walce gedanistki mogły cieszyć się ze zwycięstwa. Tomsia przebiła się na 21:20. Natomiast w następnej akcji Justyna Sachmacińska i Edyta Kucharska dobrze wyczuły intencje rozgrywającej przyjezdnych, przesunęły się w kierunku atakującej Silesii, a gdy piłka trafiła na prawe skrzydło, postawiły zwycięski blok.

Przed Gedanią w rundzie zasadniczej pozostały jeszcze trzy spotkania wyjazdowe (Murowana Goślina, Gliwice, Kraków). Sukces nad Silesią Volley zapewnił  drużynie Gedanii praktycznie utrzymanie w I lidze, bo nad zajmującym dziesiąte miejsce zespołem SMS PZPS podopieczne trenera Kramka mają sześć punktów przewagi, a sosnowiczankom do rozegrania pozostały już tylko dwa mecze.

Gedania Żukowo – Silesia Volley I 3:2
(17:25, 25:23, 25:14, 23:25, 22:20)