Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Wielunianie lepsi od AZS UWM Olsztyn

PlusLiga: Wielunianie lepsi od AZS UWM Olsztyn

Siatkarze AZS UWM Olsztyn prowadzili już 2:0, jednak nie potrafili postawić „kropki nad i" przegrywając po zaciętym meczu w tie-breaku. Dzięki zdobytym punktom wielunianie zrównali się punktami z Jastrzębskim Węglem.

Początek spotkania był dosyć wyrównany. Obie drużyny spokojnie wyprowadzały swoje akcje. Przed przerwą techniczną dwa błędy w ataku Wielunian pozwoliły akademikom na wyjście na prowadzenie 8:5. Tuż po powrocie na parkiet trudna zagrywka Kapelusa na tyle utrudniła grę gospodarzom, że popełniali proste błędy w ataku. W dalszej fazie seta mieliśmy podobny scenariusz, jak na początku – fragment wyrównanej gry i znów odskoczyli olsztynianie – tym razem jednak na zagrywce świetnie spisał się młody środkowy Hain. Trener Mizuno wziął czas dla swoich podopiecznych, jednak na niewiele się to zdało. Dwa bloki Guni na Rybaku przesądziły o losach partii, którą zakończył atakiem po bloku Marcel Gromadowski.

O ile o pierwszej partii można powiedzieć, że była rozegrana w niezłym tempie i na przyzwoitym poziomie, o tyle drugi set przyniósł nam więcej przypadkowych akcji. Lepiej zaczęli goście, których grą od początku drugiej partii dowodził Andrzej Stelmach. Wielunianie prowadzili 8:4 na pierwszej przerwie technicznej. Niemoc w ataku Olsztyna przeniosła się na kolejne akcje i Siatkarz prowadził już 12:7. Sygnał do ataku dał swoim kolegom Siezieniewski, którego dobre ataki wystarczyły na falującą grę gości. Druga faza seta przyniosła więcej spokoju niż szarpanych akcji. Wtedy zaznaczyła się przewaga gospodarzy. Niekwestionowanym liderem w ataku AZS-u był Franzuz Tuia, którego efektowne ataki i mocna zagrywka dały zwycięstwo w drugiej partii Olsztynianom 25:22.

Od początku trzeciego seta wszystko wskazywało na szybki koniec meczu. Po skutecznej gry na siatce duetu Gunia-Siezieniewski olsztynianie prowadzili bowiem 6:2. W dalszej fazie seta tylko powiększali przewagę, po bloku na Kapelusie prowadzili nawet 14:9. Taki stan rzeczy utrzymywał się do drugiej przerwy technicznej. Po wznowieniu gry sygnał do odrabiania strat dał Costa. Świetne ataki ze środka oraz punktowe zagrywki pozwoliły wielunianom na doprowadzenie do remisu po 17. Od tego momentu mieliśmy wyrównaną grę. Gdy doszło do walki na przewagi, inicjatywę przejęli goście. Andrzej Stelmach z premedytacją wykorzystywał środkowych. Jego vis a vis chcąc odpowiedzieć tym samym nie porozumiał się z Hainem i w ten sposób Siatkarz wygrał trzecią partię 31:29.

Czwarty set z początku przypominał pierwszą partię. Znów obserwowaliśmy dobre ataki z obu stron i grę punkt za punkt. Po stronie gospodarzy prym wiódł Siezieniewski, w Wieluniu odbudował się Kapelus. Pierwszy raz dwupunktową przewagę osiągnęli olsztynianie prowadząc 11:9. Było to jednak ostatnie prowadzenie gospodarzy w tym secie. Od tego momentu Siatkarz przejął zdecydowaną inicjatywę. Po ataku w aut Gromadowskiego, na drugiej przerwie technicznej mieliśmy 13:16. Po wznowieniu gry podopieczni trenera Mizuno konsekwentnie dokładali kolejne oczka. Ostatecznie czwarta partia zakończyła się fatalnym błędem w przyjęciu akademików. Siatkarz wygrał 25:20 i doprowadził do tie-breaka.

Piąta partia znów przyniosła nam trochę walki, ale tylko na początku. Ponownie po przerwie technicznej olsztynianie zachowywali się, jakby zapomnieli wrócić na parkiet. Nieskończone ataki Gromadowskiego, kontry w wykonaniu Kapelusa, zbliżały gospodarzy do nieuchronnej klęski. W końcówce mała kontrowersja – niezaliczony punkt po bloku dla olsztynian – tylko dobiła akademików. Mecz autowym atakiem zakończył Siezieniewski. Wieluń wygrał 15:10 i 3:2

MVP spotkania został wybrany Serhij Kapelus.

AZS UWM Olsztyn – Pamapol Wieluń 2:3
(25:21, 25:22, 29:31, 20:25, 10:15)