Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Krakowianki przełamały złą passę

I liga K: Krakowianki przełamały złą passę

fot. archiwum

Siatkarki AZS UE Kraków nie najlepiej rozpoczęły rok 2011, ponosząc trzy porażki z rzędu. Szansa na przełamanie złej passy pojawiła się w meczu 18. kolejki I ligi kobiet, kiedy to naprzeciw krakowianek stanęły zawodniczki AZS Politechniki Śląskiej.

Zawodniczki Elitesek Skawy AZS UEK w tym roku po każdym meczu schodziły z parkietu pokonane. W spotkaniu z ostatnią ekipą I ligi – AZS Politechniki Śląskiej, podopieczne trenera Tomasza Klocka musiały odnieść zwycięstwo jeżeli wciąż chcą marzyć o zajęciu dobrego miejsca w tegorocznych rozgrywkach.

Zmobilizowane Ekonomistki znakomicie rozpoczęły spotkanie i gdy na tablicy widniał wynik 4:2 dla krakowianek, 3 z tych punktów zostały zdobyte po skutecznych blokach. Tej presji już od pierwszych akcji nie wytrzymywały gliwiczanki, które nie dość, że nie potrafiły kończyć ataków, to dodatkowo popełniały proste błędy. Po ataku Sandry Biernatek krakowianki prowadziły już 13:7. Wtedy jednak w polu zagrywki pojawiła się Magdalena Pietroczuk, której serwisy uniemożliwiły krakowiankom na wyprowadzenie skutecznych ataków. Dzięki temu przyjezdne zbliżyły się na jeden punkt (12:13). Od tego momentu trwała walka punkt za punkt aż do stanu 19:18, kiedy w polu zagrywki pojawiła się Magda Żochowska. Jej trudne serwisy sprawiły, że Ekonomistki wyszły na prowadzenie 21:18, a po skutecznym ataku kapitan Sandry Biernatek cieszyły się z wygranej 25:20.

Do gry w drugiej partii trener Tomasz Klocek desygnował znacznie zmieniony skład, wprowadzając aż 3 nowe zawodniczki. Przez pierwszą część partii żadna z ekip nie potrafiła zdobyć większej przewagi (7:6 dla Politechniki Gliwickiej). Taki stan rzeczy nie wynikał jednak z dobrej gry obydwu zespołów, ale dużej ilości błędów własnych. Po autowym ataku Marzeny Wilczyńskiej przyjezdne prowadziły już 10:7. Nie potrafiły jednak długo utrzymać tej przewagi. Udany atak Żochowskiej zbliżył krakowianki do przeciwniczek na jeden punkt (10:11), a w polu serwisowym pojawiła się Karolina Surma. Ponownie główną rolę odegrała zagrywka, z przyjęciem której zupełnie nie potrafiły sobie poradzić zawodniczki Politechniki. Dzięki temu chwilę później krakowianki prowadziły już 18:11 i tak wypracowaną przewagę utrzymały do końca partii, zwyciężając 25:18.Podobnie jak w pierwszych dwóch partiach, także i w trzeciej warunki dyktowały gospodynie, już na początku seta wychodząc na prowadzenie 7:3. Gra gliwiczankom zupełnie „nie kleiła się" – nie potrafiły skończyć ataków, popełniały proste błędy (głównie dotknięcie górnej taśmy przy próbie bloku). Przy stanie 7:12 o czas poprosił trener Wojciech Czapla, a po powrocie na boisko wprowadził Karolinę Pawłowską za Barbarę Kubieniec. Okazało się to być bardzo dobrym posunięciem gdyż chwilę później, po ataku Dominiki Żółtańskiej przewaga Ekonomistek wynosiła już tylko 1 punkt (15:14). Od tego momentu rozgrywająca Politechniki zaczęła posyłać wszystkie piłki do bardzo dobrze spisującej się Dominiki Żółtańskiej. W krakowskiej ekipie znakomicie jednak nadal funkcjonował blok, a efektownymi paradami w obronie popisywały się na przemian libero UEK – Lucyna Reptak i Monika Sroga. Gliwiczanki natomiast wciąż udane akcje przeplatały prostymi błędami. Spotkanie efektownym blokiem na Pawłowskiej zakończył duet Hawryła-Hatala, ustalając wynik partii na 25:19.

Na uwagę zasługuje niezbyt często spotykane rozwiązanie taktyczne, które zastosował trener Tomasz Klocek. Można bowiem powiedzieć, że mecz nie rozpoczęła pierwsza siódemka z jedną libero, ale ósemkę z dwoma libero. Jeszcze pod koniec zeszłego roku, dzieki lepszemu przyjęciu, miejsce w pierwszym składzie wywalczyła Lucyna Reptak. W pokonanym polu zostawiła bardziej doświadczoną koleżankę, Monikę Srogę (Targosz), która bardzo dobrze radziła sobie w obronie. Teraz trener krakowianek postanowił wykorzystać atuty obydwu swoich podopiecznych. Lucyna Reptak pojawiała się na boisku, kiedy zagrywały przeciwniczki, gwarantując tym samym lepsze przyjęcien, natomiast Monika Sroga gdy zagrywały krakowianki, zapewniając wsparcie w obronie.

Eliteski Skawa AZS UE Kraków – AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 3:0
(25:20; 25:18; 25:19)

Składy druzyn:
AZS UEK: Kuskowska, Hawryła, Żochowska, Hatala, Jaroszewicz, Biernatek, Reptak (libero) oraz Sroga (libero), Wilczyńska, Jagodzińska, Surma.
AZS Politechnika: Żółtańska, Kubieniec, Pietroczuk, Pastuszko, Guzowska, Turbak, Bańska (libero) oraz Pawłowska.

Zobacz również:
Wyniki 18. kolejki oraz tabela I ligi kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-02-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved