Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle awansowała do półfinału

PP: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle awansowała do półfinału

W drugim spotkaniu turnieju finałowego Pucharu Polski ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Jastrzębski Węgiel 3:1. Kędzierzynianie tylko w trzecim secie musieli uznać wyższość swoich rywali, w pozostałych partiach zwyciężyli i awansowali do półfinału.

Rywalizację w Pucharze Polski rozpoczął od zagrywki Grzegorz Łomacz. Po krótkim okresie wyrównanej gry kędzierzynianom udało się wypracować dwupunktową przewagę, którą utrzymywali od stanu 6:4 do wyniku 9:7. Dzięki bardzo dobrej postawie w ataku i punktom zdobytym przez  Michała Ruciaka i Tine Urnauta na drugą przerwę techniczną podopieczni trenera Stelmacha schodzili, prowadząc 16:13. Tuż po wznowieniu gry jastrzębianie szybko odrobili straty i doprowadzili do remisu po 17. Od tego momentu na parkiecie trwała zacięta rywalizacja o każdą piłkę. Set zakończył się wygraną zawodników ZAKSY po błędach Łomacza na zagrywce i Gawryszewskiego w ataku.

Od wysokiego C rozpoczęli kolejną odsłonę jastrzębianie, prowadząc 4:0. Między innymi dzięki skutecznym atakom Michała Ruciaka i punktowemu blokowi Jurija Gladyra, Kędzierzyn odrobił szybko straty. Na przerwie technicznej zawodnicy z Jastrzębia prowadzili zaledwie jednym oczkiem. Środkowa faza seta to bardzo dobra gra Mitji Gaspariniego oraz Lucasa Divisa, dzięki której Jastrzębie utrzymywało dwa, trzy punkty przewagi. Jednakże, podobnie jak w poprzedniej odsłonie, kędzierzynianie szybko odrobili straty i na drugiej przerwie technicznej objęli prowadzenie 16:15. Końcówka seta należała już do siatkarzy trenera Krzysztofa Stelmacha, którzy wygrywali 20:18; 22:19 i zakończyli partię zwycięstwem 25:22.

Trzeci set to zacięta gra po obu stronach siatki, długie akcje i godne braw obrony. Po błędzie w ataku Jakuba Jarosza jastrzębianie prowadzili 8:7. W trakcie kolejnej przerwy w grze na tablicy świetlnej widniał wynik 16:14, dający siatkarzom z południa Polski szanse na przedłużenie tego spotkania. Tak też się stało. Zawodnicy z Jastrzębia prowadzeni przez Mitję Gaspariniego z akcji na akcję powiększali przewagę, prowadząc 18:14, 21:18 i wygrywając 25:19.

Ostatnia partia meczu od początku toczyła się pod dyktando zawodników ZAKSY. Ci, od stanu 4:4, rozpoczęli marsz po wygraną. Dzięki skuteczności Jakuba Jarosza i Idiego kędzierzynianie sukcesywnie zwiększali przewagę, prowadząc 8:6, 11:8, 16:10. Przy stanie 20:12 w polu zagrywki Jastrzębia pojawił się Maciej Pawliński. Od tego momentu obrońcy Pucharu Polski zdobyli sześć punktów z rzędu i na tablicy pojawił się wynik 20:18. Błędy własne w końcówce seta nie pozwoliły zawodnikom Jastrzębskiego Węgla utrzymać dobrego rytmu gry. Seta zakończył Jurij Gladyr atakiem ze środka, ustalając wynik na 25:22.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:1
(26;24, 25:22, 19:25, 25:22)

ZAKSA: Zagumny, Jarosz, Gladyr, Czarnowski, Ruciak, Urnaut, Gacek (libero) oraz Pilarz, Idi i Kazimierczak
Jastrzębski Węgiel: Divis, Łomacz, Polański, Gawryszewski, Hardy, Gasparini, Rusek (libero) oraz Pawliński, Pająk i Wika