Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Turcja: Zmienne szczęście ,,polskich” zespołów

Turcja: Zmienne szczęście ,,polskich” zespołów

Ze zmiennym szczęściem radziły sobie w ten weekend tureckie zespoły, w których występują polskie siatkarki. Fenerbahce z Katarzyną Skowrońską przegrało z Eczacibasi w derbach Stambułu, Vakifbank Małgorzaty Glinki rozgromił İller Bankasi Ankara.

Małgorzata Glinka-Mogentale i jej koleżanki nie napracowały się zbytnio w pojedynku z piątą drużyną tabeli. O ile wygrana wyżej notowanego Vakifbanku nie jest zaskoczeniem, to rozmiary tej wygranej na pewno. Za sam komentarz do tego spotkania wystarczą nawet same wyniki poszczególnych setów, a w szczególności pierwszego – 25:3. W dwóch kolejnych partiach siatkarki ze Stambułu pozwoliły ugrać rywalkom po 15 oczek. Podopieczne Giovanniego Guidettiego miały zdecydowaną przewagę w każdym elemencie, a w szczególności na zagrywce (13 asów, przy dwóch rywalek) i w ataku (odpowiednio 60% i 18 % skuteczności).

Polska zawodniczka przebywała na boisku przez całe spotkanie i zdobyła dla swojego zespołu dziewięć oczek. Osiem z nich zapisała na swoim koncie po udanym ataku notując w tym elemencie przeciętną 47% skuteczność (dostała do ataku 17 piłek). Popularna ,,Maggie" popisała się także jednym asem serwisowym. Najlepiej punktującą zawodniczką Vakifbanku była Jelena Nikolic, która zakończyła mecz z dorobkiem 13 punktów. Serbka osiem z nich zdobyła po udanym ataku notując w tym elemencie 53% efektywność. Do tego popisała się czterema punktowymi zagrywkami i jednym blokiem. Była także najbardziej obciążona w przyjęciu zagrywki (12 razy) notując 58% przyjęcia pozytywnego i 25% perfekcyjnego.

Nie powiodło się natomiast Fenerbahce Stambuł. Złote medalistki KMŚ musiały uznać wyższość lokalnego rywala – Eczacibasi. Nie był to jednak jednostronny mecz. W pierwszym secie siatkarki Eczacibasi na początku wypracowały sobie niewielką przewagę i nie oddały jej już do samego końca wygrywając 25:20. Podopieczne Ze Roberto lepiej rozpoczęły za to partię numer dwa prowadząc na pierwszej przerwie technicznej jednym punktem. Do końca seta trwała jednak zażarta walka, z której zwycięsko wyszły Katarzyna Skowrońska-Dolata i jej koleżanki. W trzecim i czwartym secie podobnie jak w pierwszym od samego początku zarysowała się przewaga Eczacibasi, której nie oddały już do końca odsłony i tym samym wygrały mecz 3:1 będąc lepszym niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a w szczególności na zagrywce (15 asów, przy pięciu rywalek) i bloku (13:7).

Eczacibasi do zwycięstwa poprowadziła Neslihan Darnel, która zdobyła aż 26 punktów notując 54 % skuteczności w ataku. Nie był to porywający mecz w wykonaniu popularnego ,,Skowronka". Polska atakująca zdobyła zaledwie dziewięć punktów. Osiem z nich zawdzięczała udanej akcji w ataku notując w tym elemencie niską 26% skutecznością (otrzymała do ataku 31 piłek). Polka dodatkowo popisała się jednym asem serwisowym. Najwięcej punktów dla Fenerbahce zdobyła Natasza Osmokrovic (19). Siatkarka ta siedemnaście razy skutecznie atakowała i zanotowała w tym elemencie 45 % skuteczności. Dodatkowo zapisała na swoim koncie także dwa udane bloki. W przyjęciu zagrywki zanotowała natomiast 48% odbioru pozytywnego oraz 33 % perfekcyjnego.