Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > PlusLiga Kobiet: Sensacja w Białymstoku, mistrz pokonany

PlusLiga Kobiet: Sensacja w Białymstoku, mistrz pokonany

Nie lada wyczynu dokonały podopieczne Wiesława Czai. W 7. kolejce PlusLigi Kobiet siatkarki AZS Białystok pokonały na własnym terenie aktualne mistrzynie Polski i liderki tabeli. BKS Aluprof wygrał w tym spotkaniu zaledwie jednego seta.

Początek spotkania lepiej rozpoczęły bielszczanki, które po ataku ze środka Bereniki Okuniewskiej prowadziły 5:2. W dalszej części premierowej odsłony podopieczne Grzegorza Wagnera utrzymywały prowadzenie, Jednak gra akademiczek z piłki na piłkę wyglądała co raz lepiej. Podopieczne Wiesława Czai grały skutecznie zagrywką, co sprawiało, że mistrzynie Polski miały problemy z przyjęciem. Po ataku ze środka Bereniki Okuniewskiej tablica w hali wskazywała wynik 12:8. Białostoczanki potrafiły się podnieść. Liderką zespołu stała się Anna Klimakowa. Dzięki jej skutecznym atakom i świetnej postawie w polu zagrywki akademiczki traciły do podopiecznych Grzegorza Wagnera tylko jeden punkt (12:13). Na drugą przerwę techniczną miejscowe siatkarki schodziły przegrywając 14:16. Po regulaminowym czasie w grze ponownie dała znać o sobie Anna Klimakowa, która popisała się atakiem z pipe’a. Przy stanie 16:19 na boisku pojawiła się Chanon Thompson. Młoda Trynidadka popisała się agresywną zagrywką, z którą nie poradziły sobie rywalki oddając piłkę na stronę gospodyń, które błąd rywalek zamieniły bezpośrednio na punkt, ponieważ Daiana Muresan zablokowała przechodzącą piłkę 17:19. W końcówce pierwszego seta lepiej grały siatkarki z południa Polski, które po ataku Joanny Frąckowiak zapisały pierwszego seta na swoją korzyść 22:25.

Druga partia rozpoczęła się po myśli zawodniczek z Białegostoku. Pierwszy punkt w tej partii dla drużyny gospodyń zapisała Anna Klimakowa. W dalszej części tej odsłony wynik oscylował w granicach remisu, jednak to podopieczne Wiesława Czai na przerwę techniczną schodziły w lepszych nastrojach po skutecznym ataku Aleksandry Kruk (8:7). Po czasie w grze siatkarki znad rzeki Białej skrzętnie powiększały przewagę i w pewnym momencie prowadziły 14:10. W zespole z Białegostoku, podobnie jak w poprzednim secie, dobrze funkcjonował blok. Świetnie w tym elemencie spisywały się Dominika Kuczyńska oraz Daiana Muresan. Pod koniec tej partii trener Wiesław Czaja dokonał podwójnej zmiany. Na boisku pojawiły się Ewa Cabajewska i Małgorzata Właszczuk. Młoda atakująca dobrze weszła w mecz i większość ataków, które wykonywała zamieniała na punkt. Ostatecznie siatkarki AZS-u Białystok po ataku Dominiki Kuczyńskiej zwyciężyły w tej odsłonie 25:19.

Pierwsze piłki kolejnego seta padły łupem bielszczanek, które prowadziły 6:1 W dalszej części tej partii gospodynie próbowały gonić rywalki. Sztuka ta im się nie udawała, aż do pewnego momentu, gdy dała o sobie znać najlepiej grająca w tym spotkaniu Anna Klimakova. Rosjanka, która została pozyskana do Białegostoku z Urałoczki Jekaterynburg, pokazała rywalkom, że może być wyróżniającą się postacią PlusLigi Kobiet. W dalszej części tego seta akademiczki przysporzyły publiczności zgromadzonej w hali wielu emocji. W ogólnym rozrachunku okazały się lepsze, wygrywając 25:22.

Jak się później okazało w ostatniej czwartej partii podopieczne Wiesława Czai mimo nie najlepszego początku potrafiły dogonić rywalki i ponownie okazały się lepsze wygrywając 25:17.

Było to pierwsze zwycięstwo w historii nad BKS Aluprof Bielsko-Biała.

Najlepszą zawodniczką spotkania została wybrana atakująca gospodyń, Anna Klimakowa, która zdobyła w tym meczu 30 punktów.

AZS Białystok – Aluprof Bielsko-Biała 3:1
(22:25, 25:19, 25:23, 25:17)

AZS: Godos (4), Kuczyńska (15), Kruk (7), Martin (6), Klimakowa (30), Muresan (12), Saad (libero) oraz Właszczuk (5), Cabajewska i Thompson.
Aluprof: Ciaszkiewicz (10), Wojtowicz (6), Frąckowiak (13), Okuniewska (11), Skorupa (5), Bamber (16), Sawicka (libero) oraz Studzienna (3) i Kaczmar.