Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Miniony tydzień w Pucharze CEV i Challenge Cup

Miniony tydzień w Pucharze CEV i Challenge Cup

Aż dwie polskie drużyny znalazły się w rundzie challenge Pucharu CEV siatkarzy. W CEV Cup siatkarek do ¼ finału awansował zespół MKS Dąbrowa Górnicza. Chociaż zabrakło polskich klubów w Pucharze Challenge, tam również dzieją się ciekawe rzeczy.

ZAKSA po wygraniu złotego seta z Unicają Almeria oraz Resovia po zwycięskim tie-breaku w niemieckim Düren znalazły się w rundzie challenge Pucharu CEV. Dołączyły do nich zespoły z Turcji i Francji, obie po wygraniu „złotych setów". Ziraat Bankasi Ankara po porażce w Modenie 1:3 zrewanżował się Włochom na własnym terenie, wygrywając 3:0 i po zwycięstwie w decydującym secie 15:12 awansował dalej. Również Arago de Sete przegrał swój pierwszy mecz wyjazdowy z belgijskim Euphony Asse-Lennik. Francuzi wygrali w rewanżu 3:0 i 15:12 w „złotym secie" i również mogli cieszyć się z awansu. Po piątkowym losowaniu zespoły te poznają swoich przeciwników w rundzie challenge. Z Ligi Mistrzów do Pucharu CEV „zesłane" zostały zespoły CAI Teruel, CSKA Sofia, Sisley Treviso i VfB Friedrichshafen. Dwie z nich już w lutym będziemy mogli oglądać w Polsce.

Już tylko osiem zespołów zostało w Pucharze CEV siatkarek, a wśród nich MKS Dąbrowa Górnicza, który wyeliminował rumuński Tomis Constanta. Dąbrowianki w ¼ finału zagrają z hiszpańską drużyną Valeriano Alles Menorca. Hiszpanki mimo porażki 0:3 w rewanżowym meczu z Rote Raben Vilsbiburg wygrały „złotego seta" do 8 i awansowały dalej. W dalszej fazie rozgrywek wystąpią dwie tureckie drużyny. Galatasary Stambuł po raz drugi pokonał Jedinstvo Brco i w kolejnej rundzie zmierzy się z austriackim Post Schwechat. Z kolei Besiktas wygrał na wyjeździe z Volei Koniz i na początku lutego czeka go wyjazd do Włoch na pierwszy pojedynek z włoskim Robur Tiboni Urbino. Czwartą parę ¼ finału stanowić będą Dinamo Krasnodar, które wyeliminowało groźny Dresdener SC oraz Sagres Neuchatel Universite, który awans uzyskał po wygraniu „złotego seta" na wyjeździe ze słoweńskim Calcitem Kamnik.

W ośmiu rewanżowych meczach Pucharu Challenge siatkarzy trzy razy trzeba było rozgrywać dodatkowego seta decydującego o awansie. Estoński Selver Tallinn wygrał w rewanżu z Beauvais Oise i pokonując rywali 15:11 w „złotym secie" znalazł się w ćwierćfinale. Tam zmierzy się z greckim EA Patron, który mimo porażki na własnym terenie w rewanżowym spotkaniu z Unireą 2:3, wygrał szóstego seta. Do bardzo ciekawej konfrontacji w kolejnej rundzie dojdzie pomiędzy Gazpromem Surgut a Lube Bancą Macerata. Włosi w przeciwieństwie do częstochowian nie mieli żadnych problemów z wyeliminowaniem Maccabi Tel Aviv, a zespół Łukasza Kadziewicza dwukrotnie okazał się lepszy od białoruskiego Metallurga Żłobin. Dwa zwycięstwa na miarę awansu zanotował austriacki zespół Posojilnica AICH/DOB, który w ćwierćfinale trafi na belgijski Prefaxis Menen. Belgowie po porażce w pierwszym meczu w Stambule z BBSK na swoim terenie wygrali 3:2 i dopiero „złoty set" rozstrzygnął o ich awansie. Ostatnią parę ¼ finału stanowić będą Fakieł Nowyj Urengoj oraz Arkas Izmir. Oba zespoły bez trudu dwukrotnie pokonały swoich rywali.

Pod znakiem zwycięstw drużyn azerskich przebiegała 1/16 finału Pucharu Challenge siatkarek. Zarówno Azerrail, Lokomotiv jak i Igtisadchi Baku pewnie awansowały do kolejnej rundy, Zwraca uwagę klęska drużyn holenderskich. PND Weert dwukrotnie okazał się gorszy od ukraińskiego Chimika Odessa, a Sliedrecht mimo zwycięstwa 3:1 w rewanżu z fińskim Vesti Salo musiał uznać wyższość rywalek w „złotym secie". W kolejnej rundzie znalazł się również zespół Kralovo Pole Brno, który po wyeliminowaniu z Pucharu CEV przez MKS Dąbrowa Górnicza dwukrotnie pokonał CSKA Sofia. Wśród par 1/8 finału najciekawiej zapowiada się rywalizacja Astrixu Kieldrecht z Urałoczką Jekaterinburg oraz belgijskiego VDK Gent Dames z Szchweriner SC.